Świat widziany oczami fryzjerki Haliny i jej asystentki Andżeli [Graniczne cięcie]

  • 04.03.2020, 00:00
Świat widziany oczami fryzjerki Haliny i jej asystentki Andżeli [Graniczne cięcie]
"Graniczne cięcie" to polsko-niemiecki film opowiadający o Osinowie Dolnym, miejscowości położonej przy polsko-niemieckiej granicy w gminie Cedynia, gdzie podobno jest najwięcej fryzjerów na świecie. Chociaż powstał w 2018 r., swoją premierę w TVP2 miał 3 marca 2020 r. Twórcy filmu przyglądają się pracy doświadczonej fryzjerki Haliny i jej młodej asystentki Andżeli. Głównymi klientami tego salonu są niemieccy seniorzy, którzy siedząc na fryzjerskim fotelu opowiadają o swoim życiu. Halina chciałaby aby Andżela pracowała z nią do końca jej dni. Natomiast dziewczyna marzy o własnym salonie, na który mogłaby wziąć kredyt, gdyby nie to, że jest zatrudniona na pół etatu i nie zarabia dużo.

Pani Halina Langa jest gadatliwa. Opowiada szczegóły o swoim byłym mężu, próbuje swatać Andżelę ze swoim synem Miśkiem. Wyjaśnia nawet, jak rozpoznać zbliżający się koniec świata. Uświadamia Andżelę w wielu sprawach, czerpiąc wiedzę m.in. z chętnie czytanego "Faktu". Mówi, że podobno co 7 lat zmienia się człowiekowi charakter. Radzi aby Andżela dbała o swoje zdrowie i raz do roku badała się "od dupy do głowy". Nie powinna też popadać w depresję, tylko wygadać się z tego, co leży jej na wątrobie.

Andżela Mordal jest bowiem nieco wycofana i lubi marzyć np. o wygranej w Lotto. Opowiada o duchach, które straszą jej koleżanki. Wspomina chłopaka z Niemiec, który ją podrywał i twierdził, że Polacy to głównie... złodzieje samochodów.

Przez megafony na całą wieś rozlegają się komunikaty i reklamy zakładów fryzjerskich.

W intencji fryzjerek mszę św. w kościele w Osinowie Dolnym odprawia ks. Piotr Śliżewski.

Mijają dni i miesiące...

Z jednej strony pokazany jest w filmie kicz, mrzonki o wygranej w Lotto i dostatnim życiu, codzienność oparta głównie na konsumpcjonizmie.

Z drugiej strony ukazane są prawdziwe relacje między dwiema kobietami, różniącymi się wiekiem i charakterem. W tej słodko-gorzkiej opowieści relacja bohaterek pod koniec filmu zostaje wystawiona na próbę, a przyczyną konfliktu są oczywiście pieniądze.

 
Wysoko oceniany przez krytyków film prezentowany był między innymi na 34. Warszawskim Festiwalu Filmowym i 38. Koszalińskim Festiwalu Filmowym „Młodzi i Film”.
 

Scenariusz napisał i reżyserem filmu „Graniczne cięcie” był Igor Chojna. Producentem filmu był Mariusz Włodarski.

Podziękowania były skierowanie m.in. do Leśniczówki Turystyka Wiejska Piasek, Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, Andrzeja Szwałka oraz Ryszarda Mateckiego.

 
_

Zdjęcia (39)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Magda
Magda 08.03.2020, 09:59
Która to koleżanka z Lubiechowa ducha widziała?
złdziejaszek
złdziejaszek 07.03.2020, 15:40
Już nawet Sławiński podkradł wam temat :-)))))
wstyd
wstyd 05.03.2020, 14:00
COKiS takie bzdury wspiera?!
Renata
Renata 05.03.2020, 13:57
Nudny film bo mało się dzieje.
Życzliwa
Życzliwa 04.03.2020, 17:36
Obejrzałam twierdze ze materiał jest za mocny ... pod względem artstycznym slaby !!! przyjechały pajace z Warszawy dostali kase i kręcili pod siebie !!! Nie wiecie jak to jest wyciąc zmontować .. pomyślcie jak wy byscie sie zachowali przed kamerą w przyplywie emocji. Szkoda mi dziewczyn ala bądźcie twarde i ponad to ..a to ci filmowscy powinni sie wytłumaczyć co mieli na celu w ten sposob pokazac te fryzjerki ta wioske !!!
dobrze im tak
dobrze im tak 04.03.2020, 20:18
Chciały sławy?! To mają!
Jestem z wielkopolski i bywam tu czasem na wakacjach
Jestem z wielkopolski i bywam tu czasem na wakacjach 04.03.2020, 11:45
https://vod.tvp.pl/video/grani…
Danka
Danka 04.03.2020, 12:06
Dzięki za linka!
Krzysiek
Krzysiek 04.03.2020, 09:09
Dajcie linka na film jak ktoś znajdzie!
tina
tina 04.03.2020, 08:54
Kiedy powtórka bo chętnie bym obejrzała?
Ryśka
Ryśka 04.03.2020, 08:48
Najbardziej mi się podobało jak Andżela opowiadała o koleżankach z Lubiechowa i domu gdzie straszy bo się ktoś powiesił i pokazuje się duch bez głowy.
wszystkie Ryśki to fajne chłopaki
wszystkie Ryśki to fajne chłopaki 04.03.2020, 01:12
Mi babcia powtarzała "nigdy Rysiu nie uciekaj, a stan twarzą w twarz z przeznaczeniem i to wygraj"

Pozostałe