Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 21:09
Reklama

Zbudują nam wały przeciwpowodziowe

Dziś 8 września 2021 r. w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano umowę na roboty budowlane związane z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym nadodrzańskich miejscowości Gryfino, Ognica i Piasek. Nastąpi też modernizacją stacji pomp Krajnik.
  • Źródło: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki
Zbudują nam wały przeciwpowodziowe

Autor: Fot. ZUW

Stosowną umowę podpisał wojewoda Zbigniew Bogucki, który asygnował również decyzję zezwalającą na przebudowę systemu ostróg i budowli regulacyjnych.

Zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańcom naszego powiatu

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły (POPDOW) realizuje projekty w celu zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla mieszkańcom województwa zachodniopomorskiego.

- Ostatniej zimy przekonaliśmy się, że zagrożenia związane z pokrywą lodową na Odrze nie zniknęły i nadal są realne. Polskie i niemieckie jednostki pracowały na rzece, by Odra nie zalewała terenów, na których mieszkają ludzie i na których prowadzone są inwestycje - powiedział wojewoda Zbigniew Bogucki. – W kontekście bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa kluczowe jest prowadzenie przemyślanej polityki inwestycji przeciwpowodziowych – dodał wojewoda.

Cztery roboty w powiecie gryfińskim

- Realizacja kontraktu zaplanowana jest na 20 miesięcy a prace obejmą cztery odrębne lokalizacje na terenie województwa zachodniopomorskiego w powiecie gryfińskim. W miejscowości Piasek – działania będą polegały na budowie ok. 1500 m wału przeciwpowodziowego, w tym ok 700 m w postaci mobilnej zapory, która będzie montowana w przypadku zbliżającego się zagrożenia. Zaplanowana jest również modernizacja nabrzeża przeznaczonego do cumowania lodołamaczy, co przyczyni się do usprawnienie prowadzonych działań przeciwpowodziowych związanych z zatorami lodowymi na rzece Odrze – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

- W miejscowości Krajnik wyremontowana zostanie mocno sfatygowana stacja pomp. To wielkie zadanie, szczególnie w przypadku cofki, gdy następuje mocne zwiększenie poziomu wody. Gdyby nie ponad 100 pomp w całym regionie, to wiele terenów rolniczych znajdowałoby się regularnie pod wodą – dodał dyrektor Duklanowski. Samorządowcy podkreślali, że inwestycje Wód Polskich to zadania perspektywiczne:

- Cieszymy się, że ktoś myśli o tym, co się będzie działo za 10-20 lat. To zadania, które mają charakter wręcz pokoleniowy – mówi Tomasz Miler, zastępca burmistrza Gryfina.

Zakończenie kontraktu zaplanowano na kwiecień 2023 r.

Pozwolenie na przebudowę ostróg i budowli regulacyjnych

W czasie wydarzenia wojewoda Zbigniew Bogucki podpisał decyzję zezwalającą na realizację inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych dla prac modernizacyjnych na Odrze granicznej w celu zapewnienia zimowego lodołamania. Pozwolenie dotyczy przebudowy systemu ostróg i budowli regulacyjnych.

To kolejne zadanie realizowane przez PGW Wody Polskie - RZGW w Szczecinie w ramach rządowego Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły (POPDOW). W ramach inwestycji planuje się na prawym brzegu Odry przebudowę 110 ostróg oraz budowę 22 nowych ostróg a także budowę tamy podłużnej, opaski brzegowej i umocnienia brzegu.

Celem inwestycji jest stabilizacja warunków przepływu, ograniczenie możliwości powstawania zatorów lodowych oraz umożliwienie prowadzenia akcji lodołamania. Planowany termin zakończenia prac inwestycyjnych to grudzień 2023 r.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Piaski 09.09.2021 14:49
O taki wał!

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: potwierdzamTreść komentarza: Są jeszcze bilety. Warto...Data dodania komentarza: 24.04.2024, 11:48Źródło komentarza: Szkło Kontaktowe Live&Touch: Teatralna odsłona kultowego programu telewizyjnegoAutor komentarza: brownieTreść komentarza: Śmieszne to jest.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 22:41Źródło komentarza: Szkło Kontaktowe Live&Touch: Teatralna odsłona kultowego programu telewizyjnegoAutor komentarza: pytanieTreść komentarza: Bez zmian to po co wybory?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 14:48Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem ChojnyAutor komentarza: jak w marcuTreść komentarza: A w Cedyni śnieg pada. Drobne płatki ale zawsze to śnieg.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 09:50Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem ChojnyAutor komentarza: DeutschTreść komentarza: Moje zdanie jest takie kto zadłużyli miasto tych burmistrzów i rafę miasta rozliczyć I tyle czemu ich tak dużo a jak przychodzi co do czego nikt za nic nie odpowiada swojim majątkiem czas to zmienić zobaczymy czy radni raweckiej bedzaka oraz oni sami będą pchali się na te koryta miasto chojna zero inwestycji firm nikt nie przyciąga kapitału parki skwerki kwiatuszki to badziew a gdzie inwestycje ale pensje biorą za nic nie odpowiadają jeszcze się panosza zapominają ze oni pracują dla nas za nasze pieniadzeData dodania komentarza: 22.04.2024, 06:39Źródło komentarza: Rawecka i Będzak. Będzie druga tura wyborów w ChojnieAutor komentarza: wiaraTreść komentarza: Gratulacje, a jutro będą kwiaty.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 01:57Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem Chojny
Reklama
News will be here
Reklama