Przygotowują teren aby remontować wieżę widokową w Cedyni [FOTO, WIDEO]

  • 11.03.2020, 21:41
Przygotowują teren aby remontować wieżę widokową w Cedyni [FOTO, WIDEO]
Rozpoczęły się prace przygotowawcze na wzgórzu, na którego szczycie króluje zabytkowa wieża widokowa w Cedyni. Przy użyciu specjalistycznego sprzętu dzisiaj 11 marca 2020 r. usuwane były zarośla. Chodzi o odsłonięcie zabytku aby można było przystąpić do prac remontowych.
Odnowiona, oświetlona i monitorowana - tak za około 9-10 miesięcy wyglądać będzie widokowa wieża w Cedyni, która ma szansę stać się jeszcze większą atrakcją Pomorza Zachodniego. Władze miasta z myślą o ochronie dziedzictwa kulturowego, jak i miłośnikach aktywnej turystyki zaplanowały jej kompleksowy remont.
 
Na ratunek obiektowi górującemu nad najdalej na zachód położoną polską miejscowością, przyszły eurofundusze Regionalnego Programu Operacyjnego. Umowę przyznającą wsparcie podpisali 21 maja 2019 roku w Cedyni wicemarszałek województwa oraz burmistrz Adam Zarzycki.
 
Z pomocą samorządu województwa i środków Unii Europejskiej władze Cedyni położą kres postępującej dewastacji obiektu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i turystów, samorządowcy zaplanowali gruntowny remont zabytku. Wieżę ozdobi świetlna iluminacja. Odnowiony obiekt będzie monitorowany, a przylegający do niego teren zostanie uporządkowany i wzbogacony o elementy małej architektury.
 
Dzięki planowanym zmianom ten jeden z najstarszych polskich grodów (miejsce zwycięskiej bitwy w 972 roku Mieszka I i jego brata Czcibora z margrabią Hodonem o ujście Odry) zyska atrakcyjną przestrzeń na spędzenie wolnego czasu.
 
Renowacja wieży widokowej w Cedyni ma kosztować będzie ponad 1,2 mln zł. Aż 85% wydatków pokryje unijna dotacja Urzędu Marszałkowskiego. To prawie 1,1 mln zł. 
 
Wieża powinna być gotowa do grudnia 2020 roku.
 
Zadanie wpisuje się w założenia 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.3 „Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności.
 
 
O planowanym remoncie wieży widokowej w Cedyni napisaliśmy ostatnio tutaj:
 
 
Poniżej publikujemy filmik przedstawiający dzisiejsze prace u podnóża wieży widkokowej :
 
loadingŁaduję odtwarzacz...
 
_

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mieszkaniec
mieszkaniec 15.03.2020, 18:25
Czy projekt remontu wieży to ten sam ktory pokazywał w COKIS Pawłowski w 2016r czy jakiś nowy?
projekt rozpusta
projekt rozpusta 15.03.2020, 18:35
Pawłowski to potrafił głównie pieniadze wydawac.np. na hotel cysterski w Cedyni dla kolegów i koleżanki z Chojny.
radny
radny 12.03.2020, 10:51
Dokładnie proszę o wykopanie wszystkich korzeni z chaszczy, żeby nic nie odrosło.
Przyjdę osobiście sprawdzić jakość wykonanych robót.
Kocur
Kocur 12.03.2020, 10:48
Prace jak najbardziej potrzebne. Proszę o informację o wykonawcy prac, bo jak patrzę na pracowników to raczej ubrań roboczych nie widzę ;)
Umowa podpisana za duże pieniądze, a na ubrania brakuje.
Romi
Romi 11.03.2020, 22:54
Zdjęcie malownicze. A swoją drogą ciekawe, czy znów zgłosi się jakaś nerwowa osoba, która wczesniej wpisała się pod poprzedni artykuł o z cierpkim pytaniem
Mirek
Mirek 11.03.2020, 22:30
Dobra robota!

Pozostałe