Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 2 maja 2025 05:42
Reklama

Eurotunel bilety, czyli jak zaplanować podróż przez kanał La Manche?

Wielu z nas podróż do Anglii kojarzy wyłącznie z koniecznością wykupienia biletu lotniczego. Nic bardziej mylnego. Zawsze możemy zdecydować się na podróż Eurotunelem. Co to takiego?
  • 23.04.2019 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Eurotunel bilety, czyli jak zaplanować podróż przez kanał La Manche?

Czym jest Eurotunel?

Eurotunel to tunel kolejowy łączący Calais we Francji z Folkestone w Wielkiej Brytanii. Został on wybudowany przez francusko-brytyjskie, prywatne konsorcjum Eurotuunel plc.  Do użytku został oddany w 1994 roku. Jednak pierwsze pomysły powstały blisko dwa wieki temu. Wówczas to francuski inżynier Albert Mathieu zaprojektował pierwszy tunel. Był rok 1802, więc miały nim przejeżdżać dorożki. Kiedy rozwinęły się koleje parowe, rozpoczęły się prace nad połączeniem kolejowym przez tunel pod kanałem. Inżynierowie spędzili kilka dekad na projektowaniu tego rozwiązania. W 1973 gotowe były cztery projekty. Eurobridge dotyczył zawieszonego mostu na kevlarowych linach. Został jednak szybko odrzucony ze względu na olbrzymie koszty realizacji wynoszące 6 miliardów funtów. Euroroute miał być tunelem drogowym między dwiema sztucznymi  wyspami połączonymi z lądem mostami. Transmanche Express proponował natomiast połączenie podziemne drogi oraz kolei. Ostatecznie zdecydowano się na Eurotunel, nad którym pracowano między 1972 a 1975. Inżynierowie zakładali budowę dwóch tuneli kolejowych oraz trzeciego serwisowego. Łączna długość miała wynosić 50 km. Budowa ruszyła 1 grudnia 1987 roku, a 6 maja 1994 roku królowa Elżbieta II oraz Francois Mitterrand uroczyście otworzyli tunel. Miesiąc po tym zdarzeniu odbył się pierwszy przejazd.

Eurotunel bilety – jak wygląda przejazd?

Średnica tunelu przewozowego wynosi 7,60 m. Serwisowy jest węższy i ma 4,80 m średnicy. Eurotunel przebiega od 45 do 70 metrów pod poziomem dna morza. Pociąg w tunelu porusza się z prędkością 160 km/h. Czas przejazdu przez Eurotunel wynosi ok. 35 minut. Przejeżdżają przez niego składy towarowe z samochodami ciężarowymi oraz pociągi o zmiennym składzie, które kursują między Paryżem, Brukselą i Londynem. Pociągi pasażerskie obsługiwane są przez Eurostar na trasach Londyn – Paryż oraz Londyn – Bruksela. Na lądzie poruszają się z szybkością 300 km/h. Cała podróż trwa od 2 do 2,5 godziny. Bilety na Eurotunel możemy kupić przez internet. W Polsce możesz to zrobić chociażby na tej stronie https://www.mastertravel.pl/eurotunel.html. Specjaliści wybiorą najlepszą opcję przejazdu, dzięki czemu zaoszczędzisz czas i pieniądze. Eurotunel posiada bowiem bilety na przewóz samochodów osobowych, ale i motocykli,  autokarów, a nawet camperów. Jedyną przeszkodą może się okazać pojazd z instalacją LPG.

--- Materiał partnera ---


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AdamTreść komentarza: To burmistrz jest księdzem, ze zaprasza na mszę? A co z niewierzącymi?Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:19Źródło komentarza: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja - wspólne świętowanie patriotyzmu i historiiAutor komentarza: programistaTreść komentarza: D... nie urywa.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:52Źródło komentarza: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja - wspólne świętowanie patriotyzmu i historiiAutor komentarza: widzTreść komentarza: Nawet ciekawe to było.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:05Źródło komentarza: Bitwa o Odrę – rekonstrukcja historyczna [FOTO, VIDEO]Autor komentarza: J.Treść komentarza: Burmistrza Cedyni nie widziałam na zdjęciach na uroczystościach.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 16:24Źródło komentarza: Bitwa o Odrę – rekonstrukcja historyczna [FOTO, VIDEO]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Kolejny amator łatwych cudzych pieniędzy....Data dodania komentarza: 30.04.2025, 16:23Źródło komentarza: Złodzieje kampera z narkotykami i pijany z zakazemAutor komentarza: Ryszard WiszniewskiTreść komentarza: Inscenizacja - przy odrobinie empatii to było piekło dla żołnierzy z wydarzeń sprzed 80 lat , śmierć była wszędzie , oglądałem to wydarzenie z ogromnymi emocjami , w forsowaniu Odry brał udział mój wujek Jan Wiszniowski , serce w gardle , łzy w oczach i wreszcie radość że ci chłopcy przeklęci przez paralityków umysłowych którzy kreują się na polityków są wreszcie znów docenieni , wielkie gratulacje dla uczestników inscenizacji i ukłon dla pana Michała dyrektora muzeum w GozdowicachData dodania komentarza: 29.04.2025, 18:24Źródło komentarza: Bitwa o Odrę – rekonstrukcja historyczna [FOTO, VIDEO]
Reklama
Reklama