Błogosławienie wody jest ceremonią, podczas której duchowni miejscowej parafii wznoszą modlitwy i błogosławią wodę z pobliskiego źródła lub rzeki. Ta uroczystość jest symbolem oczyszczenia oraz błogosławieństwa dla całej społeczności przede wszystkim podczas letniego wypoczynku nad akwenem.
Symbolika wody w kulturze ludowej ma głębokie znaczenie. Woda jest uważana za podstawowy składnik życia i odwieczny symbol czystości. Błogosławienie wody podczas Dniach Cedyni (organizowanych w rocznicę bitwy 972 roku - starcia Mieszka oraz Czcibora z Hodonem i Zygfrydem) jest więc nie tylko aktualizacją tej odwiecznej tradycji, ale również manifestacją szacunku i podziwu wobec daru natury.
W niedzielę 29 czerwca 2025 r. po godz. 9 w najdalej na zachód wysuniętym punkcie Polski niedaleko Osinowa Dolnego błogosławieństwa wody dokonał ks. dziekan kan. Michał Kostrzewa w asyście ks. Mateusza Pluskoty i przedstawicieli Cedyńskiego Bractwa Historycznego Comitatus. Na trąbce grał Sylwester Blachnierek, nauczyciel z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cedyni. W uroczystości brała udział grupa mieszkańców na czele z burmistrzem Piotrem Głowniakiem, przewodniczącym Rady Miejskiej Krzysztofem Nowakiem i radnym Józefem Maćkowiakiem. Nie mogło zabraknąć także Zbigniewa Bogdanowicza - pomysłodawcy zaznaczenia tego najdalej na zachód wysuniętego miejsca w Polsce specjalnym kamieniem i tablicą informacyjną.
Wspólnie modlono się o to, aby w tym roku bezpiecznie można było pływać oraz korzystać turystycznie z rzeki.
Dni Cedyni oraz ceremonia błogosławienia wody stanowią nie tylko okazję do świętowania i radości, ale także moment refleksji nad relacją człowieka z naturą i wartością tradycji. To także symboliczne rozpoczęcie sezonu turystycznego nad wodą w powiecie gryfińskim.
Jak to wyglądało, zobaczmy na filmie oraz na zdjęciach w fotogalerii.
Napisz komentarz
Komentarze