Przyjdzie nam płacić za śmieci wg zużycia wody?

  • 20.11.2019, 22:55
  • igryfino
Przyjdzie nam płacić za śmieci wg zużycia wody?
-Według mnie to jest była ustawa, ale my samorządowcy musimy ją realizować - powiedział jeden z burmistrzów należący wraz ze swoją gminą do Związku Gmin Dolnej Odry. -Ceny rosną w bardzo szybkim tempie, a ustawodawca zrzucił to na gminę – burmistrz odniósł się w ten sposób do lipcowej uchwały, zgodnie z którą wszyscy właściciele nieruchomości mają obowiązek gromadzenia i wyrzucania śmieci w sposób selektywny (czyli rozdzielając plastik, szkło, papier itd.). Gdy obowiązek ten nie będzie wypełniany, naliczona ma być opłata podwyższona w wysokości nie niższej niż dwukrotność standardowej stawki i nie wyższej od jej czterokrotności.

Do ZGDO z naszego powiatu należą gminy Banie, Cedynia, Stare Czarnowo i Moryń. I właśnie w tej ostatniej gminie burmistrz Józef Piątek spotkał się z mieszkańcami. Na zebraniu był obecny Jan Krzywicki, wójt gminy Boleszkowice i jednocześnie przewodniczący zarządu ZGDO.

Dlaczego wg zużycia wody?

Mieszkańcy wyrażali swoje wątpliwości co do podwyżek i pomysłu, żeby opłata za śmieci była uzależniona od zużycia wody.

-Decyzję tę podjęliśmy wspólnie jako burmistrzowie, bo chcieliśmy uszczelnić system. Każdy system można krytykować bo to, bo tamto. Myślę, że ten w oparciu o zużycie wody jest sprawiedliwy. Jeśli zużywa się wodę, to znaczy, że ktoś mieszka. Są ludzie, którzy mieszkania wynajmują, a nie płacą. Są domy, gdzie ludzie na wakacje przyjeżdżają – mówił dziś burmistrz Józef Piątek.

Słaba ściągalność

Burmistrz Józef Piątek przedstawił też informację, jaka jest ściągalność opłat za śmieci.

-W naszej gminie mieszka 4300 mieszkańców, a deklarację złożyło 3300 osób – ujawnił burmistrz Józef Piątek. -Do każdej wywózki dokładaliśmy 79 tys. zł. A dodatkowo z tych co się zadeklarowali, 8 procent nie płaci systematycznie – dodał burmistrz.

Za te osoby też dopłaca gmina. Pieniądze są powoli ściągane, ale doraźnie trzeba sięgnąć do budżetu gminy.

Wyszli i zostawili nas z długami

Okazuje się, że niektóre gminy wyszły ze Związku Gmin Dolnej Odry, a długi zostały. Ostatnio wyszły Chojna i Widuchowa.

-Gmina Chojna wyszła z ZGDO. Zaległości wynoszą 500 tys. zł. Do dziś ściągnięto tylko dwa procent – ujawnił burmistrz Józef Piątek.- W tym roku Chojna tylko do listopada dopłaciła 319 tys. zł. Więc problem jest dla wszystkich – dodał burmistrz.

-Gmina Stargard ma 1,5 mln zł długu względem ZGDO – powiedział Jan Krzywicki, wójt gminy Boleszkowice.

Ile za śmieci

Jakie będą stawki za śmieci i w jakim systemie płacone – to muszą zaakceptować radni poszczególnych gmin. Zaproponowano, aby w gospodarstwach selekcjonujących śmieci miesięczna stawka liczona od metra sześciennego wody wyniosła 6,70 zł. Natomiast w nieselekcjonujących stawka wynosiłaby 28,40 zł. Budynki jednorodzinne kompostujące bioodpady w przydomowym kompostowniku skorzystać mają z 40-groszowej obniżki za każdy kubik wody.

igryfino

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Morzycko
Morzycko 26.11.2019, 21:29
Taka opłata za śmieci pobierana oo zużytych metrów sześciennych wody to nic innego jak skandal.Tłumaczenie władzy, że to konieczne ze względu na przyjmowanie turystów przez mieszkańców.Niech kontrolują odpowiednie służby kto wynajmuje pokoje bo póki co nie wszyscy mieszkańcy żyja z turystów.I jak do tego ma się woda ogrodowa wliczana do opłaty śmieciowej?
msc
msc 24.11.2019, 12:03
Opłaty za śmieci pokazują nieudolność urzędników którzy nie potrafią wypracować uczciwego systemu opłat za odbiór śmieci i szukają zastępczych wyliczanek które nijak mają się do rzeczywistości. ..bo czy jak kąpię się po treningu to produkuję śmieci, czy jak podlewam kwiaty to produkuję śmieci...itd...nasi przedstawiciele w radzie nie dbają o nasze interesy a przecież od tego są!
JUST ACT
JUST ACT 24.11.2019, 11:28
DZIAŁAJĄCE NA TERENIE UBEKSTANU ŚMIECIOWE BANDY ZWOŻĄ DO POLSKI MILIONY TON ŚMIECI Z CAŁEGO ŚWIATA. TYLE TEGO SYFU NAWIEŹLI, ŻE TERAZ MUSICIE ZRZUCIĆ SIĘ NA TO, ABY TE ŚMIECI ZUTYLIZOWAĆ. A PŁYNĄ NOWE STATKI ZE ŚMIECIAMI TAK, ŻE BĘDĄ KOLEJNE I KOLEJNE PODWYŻKI. CYTAT : Zezwolenia na import odpadów z zagranicy do Polski wydaje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ). Zgodnie z raportami GUSu dotyczącymi ochrony środowiska z lat 2017 i 2018 w latach 2016-2017 GIOŚ wydał 286 zezwoleń na import 1276, 5 tys. ton odpadów do Polski z państw UE. Dane podane przez Michała Szczerbę nie są zgodne z danymi GUSu, ponadto
mieszkaniec
mieszkaniec 21.11.2019, 21:21
Czy w ogóle burmistrzowie z ZGDO i radni biorą pod uwagę inną alternatywę?
Robert
Robert 21.11.2019, 22:42
Problem właśnie w tym że nie!
radny
radny 21.11.2019, 14:24
Będziemy płakać i płacić.
rolnik
rolnik 21.11.2019, 12:56
a pomysleliscie o rolnikach ? zalozyc podlicznik a na czyj koszt? i za podlicznik placi sie oplate abonamentową
woda
woda 21.11.2019, 13:07
Chcesz podlewać, to musisz założyć podlicznik, to chyba oczywiste. Każdy niech płaci za swoje!
jota w jotę
jota w jotę 21.11.2019, 09:45
Dokładnie tak jak w gminie Cedynia.
samorządowiec
samorządowiec 21.11.2019, 08:44
O tych 319 tysiącach długu to napisała "gazeta Chojeńska".
jak to?
jak to? 21.11.2019, 00:42
Mogę zapłacić wiecej za wodę, którą zuzyje do podlewania mojego ogródka, ale tym samym zaraz wzrośnie mi opłata za comiesieczny wywóz śmieci. ... a czemu mam płacić wiecej za śmieci skoro wiecej ich nie" wyprodukuje"
tak piszą znawcy
tak piszą znawcy 20.11.2019, 23:23
Choć metoda naliczania opłat za odbiór odpadów na podstawie zużycia wody nie jest popularna, zdaniem specjalistów coraz więcej gmin będzie nią zainteresowanych. Jak się okazuje, ma wiele atutów, z których najważniejszym jest uszczelnienie systemu gospodarki odpadami. Na przeszkodzie może jednak stawać... RIO. Jak mówią prawnicy, przepisy obecnej ustawy nie są precyzyjne, co prowadzi do "radosnych interpretacji".
samorządowiec
samorządowiec 21.11.2019, 08:45
I dlatego chcemy wprowadzić taki system w naszych gminach Związku..
:-(
:-( 20.11.2019, 23:21
A jednak!
wrrrrrrrrr
wrrrrrrrrr 20.11.2019, 23:09
To ładny numer w ZGDO wykręciła Chojna.
Jasio
Jasio 21.11.2019, 10:24
Nie wykręciła, tylko to ZGDO miało ściągać kasę od dłużników, bo to im mieszkańcy płacili. Ale lepiej powiedzieć, że to gmina Chojna nie płaciła niż przyznać się, że nie potrafili ściągnąc od dlużników. Banda leni śmierdzących, łatwiej sięgnąć do kieszeni mieszkańców niż trudzić się i ścigać dłużników!!!!
piasek
piasek 21.11.2019, 13:09
Ty jednak jesteś głupi Jasiu! Skąd wiesz czy mniej czy więcej skoro ZGDO jeszcze nie ustaliło stawek?
Jasio
Jasio 21.11.2019, 13:42
Nie wyzywam cię, więc ty też tego nie rób! Masz coś ciekawego to napisz, w innym przypadku wyłacz komputer i idź lekcje odrabiać!
A tutaj masz wycinek uchwały Zgromadzenia ZGDO z 2 października 2019:
§ 2. 1. Ustala się stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, o której mowa
w §1, w wysokości 7,10 zł za 1m3 zużytej wody, z zastrzeżeniem ust. 3.
2. Ustala się stawkę opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, w wysokości 28,40 zł za 1m3 zużytej wody.
3. Ustala się zwolnienie z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy którzy zagospodarowują bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostownikach przydomowych i dla takich nieruchomości stawka opłaty jest w wysokości 6,70 zł za 1m3 zużytej wody.

Dodatkowo każda gmina w ZGDO płaci składkę w wysokości 42,90zł za każdego mieszkańca rocznie!! A zaczynali od 1,00zł/ mieszkaćca!!!
:)))))))
:))))))) 20.11.2019, 23:37
A teraz dzbany zapłacą ogólnie więcej niż w ZGDO :))))))))))
Jasio
Jasio 21.11.2019, 10:27
Zapłacą mniej, ale by to zrozumieć trzeba wiecej umieć, niż pisać na klawiaturze, dzbanie!!!
??
?? 21.11.2019, 09:30
A czy czasami gmina nie spłaciła swojego długu??
Gruby
Gruby 21.11.2019, 10:26
Gmina zapłaciła, bo to było też warunkiem wyjścia z ZGDO. A dług indywidualnych odbiorców pozostał, bo mieli umowy z ZGDO !!!!!! A że ZGDO jest prowadzone nieudolnie to inna sprawa!

Pozostałe