Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 18 maja 2025 06:02
Reklama

Wzmacnianie konkurencyjności gospodarstw rolnych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej

Wspólna Polityka Rolna to mechanizm Unii Europejskiej pozwalający rozwijać nowoczesne, zrównoważone rolnictwo. Wzrost konkurencyjności polskich gospodarstw rolnych jest jednym z najważniejszych celów, który będzie realizowany w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
  • 22.05.2023 13:02
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wzmacnianie konkurencyjności gospodarstw rolnych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej

Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Jednym z kluczowych wyzwań w obszarze konkurencyjności gospodarstw jest niższa niż w Europie produktywność i innowacyjność sektora rolno-spożywczego w Polsce, która dotychczas kształtowana była głównie poprzez niskie koszty siły roboczej. Pomimo obserwowanych oznak poprawy produktywności polskich gospodarstw, nadal jest ona jedną z niższych w UE. Wynika to m.in. z rozdrobnionej struktury gospodarstw rolnych, dużej ilości mniejszych gospodarstw, a także niskiej wydajności pracy oraz niskiej skłonności do współdziałania.

Skuteczną formą współpracy, poprawy konkurencyjności i innowacyjności jest lepsze zorganizowanie rynkowe rolników i przetwórców w łańcuchu dostaw żywności, a tym samym łańcuchu wartości. Zwiększony udział w różnych formach kooperacji i współdziałania jest bardzo ważnym kierunkiem wzmocnienia konkurencyjnej pozycji rolników na rynku, a kluczową formą takiej kooperacji są organizacje producentów i grupy producentów rolnych.

Innowacyjne podejście do konkurencyjności rolnictwa 

Wspólna Polityka Rolna umożliwia wydajny, a zarazem zrównoważony, konkurencyjny rozwój obszarów wiejskich. Wzrost jest możliwy dzięki połączeniu praktyk w zakresie optymalizacji produkcji, podniesienia wydajności i edukacji. Programy finansowe pozwalają rolnikom na modernizację gospodarstw, zakup nowoczesnego sprzętu, wprowadzenie inteligentnych systemów monitoringu oraz montaż odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo szkolenia i doradztwo finansowane przez WPR, zapewniają rolnikom szeroki dostęp do aktualnej wiedzy i umiejętności w zakresie zrównoważonego zarządzania gospodarstwem.

Jak Wspólna Polityka Rolna przyczynia się do sukcesu rolnictwa?

Jednym z kluczowych sposobów w jaki WPR wzmacnia konkurencyjność rolnictwa, jest zapewnienie stabilności dochodów rolników. Poprzez system dopłat bezpośrednich rolnicy otrzymują wsparcie finansowe, które pomaga im przetrwać w trudnych okresach – takich jak niekorzystne warunki pogodowe bądź znaczne wahania cen płodów rolnych. Stabilność dochodów daje rolnikom pewność bytową i pozwala pewniej inwestować w gospodarstwa.

WPR wspiera również badania i rozwój technologii w sektorze rolnym. Dofinansowanie projektów badawczych pozwala na kreowanie nowych narzędzi i procesów, które mają na celu zwiększenie efektywności rolnictwa. Przykłady to rozwój inteligentnych systemów monitoringu, precyzyjne nawożenie czy stosowanie technik uprawy bezorkowej.

Zobacz na jakie wsparcie mogą liczyć gospodarstwa rolne w ramach WPR:

https://www.youtube.com/watch?v=34jBlBXB2UQ

W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 zaprojektowano szereg instrumentów wspierających dochodowość, odporność i konkurencyjność gospodarstw rolnych, szczególnie mniejszych gospodarstw. Poza płatnościami bezpośrednimi realizowane będzie wsparcie inwestycyjne oraz wsparcie w zakresie instrumentów zarządzania ryzykiem i zapobiegania ASF. Wspierana będzie lepsza organizacja łańcuchów dostaw, rozwój małego przetwórstwa, uczestnictwo w krajowych i unijnych systemach jakości produkcji żywności.
 

Szczegółowe informacje na temat wsparcia konkurencyjności gospodarstw rolnych znaleźć można w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Fot. www.canva.com

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: OnaTreść komentarza: Ta pani powinna mieć stałą opiekę,jest chora i zagraża niebezpieczeństwu sobie i innym . Starość jest okropna . Rodzina powinna się postarać o opiekę albo dać do domu opieki żeby spokojnie żyć.Data dodania komentarza: 15.05.2025, 22:11Źródło komentarza: Niebezpieczna sytuacja na osiedlu w Cedyni - szczegóły i akcja służb ratunkowychAutor komentarza: Mieszkanka blokuTreść komentarza: Lokatorzy już od jakiegoś czasu obserwowali z zaniepokojeniem sąsiadkę ,od świat wielkanocnych dziwnie się zachowywała wyraźnie było widać ,że kobieta jest chora ,to nie pierwszy raz był jej wyczyn, trzy dni temu robiła totalne czystki na cmentarzu,tylko dziwne że będąc już w szpitalu stwierdzili że jest zdrowa , lokatorzy bąki się ,że może dojść do tragedii,długo nie trzeba było czekać,o mały włos doszło by do wybuchu kotła co ,współczuję Asi wszystko spadło na jej barki. Wreszcie pomogą kobiecie.Data dodania komentarza: 15.05.2025, 22:10Źródło komentarza: Niebezpieczna sytuacja na osiedlu w Cedyni - szczegóły i akcja służb ratunkowychAutor komentarza: co się dziejeTreść komentarza: W Cedyni straż miał pełne ręce roboty od rana. Zaczęło się od palącej się szopy...Data dodania komentarza: 15.05.2025, 21:43Źródło komentarza: Niebezpieczna sytuacja na osiedlu w Cedyni - szczegóły i akcja służb ratunkowychAutor komentarza: pikTreść komentarza: Będzie dobra droga na quada.Data dodania komentarza: 15.05.2025, 12:36Źródło komentarza: Ostatni etap budowy ścieżki pieszo-rowerowej. Co dalej?Autor komentarza: działkowiecTreść komentarza: Wreszcie pada. Deszcze jest bardzo potrzebnyData dodania komentarza: 15.05.2025, 12:28Źródło komentarza: Mało czasu na zdobycia zaświadczenia. Bez tego nie zagłosujesz poza miejscem zamieszkaniaAutor komentarza: :)))Treść komentarza: Może liczył od Stadionu Chojny ODraData dodania komentarza: 14.05.2025, 23:24Źródło komentarza: Ostatni etap budowy ścieżki pieszo-rowerowej. Co dalej?
Reklama
Reklama