Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 3 maja 2025 14:08
Reklama

Zawisła tablica pamięci kobiet z obozu pracy w Königsberg Neumark

Była to filia obozu Ravensbrück, gdzie wiele setek kobiet różnych narodowości, w tym około 500 Polek z Warszawy i około 200 Francuzek doświadczyło niewolniczej pracy i cierpień podczas końcowych miesięcy II wojny światowej.
Zawisła tablica pamięci kobiet z obozu pracy w Königsberg Neumark
Uroczystość odsłonięcia tablicy przygotowuje spiritus movens akcji Dorota Dobak-Hadrzyńska (DoDoHa) wraz z proboszczem ks. Andrzejem Galantem.

Autor: kadr

5 lutego 1945 roku niemiecki obóz pracy dla kobiet, znajdujący się na lotnisku w Königsberg Neumark (obecnej Chojnie), został ostatecznie wyzwolony. Ten obóz był filią okrutnego obozu Ravensbrück, gdzie wiele setek kobiet różnych narodowości cierpiało i traciło życie z powodu niewolniczej pracy na rzecz rozbudowy lotniska podczas II wojny światowej. Wśród ofiar znajdowało się około 500 Polek, które zostały przywiezione z Warszawy po Powstaniu Warszawskim oraz około 200 Francuzek.

18 lutego 2024 roku, w nowym kościele NMP Matki Kościoła na osiedlu Lotnisko zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca te tragiczne wydarzenia. Inicjatywa ta jest wynikiem pracy Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego "Terra Incognita" z Chojny, które starało się przybliżyć historię tego miejsca mieszkańcom. W prace zaangażowała się szczególnie poetka Dorota Dobak-Hadrzyńska (DoDoHa). Tablicę zaprojektował poznański rzeźbiarz Andrzej Kołodziejczyk, a tekst został stworzony we współpracy z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.

Odsłonięcie tablicy odbędzie się podczas uroczystej mszy świętej, której przewodniczył będzie abp Andrzej Dzięga. Wśród zaproszonych gości będą m.in. konsul honorowy Republiki Francuskiej w Szczecinie dr hab. Pierre-Frederic Weber oraz przedstawiciele władz samorządowych, środowisk naukowych i organizacji pozarządowych z Polski i Niemiec.

Planowane są także dalsze, pogłębione badania naukowe mające na celu dokładne zlokalizowanie obozu oraz zgromadzenie bardziej szczegółowej wiedzy na temat ofiar. To ważne wydarzenie ma na celu uczczenie pamięci tych niewinnych kobiet, które stały się ofiarami terroru i hitlerowskiego reżimu podczas wojny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

M. 20.02.2024 23:43
Cenna rzecz i idea.

gong 19.02.2024 00:11
Dobrze że pamiętają.

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: synapsaTreść komentarza: Dobra robota! Dobry przegląd!Data dodania komentarza: 2.05.2025, 19:23Źródło komentarza: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja - wspólne świętowanie patriotyzmu i historiiAutor komentarza: rozbójnik alibabaTreść komentarza: poscigi strzelanki wymuszenia napady to mój chleb powszedniData dodania komentarza: 2.05.2025, 15:07Źródło komentarza: Zatrzymanie za rozbój, kradzież i groźby oraz pościg za kierowcą, który nie zatrzymał się do kontroliAutor komentarza: RobertTreść komentarza: I autko pójdzie pod młotek. Widział je ostatni raz.Data dodania komentarza: 2.05.2025, 13:45Źródło komentarza: Zatrzymanie za rozbój, kradzież i groźby oraz pościg za kierowcą, który nie zatrzymał się do kontroliAutor komentarza: impreza za 10 zółTreść komentarza: Idzie na łatwiznę a w zasadzie nie robi nic tylko wrzuci dychę na tacę.Data dodania komentarza: 2.05.2025, 13:38Źródło komentarza: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja - wspólne świętowanie patriotyzmu i historiiAutor komentarza: MagdaTreść komentarza: Dać mu maksa i będzie spokój na drogach.Data dodania komentarza: 2.05.2025, 11:33Źródło komentarza: Zatrzymanie za rozbój, kradzież i groźby oraz pościg za kierowcą, który nie zatrzymał się do kontroliAutor komentarza: AdamTreść komentarza: To burmistrz jest księdzem, ze zaprasza na mszę? A co z niewierzącymi?Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:19Źródło komentarza: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja - wspólne świętowanie patriotyzmu i historii
Reklama
Reklama