Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 lipca 2025 12:49
Reklama

Chłodny weekend – wiele ciekawych wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia kulturalno-sportowe w naszym regionie, zapowiadają się niezwykle emocjonująco i różnorodnie. Od teatralnych premier, przez projekcje filmowe, aż po festiwale rowerowe i historyczne turnieje – każdy znajdzie coś dla siebie.
Chłodny weekend – wiele ciekawych wydarzeń

Autor: CK Chojna

 

Chojna – scena teatralna i filmowa

Już 16 maja Teatr Fajne Babki działający przy Centrum Kultury w Chojnie zaprezentuje swój spektakl podczas VII Zachodniopomorskich Spotkań Artystycznych Seniorów w szczecińskim Domu Kultury „13 Muz”. Artystki z Chojny wystąpią o godzinie 16:30, prezentując intrygującą i pełną humoru opowieść w spektaklu „Dobrze się zastanów”. 

W Chojnie, premiera tego wydarzenia odbędzie się dzień później, 17 maja, o godzinie 16:00 w sali widowiskowej Centrum Kultury. Spektakl, scenariusz Violiny Janiszewskiej i reżyseria Janusza Janiszewskiego, to gwarancja mnóstwa śmiechu, wzruszeń i niespodzianek. Grupę teatralną Fajne Babki cechuje nie tylko talent, ale i pasja, co potwierdza ich poprzedni sukces, „Fajne babki wygrywają wybory”, prezentowany m.in. w szczecińskim klubie Słowianin.

Poza teatrem, Chojna będzie gościć również miłośników kina. Także 17 maja, o godz. 17:30 w Centrum Kultury odbędzie się premiera filmu „Martwy mężczyzna w kapeluszu” („Toter Mann mit Hut”) – tragikomicznej opowieści o miłości, stracie i kulturze, zrealizowanej w regionie przygranicznym. Pewne sekwencje filmu zostały nakręcone także w Chojnie z udziałem aktorek z Teatr Fajne Babki z Centrum Kultury w Chojnie.

Film, dofinansowany ze środków UE i powstały w ramach projektu Interreg, pokaże emocjonującą historię Violi, która zmaga się z żałobą i zbiegami okoliczności, a w produkcji występują m.in. Paula König, Alexander Wanat i szczecińskie aktorki. Po seansie odbędzie się rozmowa z twórcami, co stanowi świetną okazję do poznania kulis powstawania filmu.

Nadodrzańska Noc Muzeów

Niezwykłą atrakcją będzie również Nadodrzańska Noc Muzeów, która tym razem połączy gminy Cedynia, Moryń, Mieszkowice i Dębno. Wydarzenie odbędzie się 17 maja i poprowadzi uczestników przez tajemnice regionu, od malowideł ściennych, przez zamki i wieże widokowe, aż po ruiny i zabytki przemysłowe. Program obejmuje m.in. zwiedzanie Czachowa z pasjonatką historii Barbarą Sobiś, poznanie zagadek na portalu kościoła w Lubiechowie Górnym, czy odkrywanie tajemnic romańskiego kościoła w Moryniu. Uczestnicy będą mogli skorzystać z bezpłatnego transportu, a liczba miejsc jest ograniczona – zapisy są dostępne pod numerem 503 925 791.

Program wydarzenia

Czachów | godz. 14:30
Malowidła ścienne pełne tajemnic – diabły, rycerze i symbole
Oprowadza: Barbara Sobiś, pasjonatka historii Czachowa

Lubiechów Górny | godz. 15:10
Zagadkowy symbol na portalu kościoła – skarb? cech? magia?
Historia rodem z „Pana Samochodzika”
Opowiada: dr Paweł Migdalski

Cedynia | godz. 15:50
Imponująca wieża widokowa nad miastem – pomnik czy obiekt militarny?
Pokaz Fundacji Kuźnia Rzemiosł Dawnych
Opowiada: Michał Potapiński

Moryń | godz. 16:50
Romański kościół pw. Ducha Świętego – granit, szachownice, tajemnice
Najnowsze odkrycia naukowe
Opowiada: dr Paweł Migdalski

Gądno | godz. 17:35
Ruiny posiadłości nad Morzyckiem – zabytek z duszą
Opowiada: Magdalena Bienik

Mieszkowice | godz. 18:25
Średniowieczna wizja miasta w praktyce
Ukryte detale miejskiej historii
Opowiada: Michał Dworczyk

Dębno | godz. 19:20
Dziedzictwo epoki przemysłowej
Biblioteka i willa przy Mickiewicza 43 – ich nieznana przeszłość
Opowiadają: Marek Schiller i Krzysztof Grzywna

Dolsk | godz. 20:40
Pałac i park – piękno wydobyte z ruin
Opowiada: Fryderyk Mudzo

Bezpłatny transport

Dla uczestników dostępny będzie bezpłatny autokar na trasie:
Czachów → Lubiechów Górny → Cedynia → Moryń → Gądno → Mieszkowice → Dębno → Dolsk

Turniej w Cedyni

W tym samym dniu 17 maja 2025 r., na terenie pola namiotowego w Cedyni, w godz. 10.00-13.00, odbędzie się turniej łuczniczy o strzałę Czcibora, będący częścią wydarzenia sportowo-historycznego organizowanego przez Muzeum Regionalne i Fundację Kuźnia Rzemiosł Dawnych.

Festiwal rowerowy i wyścigi MTB w Moryniu

17 i 18 maja to również czas wielkiego powrotu Festiwalu Rowerowego Coolbike20, który po kilku latach przerwy znów zawita do Morynia i Przyjezierza. To wydarzenie, skierowane do wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku, zapowiada się na pełen emocji weekend. W sobotę, w Moryniu, odbędzie się parada rowerowa, konkursy na kreatywne przebrania, koncerty i animacje dla dzieci, a główną atrakcją będzie spotkanie z mistrzynią świata w ultrakolarstwie, Anetą Lamik. 

W niedzielę, festiwal przenosi się do Przyjezierza gdzie zostaną rozegrane zawody kolarskie MTB, obejmujące różne dystanse i poziomy zaawansowania. Trasa wiedzie przez piękne tereny Karpatów Moryńskich – od Przyjezierza do Starego i Nowego Objezierza, a także Morynia i Skotnicy. Uczestnicy będą mogli kibicować, dopingować sportowców i korzystać z licznych atrakcji, takich jak strefy zabaw dla dzieci czy koncerty.

Dla aktywnych przygotowano również wyzwanie sportowe – „Sympatycy SGB 2025”, które zachęca do pokonywania kilometrów na nogach i na rowerze, a cały dochód z akcji wesprze potrzebujące organizacje. Aby dołączyć, wystarczy pobrać aplikację Activy i wpisać kod: SYMPATYK2025.

Na pikniku rowerowym 17 maja o godz. 15:00 wystąpi zespół Maskotki, znany z kanałów TOP KIDS i JUNIOR. To energiczny koncert z interaktywnymi animacjami, który zapewni świetną zabawę dla całej rodziny. 

Połowa maja 2025, chociaż chłodna to w naszym regionie jest pełna ciekawych wydarzeń, które łączą kulturę, sport i historię. Bez względu na wiek czy zainteresowania, każdy znajdzie coś dla siebie – od teatralnych premier, przez filmowe projekcje, aż po rowerowe wyzwania i historyczne spacery. Serdecznie zapraszamy do udziału i wspólnego odkrywania lokalnego dziedzictwa!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

to żadna noc bo jeżdżą w dzień 19.05.2025 00:46
To nie jest żadna Noc Muzeów tylko usługa dla pana Migdalskiego który robi autokarowe wycieczki. Tylko dlaczego do tego dopłacają podatnicy?

Reklama