Młodzież z Cedyni uczy się historii korzystając z wirtualnej rzeczywistości

  • 28.09.2019, 23:39
Młodzież z Cedyni uczy się historii korzystając z wirtualnej rzeczywistości
-Byłam ze swoimi uczniami. Jesteśmy zachwyceni! Dzięki nowoczesnej technologii młodzież miała okazję przeżyć coś niebywałego. Projekcja budzi mnóstwo emocji, a do tego uczy w niezykle ciekawy sposób - dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami nauczycielka historii ze Szkoły Podstwowej w Cedyni. Od 25 do 29 września 2019 roku na placu Solidarności, czyli dachu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy stanął sferyczny namiot Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”. Dzięki zapierającej dech technologii Virtual Reality można odbyć niezapomniany rejs po Atlantyku liniowcem MS „Piłsudski”, zanurzyć się w pełen magicznych przeżyć świat eleganckich wnętrz i opowieści o statku, który był dumą międzywojennej Polski. Można także się udać w podwodną misję do wraku „Piłsudskiego”, który spoczywa na dnie Morza Północnego. Kolejna projekcja związana jest z rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego – na widzów czeka także wzruszający i pełen emocji film „Kartka z Powstania”, który przenosi ich w trudny czas Powstania Warszawskiego i pozwala poczuć się uczestnikami tamtych wydarzeń.

Czym jest Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa"?

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa" to stworzona przez Fundację Koncept Kultura oraz Biuro Programu „Niepodległa" przestrzeń, w której popularyzowana jest historia Polski za pomocą technologii Virtual Reality. W sferycznej kopule o średnicy 8 m i wysokości 4 m, wyposażonej w 15 obrotowych foteli z najnowszymi urządzeniami VR, widzowie zabierani są w wirtualny świat otaczających ich wydarzeń sprzed lat.
 
Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to dwa bezpłatne seanse: „MS Piłsudski – ukryta historia” oraz „Kartka z Powstania”.
Niezwykły pokaz VR o najwspanialszym polskim transatlantyku rozpoczyna się na dnie Morza Północnego, gdzie widzowie udają się z „misją badawczą” na wrak MS „Piłsudski”. Chwilę później przeniosą się w czasie o 100 lat w wygenerowany przez grafików świat 360°, w którym stają się uczestnikami wydarzeń z historii Polski. Widzowie będą świadkami utraty niepodległości oraz jej odzyskania, spotkają bohaterów sprzed lat: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Thomasa Woodrowa Wilsona. Odbędą niezapomniany rejs na wiernie odtworzonym na podstawie archiwalnych dokumentów pokładzie „Piłsudskiego”, gdzie przywita ich legendarny kapitan Mamert Stankiewicz i zaprosi do zwiedzania pięknych i eleganckich wnętrz transatlantyku, wypełnionych polską sztuką i designem. Zatopieni w wirtualnym świecie widzowie będą też świadkami wybuchu II wojny światowej i zatonięcia „Piłsudskiego”.
 
„Kartka z Powstania” to pierwszy w Polsce film fabularny zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości (Cinematic VR). Film opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kapitana Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, który wychodząc do Powstania w sierpniu 1944 roku, otrzymał od swojej córki małą kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy.
 
O Powstaniu Warszawskim zrealizowano już wiele filmów, jednak nikt wcześniej nie opowiedział o tym wydarzeniu z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości. Czy oglądając scenę walki partyzanckiej mamy ochotę schować się, czy też walczyć? Czy widząc zniszczoną wojną Warszawę czujemy smutek, czy złość? Dzięki temu, że VR potrafi oszukać ludzki mózg, co do odczuwania obecności w danym miejscu, jesteśmy bliżsi odpowiedzi na te pytania.
_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kl
kl 29.09.2019, 10:39
VIa i VIb

Pozostałe