Andrzej Szelążek sadzi dęby pobłogosławione przez papieża

  • 15.05.2019, 19:21
  • Media Lasy Szczecin
Andrzej Szelążek sadzi dęby pobłogosławione przez papieża Pierwszy z prawej to Andrzej Szelążek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie (w zeszłej kadencji był radnym powiatowym, a pochodzi z gminy Chojna).
Przedstawiciele 35 nadleśnictw z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie oraz delegacja z RDLP w Zielonej Górze uczestniczyli w obchodach 95-lecia Lasów Państwowych, które odbyły się w Cerkwicy. Wśród gości byli obecni: Małgorzata Golińska – wiceminister środowiska, Andrzej Konieczny – dyrektor generalny Lasów Państwowych, Andrzej Szelążek – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, jak również: lokalni samorządowcy, duchowieństwo, przedstawiciele organizacji, dzieci i młodzież. W wydarzeniu wzięli udział również rodzice wraz z dziećmi nowonarodzonymi, którzy posadzili drzewa w ramach ekologicznego projektu „Jedno dziecko, jedno drzewo”.

Okazją do spotkania leśników i mieszkańców było sadzenie dębów przy Studzience Św. Ottona z Bambergu w Cerkwicy dla upamiętnienia 95-lecia Lasów Państwowych. Dla uczczenia jubileuszu istnienia Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe posadzonych zostało 95 dębów, w tym jeden wyhodowany z nasion poświęconych przez Papieża Franciszka.

Leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie sadzą corocznie około 40 milionów młodych drzewek na terenach leśnych. Sadząc dęby poza lasem, wspólnie z lokalną społecznością, chcą aby żywa pamiątka jubileuszu Lasów Państwowych pozostała również na ziemiach północno-zachodniej Polski.

Według historii w Cerkwicy znajdowało się jedno z miejsc (studzienka), gdzie biskup Otton z Bambergu dokonywał chrztu Pomorzan zamieszkujących najbliższą okolicę na początku XII wieku. Zagospodarowanie tego obszaru to inicjatywa Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cerkwicy, Urzędu Gminy w Karnicach, Stowarzyszenia “Historia Nostra”.

W 1924 r. powstało przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe, któremu prezydent Polski Stanisław Wojciechowski powierzył gospodarowanie polskimi lasami. Prawny i gospodarczy model polskiego leśnictwa ukształtował się w ciągu kilku następnych lat. Obecnie leśnicy łączą tradycję i nowoczesność. Prowadzą wielofunkcyjną, zrównoważoną gospodarkę leśną. Racjonalnie użytkują lasy, pielęgnują je i ochraniają.

Media Lasy Szczecin

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Carbon
Carbon 13.08.2019, 20:47
Gość ma parcie na posła, ale mam nadzieję że nie osiągnie sukcesu. Żenujący w rozmowie, mówi o wszystkim i niczym, zero kompetencji, merytoryki i wiedzy gospodarczej. Pisior.
starszy od węgla
starszy od węgla 13.08.2019, 21:03
Bo młody jesteś i głupi i wielu spraw nie rozumiesz!
surfel
surfel 15.05.2019, 21:21
A to was nie zaprosił na swój benefis biedaki?
kampania
kampania 15.05.2019, 23:23
Zaprosili samych z PiS
korpo
korpo 15.05.2019, 19:50
A to nie ten Szelążek co dzisiaj ma benefis?

Pozostałe