Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 10:27
Reklama

W piąte urodziny Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzcińskiej otworzyli wystawę „Trzcińsko-Zdrój na przestrzeni wieków”

„Wystawa, którą Państwu prezentujemy jest wystawą niedokończoną. Nie oznacza to jednak, że jest niekompletna. Nie da się na przestrzeni 150 m2 opowiedzieć historii miasta, która sięga setek lat. Oznacza to tyle, że na bieżąca ta wystawa będzie udoskonalana i dopracowywana a także uzupełniona o przedmioty, które będą Państwo nam przekazywać i udostępniać” – powiedział wczoraj prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzcińskiej Dawid Buczkiewicz, otwierając tym nową wystawę stałą „Trzcińsko-Zdrój na przestrzeni wieków”, która znajduje się w Izbie Pamięci w Trzcińsku-Zdroju.
W piąte urodziny Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzcińskiej  otworzyli wystawę „Trzcińsko-Zdrój na przestrzeni wieków”
O 16:30 w sali konferencyjnej przywitał on władze gminy, dyrektorów instytucji kultury, dyrektorów muzeów naszego regionu, przedstawicieli stowarzyszeń, a także przedstawicieli lokalnych mediów, przybyłych mieszkańców i gości. Głos zabrali burmistrz Trzcińska-Zdroju Bartłomiej Wróbel oraz przewodniczący Rady Miejskiej Robert Kowalski, którzy podziękowali za przygotowanie wystawy oraz przy okazji 5. urodzin Stowarzyszenia życzyli dalszej wytrwałości i wspólnej współpracy na rzecz promocji miasta i regionu. Życzenia złożyli również dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej Regina Brzezińska, dyrektor Trzcińskiego Centrum Kultury Tadeusz Mazur, dyrektor Muzeum Militariów 1914-1945 Piotr Mańczak, prezes Stowarzyszenia „Dom z sercem” Zdzisław Iwanicki oraz mieszkańcy i przybyli goście.
 
Otwarciu towarzyszyła krótka sesja referatowa. Dawid Buczkiewicz opowiedział o roli, jaką pełnią muzea lokalne oraz o wyzwaniach, przed którymi stoi sektor kultury aby sprostać oczekiwaniom współczesnego odbiorcy.
Grzegorz Zwoliński przygotował referat, który opowiadał jak stary młyn stał się Izbą Pamięci, jak przez wieki zmieniał się budynek młyna i jego funkcje.
Tadeusz Kołucki opowiadał o historii pomnika Wielu Wojen, który przez długi czas znajdował się w przestrzeni publicznej trzcińskiego rynku oraz jego tajemniczym zniknięciu. Jakub i Piotr Mańczak zaprezentowali zbiory swojego muzeum oraz ciekawie opowiedzieli o broni okresu II wojny światowej.
W krótkiej prezentacji swoją historię przedstawili państwo Emilia Więcławska i Jan Bosek, którzy przedstawili swoje wojenne losy i są autorami wspomnień prezentowanych w książkach, a także należą do stowarzyszenia „dzieci wojny”.
 
Po zakończeniu sesji referatowej podziękowano Stowarzyszeniu za wkład w rozwój i promocję miasta, odśpiewano sto lat i pokrojono urodzinowy tort.
 
Zebrani goście zwiedzali Izbę Pamięci. Na parterze, w Izbie rzemiosł, podziwiano narzędzia i wyroby dawnych rzemieślników. Znalazły się tam przedmioty znalezione w Trzcińsku-Zdroju oraz podarowane przez mieszkańców. Na drugim piętrze można było zapoznać się z historią II wojny światowej w regionie naszego miasta. Najciekawszą atrakcją jest makieta, przedstawiająca teatr działań wojennych, który skupiał się poza murami miasta i obejmował dworzec kolejowy i tzw. Kancelarię Hitlera.
Uzupełnieniem tej części jest wystawa broni z II wojny światowej ze zbiorów Muzeum Militarnego 1914-1945 – Piotra Mańczaka. Wystawa ta poświęcona jest i przygotowana w ramach 75. rocznicy odzyskania miasta, która przypada na dzień 2 lutego 2020 r.
Liczymy, że ten czas zostanie wykorzystany przez dyrektorów i nauczycieli historii ze szkół naszego regionu aby przybliżyć im wydarzenia tamtych czasów, organizując w Izbie Pamięci żywe lekcje historii.
 
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzcińskiej składa podziękowania za wsparcie finansowe dla Urzędu Miasta i Gminy Trzcińsko-Zdrój. Za pomoc w organizacji wystawy serdeczne słowa podziękowania kierujemy współorganizatorom, Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej, Trzcińskiemu Centrum Kultury i Muzeum Militariów 1914-1945, za wykonanie makiety dziękujemy Arkadiuszowi Buczkiewiczowi, a za przygotowanie pysznego tortu Anecie Buczkiewicz.
 
Tekst: SMZT
Fot. M. Czesyk


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
palce lizać 18.11.2019 11:33
Jak urodziny , to i tort . Zreszta bardzo smaczny !!!

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: szokTreść komentarza: A co ona tu jeszcze szuka?? Co zrobiła dla gminy przez ostatnie 5 lat? By się wstydziła aby upominać się o głosowanie jak przez tyle czasu w d. nas miała.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 00:07Źródło komentarza: Dwa spotkania wyborcze w jednej miejscowości [FOTO, WIDEO]Autor komentarza: cedyniankaTreść komentarza: Wczoraj po Cedyni chodził pan Piotr Byli w 3. Była też ta *** Kotowicz. Panie Głowniak jak pan z nią chodzi to niech pan na głos ode mnie nie liczy.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:55Źródło komentarza: Dwa spotkania wyborcze w jednej miejscowości [FOTO, WIDEO]Autor komentarza: cha chaTreść komentarza: No i bomba a kto nie był ten trąba :)))))Data dodania komentarza: 28.03.2024, 22:38Źródło komentarza: Dwa spotkania wyborcze w jednej miejscowości [FOTO, WIDEO]Autor komentarza: odp.Treść komentarza: Trzy, ale jeszcze zrobi.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 21:57Źródło komentarza: Równoległy pojedynek Zarzyckiego z Głowniakiem [WIDEO]Autor komentarza: dawny mieszkaniecTreść komentarza: Jak się nie mylę to i burmistrza widzę na zdjęciu. Wyrazy współczucia dla bliskich.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 17:30Źródło komentarza: To był pogrzeb w licznymi żałobnikamiAutor komentarza: jaTreść komentarza: Każdy ma swoich zwolenników i przeciwników , ale jest jeszcze grupa, która się waha. Do niej należę m.in. ja.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 16:51Źródło komentarza: Równoległy pojedynek Zarzyckiego z Głowniakiem [WIDEO]
Reklama
Reklama