Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 maja 2024 23:44
Reklama

Czy koncert smyczkowy i namiot mogą iść ze sobą w parze?

W sobotę 6 maja 2023 roku postanowiłem odwiedzić Gądno i posłuchać koncertu smyczkowego na który zapraszali organizatorzy. Pierwotnie koncert ten miał się odbyć na terenie otwartym pod pałacem, czyli potocznie mówiąc na „otwartym powietrzu”. Jednak kaprysy pogody spowodowały, że imprezę przeniesiono do naprędce zmontowanego namiotu. Czy rozwiązanie takie mogło się udać?
Czy koncert smyczkowy i namiot mogą iść ze sobą w parze?
Trio smyczkowe.

Autor: chojnakulturalnie

Jednak pojechałem. Na miejscu najpierw zobaczyłem namiot. Namiot jak to namiot pomyślałem sobie. Zaskoczyło mnie jednak to, że przy ruinach pałacu i wspomnianym namiocie witała przybyłych gości para ubrana w stroje z dawno minionej epoki i zapraszała bardzo serdecznie do wejścia. Skorzystałem oczywiście z zaproszenia.

Nagle w środku tego zwykłego na pozór namiotu doznałem ogromnego zaskoczenia. Zobaczyłem wiszące kryształowe żyrandole, przepiękny kredens i naczynia, fotografie pałacu z czasów jego świetności i tej smutniejszej historii, fotel niczym królewski tron i dużo, dużo kwiatów. Już na pierwszy rzut oka widać było, że w przygotowanie tego miejsca ktoś włożył całe swoje serce i na pewno nie był przy tym pozbawiony umiejętności i talentu do robienia tego.

Wreszcie zaczął się koncert. Przepiękna muzyka sprawiła, że na chwilę z wnętrza namiotu przeniosłem się do sali balowej pałacu w Gądnie. Mam nadzieję, że to była nie tylko moja wyobraźnia i będę kiedyś mógł w takim koncercie w odbudowanym pałacu uczestniczyć. Czego przede wszystkim właścicielom i sobie też szczerze życzę.

To był naprawdę niezwykły koncert. Na długo pozostanie w pamięci. Uczta dla ucha i ducha. 

Trio smyczkowe, które wystąpiło składało się z trzech młodych muzyczek. Na skrzypcach zagrały Dianna Domagała – Rowińska i Róża Dymnicka. Natomiast grą na wiolonczeli towarzyszyła im Katarzyna Kupny.

Zagrane przez muzyczki utwory klasyczne i współczesne, a także przeboje muzyczne łącznie z tymi znanymi z filmów i seriali, tworzyły niepowtarzalny klimat. Publiczność, która zgromadziła się na koncercie była zachwycona zarówno muzyką jak i ideą akcji.

Była to jedna z inicjatyw mających na celu zwrócenie uwagi na stan zabytkowego obiektu i potrzebę jego ratowania. Pałac w Gądnie został zbudowany w stylu klasycystycznym około 1830/40 roku i jest jednym z najciekawszych zabytków powiatu gryfińskiego. Niestety, po drugiej wojnie światowej popadł w zapomnienie i zaniedbanie, a dziś grozi mu całkowita ruina.

Koncert tria smyczkowego był tylko jedną z imprez, którą zorganizowała w ostatnim czasie miejscowa społeczność. W ramach akcji odbyły się wcześniej także prace porządkowe przy pałacu i rajd rowerowy. Celem inicjatywy było nie tylko pokazanie piękna i historii pałacu, ale także zbieranie funduszy na jego remont i ochronę tego miejsca.

Organizatorzy imprezy „Pałac w Gądnie ocalić od zapomnienia” mają nadzieję, że ich działania przyczynią się do uratowania tego wyjątkowego zabytku i przywrócenia mu dawnej świetności.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Marzena 07.05.2023 20:59
Opis pokazuje, ze było cudownie. Szkoda, że nie wiedziałam o tym wcześniej.

Ala 07.05.2023 12:31
Super artykuł i zdjęcia!

Reklama