Zbigniew Przetacznik i Jan Sokólski na zawsze w pamięci mieszkańców

  • 17.11.2019, 21:20
Zbigniew Przetacznik i Jan Sokólski na zawsze w pamięci mieszkańców
"[...] Nie wszystek umrę, wiem że uniknie pogrzebu cząstka nie byle jaka [...]" tymi słowami otwarto wczoraj w Izbie Pamięci w Trzcińsku-Zdroju wystawę "Mała Ojczyzna w twórczości Zbigniewa Przetacznika i Jana Sokólskiego". Pełną po brzegi salę gości powitał Dawid Buczkiewicz, który następnie przedstawił życiorysy dwóch zmarłych artystów, społeczników, nauczycieli, twórców pięknych obrazów i rysunków, dla których inspiracją było nasze miasteczko i otaczająca je przyroda. O odpowiednią oprawę muzyczną tego wydarzenia zadbała Weronika Wasiela, która zagrała kilka przepięknych utworów na flecie poprzecznym.
Ta "cząstka" która została po Zbigniewie Przetaczniku i Janie Sokólskim to ponad pół tysiąca obrazów, rysunków lub grafik, które dzisiaj znajdują się w prywatnych kolekcjach.
Członkom Stowarzyszenia prawie ćwierć wieku po ich śmierci udało się zgromadzić ponad 100 dzieł, które pochodziły z kolekcji 15 osób.
 
W tym miejscu raz jeszcze dziękujemy rodzinom artystów, ich przyjaciołom i wszystkim mieszkańcom za zaufanie oraz wypożyczenie prac i obrazów na czas wystawy.
 
Współorganizatorami tego wydarzenia były gmina Trzcińsko-Zdrój, Trzcińskie Centrum Kultury, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcińsku- Zdroju.
 
Podziękowania składam na ręce członków Stowarzyszenia, koordynatorowi tego projektu - Marcinowi Czesykowi, wszystkim zaangażowanym w tworzeniu wystawy - Grzegorzowi Zwolińskiemu, Tadeuszowi Kołuckiemu, Antoniemu Śliwińskiemu, Józefowi Szottowi, Reginie Brzezińskiej, Piotrowi Szukalskiemu, Wojtkowi Makuchowskiemu i Marysi Buczkiewicz.
 
Za piękną muzykę dziękujemy Weronice Wasieli.
 
Raz jeszcze dziękujemy za Państwa obecność i tak chętne odwiedzanie w tych dniach Izby Pamięci. Wiele osób zobaczyło i bardzo pozytywnie oceniło naszą inicjatywę.
 
Tekst: Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzcińskiej
Foto. M. Czesyk
_

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

people
people 17.11.2019, 21:46
Trzcińsko to teraz jedno z najaktywniejszych ośrodków.

Pozostałe