Światowy Dzień Godności

  • 16.10.2019, 17:34
  • Źródło: Karolina Nowak, Global Dignity
Światowy Dzień Godności
16 października już po raz 13. obchodzony jest Światowy Dzień Godności, organizowany przez międzynarodową organizację non-profit - Global Dignity. Dzięki polskiemu oddziałowi Fundacji Global Dignity Poland także polscy uczniowie od kilkunastu lat biorą udział w rozmowach na temat godności. W tym roku około miliona młodych ludzi na całym świecie będzie godnie obchodzić ten wyjątkowy dzień! W jaki sposób?

Globalna Inicjatywa

Trzecia środa października od kilkunastu lat należy do Fundacji Global Dignity, jej wolontariuszy i uczniów różnych szkół, którzy rozmawiają w tym dniu o godności oraz poszanowaniu siebie - i innych. Pomysłodawcami inicjatywy są trzej przyjaciele – następca tronu Norwegii JKW Książę Haakon, Profesor Pekka Himanen z Finlandii oraz John Hope Bryant, amerykański założyciel stowarzyszenia Operation Hope, którzy chcieli pokazać młodym ludziom, że godność to podstawowa wartość każdego człowieka – bez względu na pochodzenie, wiek czy status społeczny.

-Pekka Himanen, John Bryant i ja stworzyliśmy Global Dignity, ponieważ chcieliśmy umożliwić ludziom, zamieszkującym każdy zakątek naszego globu, aby wykraczali poza to, co nas dzieli, a zamiast tego zwracali uwagę na wszystko to, co nas łączy. Kiedy obchodziliśmy nasz pierwszy Światowy Dzień Godności w małej klasie w Szwajcarii, nigdy nie wyobrażaliśmy sobie, że przyjdzie taki czas, iż każdego roku będziemy docierać do miliona młodych ludzi - na całym świecie. Tak żywa i tak nośna jest ta idea. Mając poczucie własnej godności – i godności każdego człowieka, możemy naprawdę wspólnie zmieniać świat - powiedział JKW Książę Haakon z Norwegii, współzałożyciel Global Dignity.

-W dzisiejszych niespokojnych czasach, w obliczu zmniejszonej empatii i braku równości na całym świecie jestem przekonany o tym, że musimy bardziej niż kiedykolwiek świadomie promować godność. To bardzo ważne, żeby wszystkie społeczeństwa uznawały wartość każdego człowieka i kształtowały świat, w którym zwycięża godność - dodał John Osborn, przewodniczący zarządu Global Dignity.

Lekcja 1. - Godność

W Polsce obchody Światowego Dnia Godności rozpoczną się 16 października i będą trwać aż do końca roku szkolnego. W tym czasie w wielu polskich szkołach zostaną przeprowadzone „Lekcje Godności”, podczas których uczniowie sami będą definiować, czym dla nich jest godność, jakie wartości są z nią związane i jak postępować na co dzień, żeby szanować godność swoją – i innych.
 

Fundacja Global Dignity Poland jest częścią międzynarodowej organizacji Global Dignity, która od ponad 11 lat zajmuje się szerzeniem i propagowaniem idei godności wśród dzieci i młodzieży na całym świecie. Polski oddział organizacji działa od 2009 roku. Global Dignity Poland podejmuje inicjatywy budujące wśród młodych ludzi świadomość godności jako niezbywalnego prawa każdej jednostki. Każdego roku Fundacja dociera ze swoimi warsztatami do tysięcy uczniów w polskich szkołach.

Global Dignity to niezależna organizacja pozarządowa (NGO) z siedzibą w Nowym Jorku, której myślą przewodnią jest propagowanie uniwersalnego prawa każdego człowieka do godnego życia. Utworzyli ją w 2006 roku trzej „odpowiedzialni obywatele świata”: JKW Książę Haakon (Norwegia), profesor Pekka Himanen (Finlandia) i John Hope Bryant (USA), którzy spotkali się podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Global Dignity działa na całym świecie, zwracając uwagę ludzi różnych narodowości na problem godności i jej nieposzanowania. Inicjatywa ma na celu stworzenie ponad wszelkimi granicami i podziałami społeczności, którą połączy wzajemne zrozumienie, tolerancja i życzliwość dla drugiego człowieka. Global Dignity co roku dociera z przekazem do blisko miliona uczniów w 79 krajach.

GLOBAL DIGNITY

Polska to tylko jeden z krajów na świecie, który w tym roku weźmie udział w obchodach Światowego Dnia Godności. Świętować będą także uczniowie m.in. w Afganistanie, Armenii, Bangladeszu, Kanadzie, Kolumbii, Kostaryce, Dominikanie, Ekwadorze, Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, Indiach, we Włoszech, Jordanii, Nepalu, Nigerze, Filipinach, Portugalii, Rumunii, Singapurze, Hiszpanii, Tanzanii, Trynidadzie i Tobago, Tunezji, ZEA, Uzbekistanie czy Jemenie. Obchody przyjmą formę lekcji, warsztatów i rozmów, organizowanych w szkołach, ośrodkach młodzieżowych, obozach dla uchodźców i w miejscach pracy. Światowy Dzień Godności to święto, które pokazuje, że godność jest wartością uniwersalną - bez względu na szerokość geograficzną, narodowość czy język.

 

-"13" to dla nas - Fundacji Global Dignity Poland - wcale nie pechowa liczba, a fantastyczny dowód na to, że to, co robimy od kilkunastu lat, ma sens. W ubiegłym roku w naszych obchodach wzięło udział aż 71 szkół – w różnych zakątkach Polski, a w „Lekcjach Godności” uczestniczyło łącznie 5383 uczniów. Okazało się, że młodzież chętnie zabierała głos i dzieliła się z nami swoimi spostrzeżeniami, a często nas-dorosłych zaskakiwała dojrzałym podejściem do tematu i ogromną wrażliwością na drugiego człowieka. Każdego roku spotkania w szkołach utwierdzają nas w tym, że młodzi ludzie mają wiele do powiedzenia na temat godności i warto z nimi rozmawiać, bo nie tylko my możemy przekazać im wiedzę, ale jednocześnie słuchając uczniów - możemy czerpać od nich fantastyczne emocje i spojrzeć na tę kwestię z ich perspektywy. Dlatego właśnie i w tym roku październik, listopad oraz grudzień upłyną pod znakiem rozmów z młodzieżą – powiedział Jacek Olechowski, Prezes Global Dignity Poland.

 
 

 

Źródło: Karolina Nowak, Global Dignity

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe