Działania służb granicznych ukierunkowane na zwalczanie przemytu i nielegalnej migracji przyniosły konkretne efekty, ujawniając skomplikowaną sieć organizatorów.
Zatrzymania i działania służb
Straż Graniczna ze Szczecina, we współpracy z podlaskimi funkcjonariuszami, przeprowadziła działania, które doprowadziły do zatrzymania kilku migrantów i organizatorów przerzutu. 18 czerwca w rejonie granicy z Niemcami zatrzymano dwa samochody osobowe, w których podróżowało łącznie ośmiu pełnoletnich migrantów – pięciu obywateli Afganistanu i trzech Pakistanu oraz dwóch obywateli Ukrainy, którzy mieli zamiar przewieźć tych cudzoziemców przez Polskę w kierunku granicy niemieckiej.
Konsekwencje dla organizatorów i migrantów
Obywatele Afganistanu i Pakistanu przyznali się do winy nielegalnego przekroczenia granicy i dobrowolnie poddali się karze sześciu miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres dwóch lat.
Funkcjonariusze potwierdzili, że migranci dostali się do Polski z terytorium Litwy. W związku z tym 20 czerwca na przejściu granicznym Budzisko–Kalvarija zostali przekazani litewskim służbom w ramach procedury readmisji, co jest standardową praktyką.
Natomiast obywatele Ukrainy, którzy zostali zatrzymani w związku z organizowaniem nielegalnych przekroczeń granic, usłyszeli zarzuty współorganizowania przemytu cudzoziemców. Wobec jednego z nich sąd zastosował tymczasowy areszt na dwa miesiące, podczas gdy drugi objęty został dozorem, zakazem kontaktowania się oraz zbliżania do przewożonych migrantów. Za tego typu przestępstwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo wobec jednego z zatrzymanych obywateli Ukrainy wszczęto postępowanie administracyjne, obejmujące decyzję o wydaleniu z kraju

Napisz komentarz
Komentarze