Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 10:24
Reklama

Koronowane głowy w Chojnie?

Dzisiaj w Londynie odbędzie się uroczysta koronacja króla Karola III. To wydarzenie zainspirowało mnie do napisania artykułu i odpowiedzenia na pytanie czy nasze miasto nomen omen „Królewiec”, odwiedziły kiedyś jakieś koronowane głowy? Okazuje się, że tak. W historii naszego miasta znalazłem kilka ciekawych przykładów spotkań z monarchami z różnych krajów i epok. Zapraszam do lektury mojego tekstu, w którym opowiem o paru takich niezwykłych wizytach.
Koronowane głowy w Chojnie?
Chojna

Autor: chojnakulturalnie

Dawny Koenigsberg (dzisiaj Chojna) to miasto z ciekawą i bogatą historią sięgającą średniowiecza. Wtedy był to ważny ośrodek gospodarczy i polityczny położony na głównych szlakach komunikacyjnych i handlowych. Znaczenie miasta oraz jego położenie sprawiało, że w różnych okresach i z różnych powodów już od najdawniejszych czasów przyjeżdżali tu wysoce urodzeni ludzie. Wśród nich byli: królowie i królowe, książęta i księżniczki, elektorzy, a nawet car z carową.

Kilka takich wizyt koronowanych głów w naszym mieście pokrótce spróbuję Państwu przybliżyć.

13 lipca 1377 roku na pola pod dawnym Koenigsbergiem przybył Karol IV Luksemburski, król Czech, Niemiec i cesarz rzymski. Mieszkał jednak pod namiotem, a nie w mieście. Do dziś historycy zastanawiają się dlaczego nie nocował w samym mieście? Zagadka ta pozostaje niewyjaśniona. Następnie ruszył do Dobrej Nowogardzkiej na Pomorzu gdzie spotkał się z książętami pomorskimi i biskupem kamieńskim.

12 października 1381 roku w Chojnie zatrzymał się Zygmunt Luksemburski. Przebywał tu cztery dni. W tym czasie występował wprawdzie „tylko” jako brandenburski margrabia i władca Nowej Marchii. Jednak 6 lat później Zygmunt został królem Węgier. Później otrzymał jeszcze koronę króla niemieckiego, włoskiego i czeskiego. W 1433 roku ostatecznie został świętym cesarzem rzymskim. Przy tej okazji warto zaznaczyć, że Zygmunt Luksemburski był prawnukiem króla polskiego Kazimierza III Wielkiego.

27 grudnia 1630 roku do Chojny wraz z armią wkroczył owacyjnie witany król szwedzki Gustaw II Adolf (Pochodził z dynastii Wazów. Był kuzynem króla Polski Zygmunta III Wazy). Rada miasta Königsbergu uroczyście powitała szwedzkiego króla, jako wybawcę protestantów od katolickich, cesarskich najeźdźców. Miasto nie było bronione przez wojska cesarskie. W kolejnych latach wojny zostało obłożone kontrybucją i ponosiło ogromne koszty związane z utrzymaniem i  zakwaterowaniem wojsk. Był to czas rozbojów, napadów, podpaleń, masowych chorób i straszliwego głodu. Skutkiem tego było zrujnowanie miasta i drastyczne jego wyludnienie. Dzisiaj w miejscu, gdzie miały stacjonować oddziały szwedzkie znajduje się wzniesiony w 1911r. pomnik tzw. „Szwedzki Kopiec” (obecnie ul.Szczecińska).

22 grudnia 1809 roku do Chojny zajechała ze swoją świtą, będąca w drodze do Berlina królowa Luiza, żona Fryderyka Wilhelma III – króla Prus.  Jej przyjazd stał się okazją do owacyjnego powitania i zamanifestowania wielkiego przywiązania mieszkańców miasta do królowej i rodziny królewskiej. Przez swoich poddanych Luiza podziwiana była za swoją wyjątkową urodę i miłość jaką obdarzała swojego męża.  Natomiast w czasie wojny Prus z Napoleonem stała się symbolem walki i oporu przeciwko francuskim okupantom. W 1806 roku cała rodzina królewska opuściła Berlin uciekając przed zbliżającą się armią francuską. Dopiero po trzech latach królowa Luiza mogła ponownie wrócić do Berlina. Właśnie w trakcie tej podróży powrotnej jej orszak i ona sama znaleźli się w Chojnie.

W 1813 roku do miasta przybył car Rosji Aleksander I Romanow. Car przyjechał do Chojny z Berlina, gdzie wcześniej spotkał się z królem Prus Fryderykiem Wilhelmem III i kanclerzem Austrii Metternichem. W Chojnie nocował w domu kupca Johanna Gottfrieda Schmidta, a następnego dnia udał się do Kostrzyna. Wizyta cara w Chojnie była wielkim zaszczytem dla włodarzy i mieszkańców miasta.

Tak więc śmiało można powiedzieć, że nasz dawny „Królewiec” to niejedna koronowana głowa odwiedziła. Może kiedyś zrobi to też król Karol III? Któż to wie?


Karol IV Luksemburski

Karol IV Luksemburski

Zygmunt Luksemburski

Zygmunt Luksemburski

Gustaw II Adolf

Gustaw II Adolf

Królowa Luiza.

Królowa Luiza.

Car Aleksander I Romanow.

Car Aleksander I Romanow.

Kamień upamiętniający wizytę króla Gustawa II Adolfa w Chojnie.

Kamień upamiętniający wizytę króla Gustawa II Adolfa w Chojnie.

"Kopiec Szwedzki"

"Kopiec Szwedzki"

Chojna. Fotografia współczesna.

Chojna. Fotografia współczesna.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
;-) 08.05.2023 16:02
Teraz jest cesarzowa ale niekoronowana

nero 06.05.2023 19:20
Super ciekawe!

A
pod wrażeniem 06.05.2023 15:07
Świetny artykuł! Nawiązuje do aktualnego wydarzenia i dotyczy historii Chojny. Wiele się dowiedziałam. Gratulacje dla autora!

Reklama
Reklama
Reklama