Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 18 maja 2025 00:42
Reklama

Wspólna Polityka Rolna UE – cele i zakres wsparcia

Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej jest kluczowym elementem integracji mającym na celu promowanie stabilności, zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności sektora rolnego w Europie.
  • 15.06.2023 12:06
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wspólna Polityka Rolna UE – cele i zakres wsparcia

Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Wspólna Polityka Rolna – jakie są jej główne cele?

Wspólna Polityka Rolna (WPR) oficjalnie zainaugurowana w 1962 roku, to system wsparcia rolników i zarządzania rolnictwem w ramach wspólnoty europejskiej. Kluczowe cele WPR dotyczą zagwarantowania obywatelom UE dostępu do żywności o wysokiej jakości, bezpiecznej i przyjaznej cenowo, zapewnienia odpowiedniego standardu życia rolnikom oraz ochrony środowiska.

Ta polityka ma dynamiczny charakter i poprzez kolejne reformy dostosowuje się do nowych wyzwań, przed którymi stoi rolnictwo europejskie. To wyzwania obejmujące zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego wszystkim obywatelom UE, reagowanie na zmiany na światowych rynkach – w tym zmienność cen – utrzymanie rozwoju obszarów wiejskich w UE, bardziej zrównoważone gospodarowanie zasobami naturalnymi oraz wspomaganie działań mających na celu złagodzenie zmian klimatycznych.

Rolnicy potrzebują wsparcia 

Wsparcie dla rolników w Unii Europejskiej jest kluczowe, biorąc pod uwagę to, że sektor rolno-spożywczy jest jednym z najważniejszych w gospodarce UE. Od niego zależnych jest około 40 milionów miejsc pracy. Rolnictwo zmagające się z wyjątkowymi wyzwaniami, takimi jak zmienność warunków pogodowych i klimatycznych oraz niestabilność rynku, wymaga stabilizacji dochodów, aby przeciwdziałać niepewności i ryzyku.

Więcej o WPR można dowiedzieć się z materiału wideo: https://www.youtube.com/watch?v=0x-vUrN97DY


 

WPR na lata 2023–2027

Porozumienie dotyczące reformy Wspólnej Polityki Rolnej przyjęto 2 grudnia 2021 roku, a nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2023 roku. Reforma to krok w kierunku sprawiedliwszej, bardziej ekologicznej i skoncentrowanej na wynikach polityki rolnej, mocno wpierającej realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu, Strategii ‘Od pola do stołu’ oraz Strategii na rzecz bioróżnorodności 2030.

Wsparcie rolnictwa i obszarów wiejskich w Polsce odbywać się będzie w oparciu o dokument przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Znanymi już rozwiązaniami, kontynuowanymi w PS WPR 2023-2027 będą: stosowanie m. in. uproszczonego systemu płatności bezpośrednich, płatności redystrybucyjnej (dodatkowej), płatności związanych z produkcją, czy też wsparcia dla młodych rolników. Utrzymana będzie także inicjatywa LEADER, która służy aktywizacji społeczeństwa i poprawie jakości życia na obszarach wiejskich. 

Zmiany w PS WPR 2023-2027 odnoszą się m.in. do sposobu wdrażania wsparcia oraz jego ukierunkowania. Wzmocniono wydatki na klimat i środowisko (minimalnie 40% WPR na klimat i 30% funduszu rolnego na środowisko) oraz wprowadzono nowy rodzaj płatności bezpośrednich, jakim są ekoschematy. Płatności te ukierunkowane są na uzyskanie pozytywnego oddziaływania na środowisko, klimat i dobrostan zwierząt i będą stanowiły dodatkowe wsparcie dla rolników, którzy zdecydują się je realizować. Na ten rodzaj wsparcia przeznaczono 25 proc. budżetu płatności bezpośrednich.
 

Więcej informacji na temat wsparcia rolnictwa i obszarów wiejskich znaleźć można w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Fot. www.canva.com

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: OnaTreść komentarza: Ta pani powinna mieć stałą opiekę,jest chora i zagraża niebezpieczeństwu sobie i innym . Starość jest okropna . Rodzina powinna się postarać o opiekę albo dać do domu opieki żeby spokojnie żyć.Data dodania komentarza: 15.05.2025, 22:11Źródło komentarza: Niebezpieczna sytuacja na osiedlu w Cedyni - szczegóły i akcja służb ratunkowychAutor komentarza: Mieszkanka blokuTreść komentarza: Lokatorzy już od jakiegoś czasu obserwowali z zaniepokojeniem sąsiadkę ,od świat wielkanocnych dziwnie się zachowywała wyraźnie było widać ,że kobieta jest chora ,to nie pierwszy raz był jej wyczyn, trzy dni temu robiła totalne czystki na cmentarzu,tylko dziwne że będąc już w szpitalu stwierdzili że jest zdrowa , lokatorzy bąki się ,że może dojść do tragedii,długo nie trzeba było czekać,o mały włos doszło by do wybuchu kotła co ,współczuję Asi wszystko spadło na jej barki. Wreszcie pomogą kobiecie.Data dodania komentarza: 15.05.2025, 22:10Źródło komentarza: Niebezpieczna sytuacja na osiedlu w Cedyni - szczegóły i akcja służb ratunkowychAutor komentarza: co się dziejeTreść komentarza: W Cedyni straż miał pełne ręce roboty od rana. Zaczęło się od palącej się szopy...Data dodania komentarza: 15.05.2025, 21:43Źródło komentarza: Niebezpieczna sytuacja na osiedlu w Cedyni - szczegóły i akcja służb ratunkowychAutor komentarza: pikTreść komentarza: Będzie dobra droga na quada.Data dodania komentarza: 15.05.2025, 12:36Źródło komentarza: Ostatni etap budowy ścieżki pieszo-rowerowej. Co dalej?Autor komentarza: działkowiecTreść komentarza: Wreszcie pada. Deszcze jest bardzo potrzebnyData dodania komentarza: 15.05.2025, 12:28Źródło komentarza: Mało czasu na zdobycia zaświadczenia. Bez tego nie zagłosujesz poza miejscem zamieszkaniaAutor komentarza: :)))Treść komentarza: Może liczył od Stadionu Chojny ODraData dodania komentarza: 14.05.2025, 23:24Źródło komentarza: Ostatni etap budowy ścieżki pieszo-rowerowej. Co dalej?
Reklama
Reklama