Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 10:11
Reklama

Gdzie w Chojnie była ulica Szpitalna?

W sierpniu 1945 w Chojnie powołana została przez polską administrację specjalna komisja. Jej zadaniem było przemianowanie nazw ulic z niemieckich na polskie. Większość ustalonych wówczas nazw funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
Gdzie w Chojnie była ulica Szpitalna?

Autor: chojnakulturalnie

Niektóre nazwy ulic uległy jednak z biegiem czasu zmianom. Tak było między innymi z ulicą Szpitalną w Chojnie. 

Jeszcze w dokumentach z 1956 roku można było odszukać jej nazwę w topografii miasta. Miejska Rada Narodowa w Chojnie informowała wówczas, że „wyremontowano trzy studnie przy ul. Piekarskiej, Al. Wojska Polskiego i Szpitalnej”.

Jednak już w innym dokumencie z kwietnia 1958 roku czytamy, że Wojewódzki Wydział Oświaty chce zlikwidować Liceum Pedagogiczne, a w jego miejsce umieścić szkołę specjalną. Miejska Rada Narodowa w Chojnie domagała się wówczas pozostawienia dwóch szkół podstawowych jednej przy ulicy Szkolnej i drugiej przy ulicy Dworcowej.

Nie ustaliłem dokładnie, kiedy dokonano zmiany nazwy tej ulicy na ulicę Szkolną, ale zrobiono to na pewno pomiędzy rokiem 1956 a 1958.

Ulica Szkolna usytuowana jest w północno – zachodniej części staromiejskiej dzielnicy Chojny. Z jednej strony zamyka ją rzeka Rurzyca (dawniej mur miejski). Natomiast wjazd na ulicę odbywa się z ronda na skrzyżowaniu ulic Basztowej, Chrobrego i Bałtyckiej.

Jest to jedna z najstarszych ulic w Chojnie. W pierwszych, najdawniejszych zapiskach o niej występuje pod nazwą Judengasse (Zaułek Żydowski). Przy ulicy tej znajdowała się wybudowana w 1754 roku synagoga, która zdewastowana i zniszczona została w czasie tzw. „nocy kryształowej” w nocy z 9/10 listopada 1938 roku przez hitlerowskie bojówki SA.

Znajdował się tam także wybudowany w XIX wieku budynek Lazaretu – później szpitala joanickiego. Zapewne w tym czasie zmianie też uległa nazwa ulicy na Lazarettstrasse.

Natomiast w latach 1879 – 1880 przy ulicy tej wybudowano budynek Królewskiego Seminarium Nauczycielskiego.

W lutym 1945 roku część budynków została zniszczona. Pozostałe zaś zajęły stacjonujące w mieście wojska sowieckie.

Po opuszczeniu wspomnianych obiektów przez wojsko, w jednym budynku zorganizowano szpital, a do drugiego przeniesiono chojeńską Szkołę Podstawową, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego. 

W 1947 roku szpital najpierw czasowo, a później ostatecznie zlikwidowano i przeniesiono do Dębna.

W latach 1954 – 58 funkcjonowało tam Państwowe Liceum Pedagogiczne, a po jego likwidacji utworzono Państwowy Zakład Wychowawczy, który funkcjonuje obecnie jako Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy. Utworzono też Placówkę Opiekuńczo - Wychowawczą. (Wprawdzie obecnie jest to ulica Podmurze ale obiekty te historycznie przynależą do ulicy Szkolnej)

Przy ulicy tej funkcjonuje również Bank PKO BP.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zagadka 02.05.2023 21:30
A gdzie była elektrownia?

:- ) 25.04.2023 15:13
Super !

Neno 25.04.2023 13:49
Brakuje planu miasta bo ja układu ulic nie znam. A wątki bardzo ciekawe.

L. 25.04.2023 13:12
Szkoda ze nie ma mapki starej Chojny.

Reklama