Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 11:22
Reklama

Kiedy zostaną w pełni otwarte granice?

Kontrole na granicach zostaną utrzymane, ze względu na zagrożenie koronawirusem, co najmniej do 13 maja 2020 r. Później jest szansa, że otwarta zostanie granica na mostach w Osinowie Dolnym czy Gryfinie-Mescherin. Jednak do 13 maja dnia przekroczenie granicy będzie wiązało się z koniecznością odbycia 14-dniowej kwarantanny domowej.
  • Źródło: igryfino
 Kiedy zostaną w pełni otwarte granice?

Z tego ostatniego obostrzenia, jak już informowaliśmy wcześniej, wyłączeni będą np. pracownicy transgraniczni i ich rodziny. Premier Mateusz Morawiecki 30 kwietnia 2020 r. na Facebooku poinformował, że osoby pracujące lub uczące się tuż za granicą - pracownicy, studenci i uczniowie transgraniczni - od poniedziałku 4 maja będą mogli wrócić do pracy i nauki, i nie będą musieli przechodzić obowiązkowej, dwutygodniowej kwarantanny. Premier stwierdził też, że przedwczesne otwarcie granic to duże ryzyko. Decyzja o pracownikach transgranicznych miała zapaść po rozmowach z rządami Niemiec i Czech oraz po konsultacjach z samorządami. Pisaliśmy o tym tu:

/artykul/2304,zniesione-beda-ograniczenia-dla-pracownikow-i-uczniow-transgranicznych

Dlaczego przedłużana jest kontrola

Tymczasem kontrola graniczna na granicy wewnętrznej została przedłużona o kolejne 10 dni – od 4 do 13 maja br. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach, u nas to Krajnik Dolny i niedalekie Kołbaskowo. Tutaj działania straży granicznej wspierają policjanci, strażacy i żołnierze. Mosty w Osinowie Dolnym czy Gryfinie-Mescherin nadal maja być nieprzejezdne. Ich otwarcie zależy od sytuacji epidemiologicznej.

Nowelizację rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji podpisał minister Mariusz Kamiński.

Czy zgodnie kodeks granicznym Schengen mnożna przeprowadzać kontrolę. Owszem kwestie związane z przywracaniem kontroli granicznej na granicach wewnętrznych państw Unii Europejskiej reguluje art. 28 tegoż kodeksu. Można to zrobić na 10 dni. Stad kolejne przedłużenia.

Na przejściu granicznym w Krajniku Dolnym przy wjeździe do Polski utrzymane zostają ograniczenia dla cudzoziemców. Związane one są z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Kto może wjechać przez granicę?

W zakresie ruchu osobowego na kierunku wjazdowym do Polski przekraczać granicę państwową mogą następujące osoby:

-obywatele RP;

-cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP;

-cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka;

-szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno- konsularnego misji, czyli osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin;

-cudzoziemcy posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium RP;

-cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium RP, czyli cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach co obywatele polscy, posiadający zezwolenie na pracę, zaświadczenie o wpisie do ewidencji w sprawie pracy sezonowej, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy:

-wykonują pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub

-przedstawiają dokumenty, z których wynika, że podjęcie pracy rozpocznie się niezwłocznie po przekroczeniu granicy;

-cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu osób lub towarów, a ich przejazd następuje w ramach czynności zawodowych polegających na transporcie towarów lub przewozie osób;

-w szczególnie uzasadnionych przypadkach komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej, może zezwolić cudzoziemcom, innym niż wskazani powyżej, na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
i co? 02.05.2020 23:58
"Sprzeciw Komisji Europejskiej wobec zamykania granic przez Austrię, Polskę, Czechy i inne kraje Europy Środkowej był całkowitą pomyłką" - stwierdził Thomas Czypionka, szef dział polityki zdrowotnej w wiedeńskim Instytucie Studiów Zaawansowanych w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Ballon 02.05.2020 15:21
Trzeba zdać sobie sprawę że straty gospodarcze postoju to dziennie ok. 6-7 mld złotych.

kisiel 02.05.2020 12:15
Deszcz teraz pada i po majówce!

cedyniak 02.05.2020 13:48
To chyba pierwsza wiosenna burza bo grzmi!

targowiska 02.05.2020 08:51
Chcemy jeść!

pomyślcie 01.05.2020 23:38
O Szwecji mówił dziś prezydent Trump, że tam umiera wiele ludzi w tej Szwecji, dużo więcej niż w sąsiednich krajach. Więc to nie jest dobry przykład.

Sławek 01.05.2020 23:21
Miałem okazję przebywać trochę w Szwecji i doszedłem do takiego samego wniosku jak WHO, że to Szwecja ma rację. Tam ludzie pracują, zarabiają i nie będzie tam takiej biedy jak u nas. Większość z nas się zarazi już w tym roku i nawet o tym nie będzie wiedziała. To co robi rząd doprowadzi kilka milionów naszych obywateli do katastrofy życiowej. Ale jak Urban za komuny mówił. Rząd się wyżywi.

Madzia 01.05.2020 23:07
WHO - Szwedzka strategia to model przyszłości i wzór dla świata „Szwecja spotkała się z ostrą krytyką na arenie międzynarodowej za swoją strategię przeciwko koronie, ale Szwecja dziś może reprezentować model przyszłości i powinna być wzorem dla innych - powiedział dyrektor generalny WHO Mike Ryan..." skąd taka zmiana stanowiska? ktoś dalej wierzy, że to jest taka straszna epidemia?

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: pytanieTreść komentarza: Bez zmian to po co wybory?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 14:48Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem ChojnyAutor komentarza: jak w marcuTreść komentarza: A w Cedyni śnieg pada. Drobne płatki ale zawsze to śnieg.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 09:50Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem ChojnyAutor komentarza: DeutschTreść komentarza: Moje zdanie jest takie kto zadłużyli miasto tych burmistrzów i rafę miasta rozliczyć I tyle czemu ich tak dużo a jak przychodzi co do czego nikt za nic nie odpowiada swojim majątkiem czas to zmienić zobaczymy czy radni raweckiej bedzaka oraz oni sami będą pchali się na te koryta miasto chojna zero inwestycji firm nikt nie przyciąga kapitału parki skwerki kwiatuszki to badziew a gdzie inwestycje ale pensje biorą za nic nie odpowiadają jeszcze się panosza zapominają ze oni pracują dla nas za nasze pieniadzeData dodania komentarza: 22.04.2024, 06:39Źródło komentarza: Rawecka i Będzak. Będzie druga tura wyborów w ChojnieAutor komentarza: wiaraTreść komentarza: Gratulacje, a jutro będą kwiaty.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 01:57Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem ChojnyAutor komentarza: MyślacyTreść komentarza: Pozytywne jest to, że 2066 osób w Chojnie myśli samodzielnie i widzi o wiele więcej tzw. Świadomi, powodzenia w spełnianiu obietnic i nie zadłużaniu gminy P.BarbaroData dodania komentarza: 21.04.2024, 23:06Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem ChojnyAutor komentarza: Nie oddany głosTreść komentarza: Nie oczekuje na realizację obietnic, to jej ostatnia kadencja więc ma już na to wywalone. A jak bedzie robic to, co mowila to gmina utonie w długach dla następcy. Najwazniejsze dla niej że emerytura będzie lepsza. Dramat... Chojna zawiodła, nie poszli Ci co mogli zmienić skoro było źle.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 23:03Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem Chojny
Reklama
Reklama