Cedynia otwiera się na rowerowych turystów

  • 12.08.2019, 15:58
Cedynia otwiera się na rowerowych turystów
Wrzosowiska, Góra Czcibora czy dawny Klasztor Cysterek z XIII wieku, to te najbardziej znane atrakcje Cedyni. Gmina chce wykorzystać potencjał powstających na Pomorzu Zachodnim tras rowerowych oraz tych już istniejących po stronie niemieckiej i zbudować 6 km szlak. Wicemarszałek Tomasz Sobieraj i Burmistrz Adam Zarzycki podpisali list intencyjny, który ma ułatwić i usprawnić realizację tej inwestycji.

Ma mieć asfaltowe podłoże i przebiegać w pasie drogi wojewódzkiej nr 124 oraz po nasypie dawnej linii kolejowej Bad Freienwalde – Cedynia. Zawarty 12 sierpnia List Intencyjny to pierwszy krok do sporządzenia projektu budowlanego i realizacji inwestycji. Zadanie zostanie zrealizowane przez Gminę Cedynia. Inwestycja jest istotna zarówno ze względu na turystykę, jak i komunikację.

 

- Trasa rowerowa umożliwi dojazd do Cedyni od strony granicy polsko-niemieckiej w Osinowie Dolnym, gdzie znajdują się liczne miejsca pracy. Ponadto skomunikuje Cedynię z Trasą Pojezierzy Zachodnich. – wyjaśniał Burmistrz Cedyni Adam Zarzycki, który nie ukrywał, że chce wykorzystać powstającą na terenie gminy infrastrukturę rowerową. Szczególnie most Siekierki - Neurüdnitz, który do końca 2021 r. powinien zostać udostępniony rowerowym turystom.

 

Rowerzyści jadący Trasą Pojezierzy Zachodnich z kierunku Trzcińska-Zdrój, po przejechaniu mostu w Siekierkach będą mogli niemieckim szlakiem Odra-Nysa dojechać do mostu w Osinowie i dalej do Cedyni. W Cedyni warte odwiedzenia są również dawny Klasztor Cysterek z XIII w. czy wieża widokowa z 1895 r., której remont został wsparty środkami RPO WZ 2014-20.

 

- Ta decyzja to nie tylko świetna wiadomość dla miłośników rowerów. Miasto stanie się dostępne dla licznych turystów poruszających się po niemieckich szlakach rowerowych. Wielu będzie szukało posiłku czy noclegu, warto to wykorzystać i przygotować ofertę dedykowaną miłośnikom rowerowych wycieczek. – powiedział wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.

 

List intencyjny dotyczący „Budowy drogi rowerowej z miejscowości Cedynia do miejscowości Osinów Dolny” obejmuje współpracę oraz zaangażowanie merytoryczne przy realizacji przedsięwzięcia, m.in. w zakresie odcinka przebiegającego w ciągu Drogi Wojewódzkiej 124. Strony deklarują wzajemne wsparcie i wymianę informacji.

 

- Cedynia wysyła wyraźny sygnał, że tworzony przez nas produkt turystyczny jakim są trasy rowerowe, to olbrzymia szansa na rozwój turystyki w tych mniej odwiedzanych, ale niezwykle pięknych miejscach Pomorza Zachodniego. Im więcej ciekawych miejsc będzie wzdłuż szlaków, im większa oferta będzie czekała na rowerowych turystów, tym większy ruch uda się wygenerować – podkreślał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Przechodząca przez Gminę Cedynia Trasa Pojezierzy Zachodnich wraz z trasą Starego Kolejowego Szlaku, Trasą Zielonego Pogranicza (część szlaku Blue Velo) i szlakiem Velo Baltica, tworzą Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego. Realizowany przez Województwa Zachodniopomorskie projekt to prawdziwa rowerowa rewolucja na Pomorzu Zachodnim, która już niedługo będzie liczyła 1100 km szlaków. Jest to możliwe dzięki temu, że nowo budowane odcinki łączą się ze ścieżkami rowerowymi, które zostały zbudowane, bądź są budowane przez lokalne samorządy. Tylko w ubiegłym roku odpowiadający za większość inwestycji Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich zbudował blisko 110 km tras. Na 2019 r. zaplanowano rozpoczęcie budowy i oznakowanie ponad 270 km tras, a także objęcie dokumentacją projektową kolejnych 483 km szlaków.

_

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

KK
KK 15.08.2019, 13:17
Jak sie nie ma argumentow to zaczyna sie uzywac wyzwisk, aby przekonac innych do swojego zdania. I to jest wlasnie domena nieukow, idiotow i dyletantow. To ze zaczynasz glosniej krzyczec, nie znaczy wcale, ze masz racje - no ale co o tym taki koles jak ty moze wiedziec. ... wlasnie taki idiota lub maloletni menel ja ty . ... lub 2 w 1-nym. Czytanie jest fajne chodz obecnie malo popularne, ale czasem sie przydaje. ... a jesli jeszcze rozumiemy co czytamy to juz jest ***. Pewnie jednak ciebie to nie dotyczy.
To masz
To masz 13.08.2019, 19:18
Jak Kotowicz nie ma to wszystko szybciej idzie. Tylko niektórzy wyją za utraconym korytem!
pusta kasa
pusta kasa 14.08.2019, 15:19
4 lata miała i co zrobiła? Widać to po niespełnionych obietnicach i budżecie jaki po sobie zostawiła.
Dariusz
Dariusz 13.08.2019, 09:33
Gabrysia zapoczątkowała i zaczęła! Dla Zarzyckiego drogi rowerowe były niepotrzebne, co pokazał przez kilkanaście lat!
Mariusz
Mariusz 13.08.2019, 09:52
Co niby zapoczątkował ten leniwy babsztyl i co zaczął niby? Kilometrową drogę? Dobrze że koncepcja powstała jeszcze ze Adama bo nic by z tego nie było.
Korba
Korba 12.08.2019, 23:30
Dobre humory widzę na zdjęciach bo dobry interes!
rada dla byłej
rada dla byłej 12.08.2019, 21:01
Widzisz Gabrysiu! Nie trzeba któw drzeć z marszałkiem to i dla dobra wspólnego można się dogadać! Zapamiętaj niezgoda rujnuje a zgoda buduje!
życzliwy
życzliwy 12.08.2019, 16:16
Powodzenia!

Pozostałe