Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 18:59
Reklama

Świętować powinniśmy wspólnie i radośnie, a przeszłość niech nie niszczy relacji

Pozostawienie pomnika Orderu Krzyża Grunwaldu przed Urzędem Miejskim w Cedyni i dołożenie tam tablicy, która obecnie wisi na budynku urzędu – to pomysł, który na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Cedyni przedstawił Ryszard Matecki, dyrektor muzeum. Taka prezentacja stworzyłaby swoiste lapidarium, gdzie, według zamysłu niektórych pomysłodawców, można by składać kwiaty. Co o tym pomyśle sądzą władze Cedyni?
Świętować powinniśmy wspólnie i radośnie, a przeszłość niech nie niszczy relacji
Na zdjęciu burmistrz Adam Zarzycki podczas sesji Rady Miejskiej w Cedyni

Tablica z błędami i zarazem symbol megalomanii (gdzie samorządowcy z okazji 100. rocznicy niepodległości Polski składają hołd w zasadzie sobie) oraz pomnik - symbol komunizmu zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej - miałyby stanąć obok siebie? Tylko po co taka „kumulacja”?

Pomnik na rynku był monumentem raczej zapomnianym. Od początku mało kto wiedział po co on tam stoi. Tak jest do dziś. Władze „niefortunność” dostrzegły 5 lat temu i zaprzestano składania tam kwiatów, ale problemu w ogóle nie rozwiązano. I tu nagle Ryszard Matecki wypalił z „sondą” na temat likwidacji pomnika. Od razu znaleźli się jego obrońcy. Zachodzi nawet podejrzenie, że po to ogłoszono możliwość likwidacji monumentu, aby się znaleźli jego obrońcy.

Od początku TMZC uważa, że pomnik Orderu Krzyża Grunwaldu ma walory artystyczne i powinien jako świadek historii być zachowany. Nie jest jednak, jak mówiono na sesji, to pomnik żołnierzy I Armii Wojska Polskiego! Związany jest z powstałym w latach 70. XX wieku Rejonem Pamięci Narodowej. Jedna sprawa to zachować pamiątki, a inna to je czcić.

Czy powinniśmy podczas świąt narodowych składać kwiaty pod pomnikiem?

Abstrahując już od wspomnianej interpretacji IPN, to Krzyż Grunwaldu (dwa miecze) są symbolem walki z Niemcami. Na pewnym etapie rozwoju narodu, państwa, był to zrozumiały znak. Ale czy dziś, gdy mamy sąsiadów za Odrą, z którymi budujemy normalne relacje, mamy świętować, nadal czcząc symbol walki z Niemcami?

Trudno przyjąć, że w Święto Niepodległości poszlibyśmy do kościoła pomodlić się za Ojczyznę, a następnie złożylibyśmy kwiaty pod pomnikiem będącym symbolem walki z Niemcami, do tego odśpiewalibyśmy Rotę („Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz…”), a potem jakby nigdy nic pojechalibyśmy do pracy, do Osinowa Dolnego (tam przecież większość z nas pracuje) na przygraniczny bazar i uśmiechając się do Niemców, sprzedawalibyśmy towary albo czesali i malowali paznokcie obywatelkom Niemiec. Czy nie byłaby to hipokryzja?

 

Biorąc pod uwagę wszystkie te argumenty obecne władze Cedyni postanowiły uroczyście, ale i radośnie zorganizować obchody Narodowego Święta Niepodległości.

W poniedziałek 11 listopada o godz. 10:45 w kościele pw. Narodzenia NMP w Cedyni zostanie odprawiona msza święta za Ojczyznę. Potem uroczystości przeniosą się na plac Wolności, gdzie o godz. 12:00 wspólnie odśpiewamy hymn narodowy. Po przywitaniu mieszkańców i gości burmistrz Cedyni wygłosi wystąpienie okolicznościowe. Nie przewiduje się składania kwiatów ani stawiania zniczy zarówno pod tablicą, jak i pod pomnikiem.

Część artystyczną obchodów Narodowego Święta Niepodległości rozpocznie zespół Czciborzanie, a potem wystąpią dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Leśników Polskich w Piasku. Wspólne świętowanie kontynuowane będzie podczas pikniku patriotycznego dla wszystkich mieszkańców oraz gości na placu Wolności.

-Narodowe Święto Niepodległości jest dla nas Polaków bardzo ważne. Powinno łączyć. Nie dzielić. I być radosne. W związku z tym podjąłem decyzję o takiej formie świętowania aby wszyscy mieszkańcy gminy mogli poczuć, że są razem dla dobra zarówno naszej małej, jak i wielkiej Ojczyzny – powiedział nam burmistrz Cedyni Adam Zarzycki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
wyjasnienie 03.12.2019 10:30
Wanda Wasilewska Przewodnicząca Komunistycznego Związku Patriotów Polskich na terenie Komunistycznej Rosji Utworzyła Ludowe Wojsko Polskie i wysłała do Polski aby tu utworzyć Komunistyczną PPR i Komunistyczną Polskę i to jej się udało a Sama została w Komunistycznej Rosji wyszła za Mąz za Rosjanina w wyjechała do San Petersburga do Polski nie chciała już wrócic Dopiero po latach Niewoli Komunistycznej w Naszym Kraju 10 Mln Katolicka Solidarnośc doprowadziła do powstania Katolickiej Polski Dzisiaj jest Wolnośc i Swoboda i Dziewczyna Zawsze Młoda

obowiązek polski 12.11.2019 00:24
Polecam komentatorom wziąć się do czytania i pisania ze ZROZUMIENIEM ! Ten, kto chce podzielić się swoimi spostrzeżeniami z mieszkańcami miasta niech pisze na temat w oparciu o fakty i wiedzę /a złośliwością i chamstwem niech owinie się we własnym domu lub niech nie zabiera głosu /

tv p 11.11.2019 18:33
Jak mówił dziś prezydent Duda "obowiązki mamy polskie". Tylko niestety nie powiedział co to znaczy.

uczestnik 11.11.2019 14:15
I co? Fajnie dziś było. Dużo ludzi i fajna krótka imprezka.

lewicowy 11.11.2019 11:16
Przez dziesiątki lat zapomniano o tym święcie gdyż 22lipca określono jako wolność dla kraju, nie niepodległość gdyż zawsze stacjonowały tu ogromne ilości wojska które pilnowało abyśmy za mocno nie fikali a teraz czas aby to właśnie młodzież inicjowała takie obchody odzyskania wolności po wieloletniej niewoli w zaborach To powinno być święto młodzieży która być może zbuduje to państwo o nową a starsze pokolenie powinno przekazać to co najlepsze w patryjotyzmie jest

Janusz 11.11.2019 11:04
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI No coś takiego, jakie to święto Na takie brednie to drzwi zamknięto Święto to w maju z sowieckim bratem Albo z niemieckim bratem i katem. Ma miasto swoich pięknych patronów A niepodległość, nie ma nas w domu Hitler i Stalin wzrok przecierają Tak, tutaj radośni wyznawcy mieszkają. I tylko tutaj bez polityki Zawsze dziś można zrobić uniki Tak to zakręcić i jeszcze się wzruszyć By czasem sojuszy tych dawnych nie ruszyć Niby z ostrożna a jednak można Mała poprawka a jednak groźna Dobrze, że chociaż iskierka mała Polskich patriotów jeszcze została. DZIADEK

czapka rogatka 11.11.2019 10:47
Moim zdaniem pogrobowcy Lenina trzymają się hardo.Historię Polski mają za nic i tylko inwektywy wzmacniają ich słabiutkie argumenty.

Entschuldigen 11.11.2019 00:22
I po co to? Przecież większość mieszkańców niepodległej Polski 11.11 będzie zasuwać za euro u Niemca i nie będzie mogła brać udziału w uroczystościach!

młody 10.11.2019 23:55
Ci którzy wychowali się w PRL to zawsze czasy dzieciństwa będa wspominac dobrze. Ale przecież nie będziemy czekać aż wymrą aby się coś zmieniło!

Taki układ 10.11.2019 14:42
Natura Polaka ! szukać dziury w całym i walczyć o swoje zdanie nieważne czy słuszne. Komu przeszkadza pomnik? Czy oprócz TMZC w składzie... na palcach jednej ręki policzyć można... jest jeszcze ktoś za ? Co to za lokalne autorytety , że chcą forsować swoje pomysły? W Cedyni jest dużo do zrobienia, jednak małomiasteczkowości i zawiści podszytej klepaniem pleców w trosce o własny tyłek niestety nie uda się wyzbyć.

Andrzej 11.11.2019 01:16
Naturą Polaka jest, moim skromnym zdaniem, przede wszystkim wolność. Również wolność od ideologii i do swobodnego wybieranie gdzie, i jak się świętuje.Czytając twój komentarz widzę, że masz kłopot nie tylko z liczeniem, ale i z czytaniem ze zrozumieniem. Taki układzie, gdzie wyczytałeś w artykule, że TMZC przeszkadza pomnik? Weź głęboki oddech i przeczytaj jeszcze raz, ale tym razem ze zrozumieniem.Wolność polega również na tym, że sami decydujemy gdzie składamy kwiaty. Niektórzy nie składali i nie będą składali kwiatów pod tym pomnikiem. Możesz się z tym pogodzić lub nie, ale to ich wolny wybór.Nie ty ustalasz, kto jest autorytetem, kto ma prawo się wypowiadać, a kto nie. To też sprawa wolności.

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama
Reklama