Stowarzyszenie Historyczno – Kulturalne Terra Incognita organizuje Dzień Zabytków

  • 03.09.2019, 12:17
Stowarzyszenie Historyczno – Kulturalne Terra Incognita organizuje Dzień Zabytków
Stowarzyszenie Historyczno – Kulturalne Terra Incognita w sobotę, 21 września zaprasza wszystkich przyjaciół i sympatyków, a także mieszkańców regionu na tegoroczny Dzień Zabytków. Przy okazji chcemy wspólnie z Wami świętować nasze 10. urodziny.

Impreza będzie miała charakter festynu odbywającego się na trawniku przed chojeńskim kościołem Mariackim. Jego uczestnicy (dzieci, młodzież i dorośli) będą nie tylko widzami, ale będą mieli okazję do aktywnego uczestnictwa w najróżniejszych działaniach, takich jak aktywne formy zwiedzania, warsztaty rękodzielnicze, czy gry związane tematycznie z Chojną.

Chcielibyśmy zaprezentować uczestnikom sposoby niekonwencjonalnego, atrakcyjnego poznawania miasta takie, jak: gra miejska polegającą na samodzielnym rozwiązywaniu zagadek dotyczących chojeńskich zabytków, w której mogą uczestniczyć 2 – 3 osobowe zespoły, czy oprowadzanie tematyczne „Chojna w latach trzydziestych XX w. i dzisiaj” z wykorzystaniem starych zdjęć i pocztówek, którą poprowadzi ich kolekcjoner i znawca historii miasta, prof. Radosław Skrycki z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Agnieszka Madej ze Stowarzyszenia Nadodrzańskie Klimaty w Widuchowej, instruktorka nordic walking, sędzia międzynarodowy, uznana przez sędziów za arcymistrza techniki, poprowadzi spacer nordic walking wokół miasta z instruktażem dla początkujących „kijkarzy” i we współpracy z przewodnikiem opowiadającym o mijanych zabytkach.

 

Cedyńskie Bractwo Historyczne „Comitatus” zorganizuje stanowisko strzelania z zabytkowych łuków. Będzie też możliwość zrobienia sobie zdjęcia w średniowiecznym stroju na tle gotyckich elementów architektonicznych.

 

We współpracy z Biurem Dokumentacji Zabytków w Szczecinie przeprowadzone zostaną warsztaty dotyczące tradycyjnego budownictwa ryglowego, a Towarzystwo Wszechstronnego Rozwoju Collegium ze Szczecina mające doświadczenie w prowadzeniu niekonwencjonalnych projektów edukacyjnych dla dzieci i wolontariusze ze Stowarzyszenia Terra Incognita przygotują stoiska, w których będzie można poznać dawne techniki rękodzielnicze i wykonać samodzielnie pamiątki z festynu.

 

 

Będą też inne atrakcje, takie jak gra planszowa i puzzle z chojeńskimi zabytkami. Dorosłych zaprosimy do stoiska, w którym nabyć będzie można publikacje książkowe na temat naszego regionu jego historii.

 

 

 

O poczęstunek dla uczestników festynu zadba Koło Gospodyń Wiejskich Krzymowianki z Krzymowa, które w kuchni polowej przygotuje bezpłatną grochówkę, a także prowadzić będzie Kawiarenkę pod Wieżą oferując uczestnikom festynu domowe ciasto i napoje.

 

 

 

Akcentem podkreślającym jubileusz 10-lecia Stowarzyszenia Terra Incognita będzie wielki tort urodzinowy, którym chcemy poczęstować zaproszonych gości i uczestników festynu.

Wieczorem zapraszamy do kościoła Mariackiego na spotkanie jubileuszowe. W programie m.in. otwarcie wystawy fotograficznej „Chojna z lotu ptaka” przygotowanej we współpracy ze Stowarzyszeniem Lotniczym Stratus oraz na debata na temat obecnego stanu i przyszłości chojeńskich zabytków z udziałem m. in. władz miasta, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i przedstawiciela Fundacji Kościół Mariacki.

 

Dzień Zabytków zakończy się akcentem muzycznym w formie kameralnego koncertu muzyki dawnej w kościele Mariackim w ramach X Jubileuszowego Letniego Festiwalu Wędrownego Na Gotyckim Szlaku.Organizatorem koncertu jest Fundacja Akademia Muzyki Dawnej ze Szczecina.

 

Liczba uczestników gry miejskiej, aktywnych form zwiedzania i warsztatów rękodzielniczych jest ograniczona. Dlatego prosimy chcących zapewnić sobie miejsce o wcześniejsze zgłaszanie siędo koordynatorki projektu, Magdy Ziętkiewicz ([email protected], tel. 600 038 222).

 

_

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

terminarz
terminarz 05.09.2019, 10:42
O której godzinie się to zaczyna?
Justyna
Justyna 04.09.2019, 12:08
Plan godzinowy by sie przydał.
Hrrabio
Hrrabio 03.09.2019, 17:00
Brawo! Bardzo dobry i cenny pomysł!

Pozostałe