Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 17 maja 2025 16:56
Reklama

Liczby, które dużo mówią o pograniczu

Ile osób dojeżdżających do pracy przekracza granicę? Jak wygląda zatrudnienie na pograniczu? W jakie usługi powinni inwestować przedsiębiorcy? To pytania, na które odpowiedź przyniesie transgraniczna statystyka. Województwo Zachodniopomorskie zostało zaproszone do udziału w międzynarodowej inicjatywie, której celem jest utworzenie europejskiej sieci monitoringu.
Liczby, które dużo mówią o pograniczu

Głównym celem utworzenia Europejskiej Sieci Monitoringu Obszarów Transgranicznych jest wsparcie krajowych i regionalnych instytucji w prowadzeniu skutecznej polityki rozwoju, w szczególności w obszarach przygranicznych. Partnerzy z Polski, Niemiec, Francji, Luxemburga, Holandii, Austrii, Szwajcarii i Czech oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej chcą rozwijać statystykę transgraniczną, by skuteczniej monitorować zachodzące zmiany.

 
 

-Instytucje publiczne, organizacje, lokalne samorządy, aby skuteczniej identyfikować swój potencjał oraz funkcje społeczno-gospodarcze muszą mieć dostęp do rzetelnych danych i wskaźników. Często problemem jest ich dostępność oraz trudność w dokonaniu oceny kluczowych barier i potrzeb rozwojowychwyjaśnia Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Problemy wynikają np. z braku porównywalnej metodyki czy dostępności danych. Trudnością jest też określenie wspólnych wskaźników. Takie wyzwania najczęściej występują w obszarze rynku zatrudnienia, przy badaniu liczby osób dojeżdżających do pracy przez granicę, a także przy monitorowaniu dostępu do usług.

-Zbierane dane będą wykorzystywane do wzmocnienia współpracy przygranicznej, w szczególności w obszarze Transgranicznego Regionu Metropolitalnego Szczecina. W dłuższej perspektywie wymiana europejskich doświadczeń i utworzenie dedykowanych narzędzi wsparcia finansowego w UE pozwoli stworzyć system monitoringu terytorialnego w obszarze gospodarki, rynku pracy czy mobilności w Europie – mówi marszałek Geblewicz.

 

Dane zbierane w międzynarodowej sieci nie tylko będą pomocne dla decydentów, ale dostarczą mieszkańcom ważnych informacji na temat kierunków rozwoju regionu. Może to być szczególnie przydatne dla przedsiębiorców dostęp do czytelnych danych pochodzących z Transgranicznego Regionu Metropolitalnego Szczecina umożliwi zaproponowanieusług i rozwiązań rynkowych „szytych na miarę”.

 

Pomorze Zachodnie w europejskiej sieci reprezentować będzie Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie.

-Zostaliśmy zaproszeni do grupy wspierającej utworzenie Europejskiej Sieci Monitoringu Obszarów Transgranicznych z uwagi na doświadczenia w wypracowaniu dokumentu „Wizja przyszłości 2030 dla polsko-niemieckiego obszaru powiązań” oraz koncepcji Transgranicznego Regionu Metropolitalnego Szczecina. Jako region leżący na granicy z Niemcami i poprzez Bałtyk graniczący ze Skandynawią szczególnie zależy nam na wsparciu naszych umiejętności analitycznych w diagnozowaniu problematyki rozwoju przestrzennego Województwa. Cieszę się, że międzynarodowi eksperci docenili naszą dotychczasową pracę – dodaje p.o. dyrektora RBGPWZ w Szczecinie Leszek Jastrzębski.

 

Stronę polską, oprócz Województwa Zachodniopomorskiego, reprezentować będzie Instytut Rozwoju Terytorialnego z Dolnego Śląska.

 

Obecnie międzynarodowi partnerzy ustalają harmonogram prowadzonych prac.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

i tyle 18.03.2019 23:06
Stacja sprzedana, targowisko sprzedane, więc gmina nie ma już interesów w Krajniku!

hrabia 19.03.2019 12:42
A kiedyś to było bogactwo gminy. Ale to tak jest jak się sprzedaje dobra rodowe.

psiapsiółka 18.03.2019 16:22
Krokodylki trzepią tylko duże samochody.

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: OnaTreść komentarza: Ta pani powinna mieć stałą opiekę,jest chora i zagraża niebezpieczeństwu sobie i innym . Starość jest okropna . Rodzina powinna się postarać o opiekę albo dać do domu opieki żeby spokojnie żyć.Data dodania komentarza: 15.05.2025, 22:11Źródło komentarza: Niebezpieczna sytuacja na osiedlu w Cedyni - szczegóły i akcja służb ratunkowychAutor komentarza: Mieszkanka blokuTreść komentarza: Lokatorzy już od jakiegoś czasu obserwowali z zaniepokojeniem sąsiadkę ,od świat wielkanocnych dziwnie się zachowywała wyraźnie było widać ,że kobieta jest chora ,to nie pierwszy raz był jej wyczyn, trzy dni temu robiła totalne czystki na cmentarzu,tylko dziwne że będąc już w szpitalu stwierdzili że jest zdrowa , lokatorzy bąki się ,że może dojść do tragedii,długo nie trzeba było czekać,o mały włos doszło by do wybuchu kotła co ,współczuję Asi wszystko spadło na jej barki. Wreszcie pomogą kobiecie.Data dodania komentarza: 15.05.2025, 22:10Źródło komentarza: Niebezpieczna sytuacja na osiedlu w Cedyni - szczegóły i akcja służb ratunkowychAutor komentarza: co się dziejeTreść komentarza: W Cedyni straż miał pełne ręce roboty od rana. Zaczęło się od palącej się szopy...Data dodania komentarza: 15.05.2025, 21:43Źródło komentarza: Niebezpieczna sytuacja na osiedlu w Cedyni - szczegóły i akcja służb ratunkowychAutor komentarza: pikTreść komentarza: Będzie dobra droga na quada.Data dodania komentarza: 15.05.2025, 12:36Źródło komentarza: Ostatni etap budowy ścieżki pieszo-rowerowej. Co dalej?Autor komentarza: działkowiecTreść komentarza: Wreszcie pada. Deszcze jest bardzo potrzebnyData dodania komentarza: 15.05.2025, 12:28Źródło komentarza: Mało czasu na zdobycia zaświadczenia. Bez tego nie zagłosujesz poza miejscem zamieszkaniaAutor komentarza: :)))Treść komentarza: Może liczył od Stadionu Chojny ODraData dodania komentarza: 14.05.2025, 23:24Źródło komentarza: Ostatni etap budowy ścieżki pieszo-rowerowej. Co dalej?
Reklama
Reklama