Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 12:03
Reklama

Ze śmieci można produkować zieloną energię

Procesy związane z termicznym unieszkodliwianiem odpadów mogą być lekarstwem na rosnącą z roku na rok ilość wytwarzanych odpadów. Warunkiem jest wykorzystywanie odpowiednich technologii, pozwalających na odzysk energii z troską o stan środowiska naturalnego.
Ze śmieci można produkować zieloną energię

Gospodarowanie odpadami wymaga dużej odpowiedzialności. Niestety, w Polsce nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak wielką krzywdę mogą wyrządzić swojemu otoczeniu, nie przestrzegając podstawowych zasad. A o złej sytuacji świadczą liczby – według danych Głównego Urzędu Statystycznego tylko w 2018 roku na terenie naszego kraju zlikwidowano aż 10 541 dzikich wysypisk. Dodatkowo, część nielegalnych instalacji ulega pożarom, powodując jeszcze większe szkody.

Natomiast specjalista ds. ochrony środowiska z Amest Sp. z o.o. Dawid Okrój mówi_ Spalanie śmieci w nieprzystosowanych do tego miejscach to ogromne zagrożenie dla ludzi, zwierząt i roślin. Często na dzikich wysypiskach składowane są odpady, które już same w sobie są niebezpieczne. Pożary tego typu miejsc natomiast nie dość, że są niezwykle trudne do opanowania, to uwalniające się w tym procesie szkodliwe związki chemiczne, np. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, mają działanie rakotwórcze –

Skrajnie nieodpowiedzialnym, ale niestety nadal spotykanym zachowaniem, jest spalanie odpadów w domowych piecach. To równie niebezpieczne dla zdrowia jak pożary wysypisk, ponieważ do powietrza uwalniane są tak samo groźne substancje chemiczne.

Bezpieczna utylizacja

Warto jednak zauważyć, że proces termicznego unieszkodliwiania odpadów może być nie tylko bezpieczny, ale także ekologiczny. Profesjonalne spalarnie umożliwiają bowiem produkcję czystej energii z odpadów. Kluczem jest wysoka temperatura spalania – około 900°C. Pyły, które wytwarzają się w procesie termicznego unieszkodliwiania odpadów, a mogą być nośnikami np. metali ciężkich, są dodatkowo jeszcze poddawane procesowi zaawansowanej filtracji.

Jak podaje GUS, w 2018 roku w Polsce z przeznaczeniem do przekształcenia termicznego z odzyskiem energii zebrano 2 822 051 t odpadów. Stanowiły one 22 proc. ich całkowitej ilości. Tymczasem, w krajach nordyckich (Finlandia, Norwegia, Dania, Szwecja), w ten sposób unieszkodliwia się 50-55 proc. odpadów. Podkreślić przy tym należy fakt, że są to państwa uznawane za ekologicznych liderów Europy.

Instalacje składowiskowe

Co także istotne, energię – zarówno cieplną, jak i elektryczną, można pozyskiwać nie tylko ze spalania odpadów. W jej produkcji bardzo dużą rolę odgrywają również składowiska odpadów. Podczas rozkładu tego, co na nie trafia (m.in. pozostałości tłuszczów, warzyw czy owoców), powstaje biogaz. Jest on łatwopalny, gdyż składa się przede wszystkim z metanu (45-65 proc.).

Instalacje pozwalające na ujmowanie i spalanie biogazu stanowią niezwykle ważny element infrastruktury składowiska. Pozwalają one bowiem nie tylko na produkowanie energii elektrycznej i cieplnej, ale także przynoszą wymierny efekty środowiskowe. W ten sposób redukuje się bowiem emisję szkodliwych związków chemicznych do atmosfery, co przekłada się z kolei na ograniczanie efektu cieplarnianego. Dodatkowo, odpowiednie zagospodarowanie biogazu minimalizuje ryzyko pożarów składowisk – podkreśla Dawid Okrój.

Dawid Patoła


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: potwierdzamTreść komentarza: Są jeszcze bilety. Warto...Data dodania komentarza: 24.04.2024, 11:48Źródło komentarza: Szkło Kontaktowe Live&Touch: Teatralna odsłona kultowego programu telewizyjnegoAutor komentarza: brownieTreść komentarza: Śmieszne to jest.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 22:41Źródło komentarza: Szkło Kontaktowe Live&Touch: Teatralna odsłona kultowego programu telewizyjnegoAutor komentarza: pytanieTreść komentarza: Bez zmian to po co wybory?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 14:48Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem ChojnyAutor komentarza: jak w marcuTreść komentarza: A w Cedyni śnieg pada. Drobne płatki ale zawsze to śnieg.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 09:50Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem ChojnyAutor komentarza: DeutschTreść komentarza: Moje zdanie jest takie kto zadłużyli miasto tych burmistrzów i rafę miasta rozliczyć I tyle czemu ich tak dużo a jak przychodzi co do czego nikt za nic nie odpowiada swojim majątkiem czas to zmienić zobaczymy czy radni raweckiej bedzaka oraz oni sami będą pchali się na te koryta miasto chojna zero inwestycji firm nikt nie przyciąga kapitału parki skwerki kwiatuszki to badziew a gdzie inwestycje ale pensje biorą za nic nie odpowiadają jeszcze się panosza zapominają ze oni pracują dla nas za nasze pieniadzeData dodania komentarza: 22.04.2024, 06:39Źródło komentarza: Rawecka i Będzak. Będzie druga tura wyborów w ChojnieAutor komentarza: wiaraTreść komentarza: Gratulacje, a jutro będą kwiaty.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 01:57Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem Chojny
Reklama
News will be here
Reklama