Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 01:18
Reklama

Zniszczono pomnik. Zbezczeszczono godło

Czy jeśli pomnik Lenina zmienimy tak, że oderwiemy od niego sierp i młot, a następnie przytniemy brodę będzie nagle pomnikiem Jarosława Kaczyńskiego? No nie, ale podobnie uczynił Piotr Głowniak ze swymi ludźmi. Ze stojącego na cedyńskim rynku Pomnika Orderu Krzyża Grunwaldu usunięto nomen omen Krzyż Grunwaldu i przyklejono metalowego orła. Zamiast komunistycznego (zdaniem IPN) znaku, mamy teraz - jak głosi tablica - pomnik piastowski. I na zniszczony symbol PRL założono symbol narodowy III RP.
Zniszczono pomnik. Zbezczeszczono godło

Pomysłodawcą treści na tablicy jest Piotr Głowniak, przewodniczący Rady Miejskiej w Cedyni. To on na przedostatniej sesji (1 X 2020 r.) przedstawił projekt uchwały i zaproponował napis na tablicy. Dowód na tym filmiku:

Kliknij aby odtworzyć

Zmiana tablicy to nie zmiana pomnika. To jest nadal Pomnik Orderu Krzyża Grunwaldu, tylko z nowymi akcesoriami! Rada niczym barbarzyńcy postanowiła zniszczyć dotychczasowy pomnik artysty i wykorzystać jego dzieło dla swoich celów. I nie ma tu pretensji do pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Cedyni (no może oprócz jednego radnego, który jest współwinny tej sytuacji), którzy w przeddzień Święta Niepodległości przerobili pomnik (filmik):

Kliknij aby odtworzyć

Radni zapomnieli (może nie wiedzieli) tylko o jednym – Krzyż Grunwaldu to nie był tylko mosiężny znak, który 10 listopada 2020 r. został zdjęty. To cały pomnik symbolizuje Order Krzyża Grunwaldu. Przypomnijmy, a pisaliśmy o tym wcześniej, że jest to najwyższe odznaczenie bojowe komunistycznych sił zbrojnych (natomiast tradycyjnym polskim odznaczeniem jest Krzyż Virtuti Militari). Order Krzyża Grunwaldu drugiej klasy związany jest z Rejonem Pamięci Narodowej. Dlaczego go niszczyć ?

Na uznanym przez radnych „pomniku komunistycznym” zawisło… godło Polski. Metalowy orzeł w koronie. Jednak symbole Polski podlegają ochronie. A decyzją radnych w Cedyni na PRL-owskim pomniku założono symbol III RP. Jak można było na Pomnik Orderu Krzyża Grunwaldu przyczepić orła w koronie?!

Zniszczono wartość artystyczną pomnika, zbezczeszczono symbol narodowy i stworzony „potworek” ma być nowym miejscem składania hołdu przodkom?

Strach, że teraz przewodniczący ze swymi ludźmi w rewolucyjnym zapędzie pójdzie dalej i zacznie likwidować Krzyże Grunwaldu na pomnikach żołnierzy w Siekierkach/Starych Łysogórkach. Mają do przerobienia 2 tysiące podobnych krzyży…



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
taka zmiana 17.11.2020 13:48
Było tak nijak, a teraz straszy.

Strzalka 17.11.2020 17:14
A kto za to zapłaci? Wiadomo - podatnicy.

Piotr Głowniak 14.11.2020 15:22
Panie Andrzeju. Tym razem mnie Pan trochę przecenił. Niestety nie jestem autorem treści tablicy, ani w pierwotnej, ani w ostatecznej formie. Podczas prac komisji pojawiły się wątpliwości, co do poprawności językowej pierwotnej wersji. Dlatego też Pani Burmistrz skonsultowała treść uchwały z polonistką, Panią v-ce dyrektor SP w Cedyni I to jej raczej przypisać zasługę ostatecznej treści, jaka znalazła się w uchwale. Ja jedynie zostałem zobowiązany do jej odczytania. Od początku brał Pan udział w konsultacjach i chyba częściej niż ja uczestniczył Pan w spotkaniach u Pana burmistrza. Wie Pan więc doskonale, że od początku nie podobał mi się pomysł z modyfikacją pomnika. Zresztą w żadnym z nas, z włączeniem Pana Burmistrza, nie wzbudzał on zachwytu, ale była to propozycja kompromisu, nikt jednak nie był zdecydowany, żeby go od razu przyjąć. Co do samej uchwały. Projekt wpłynął pod obrady rady i musiał być przez nią rozpatrzony. Ostatecznie rada przychyliła się do propozycji Burmistrza i to fakt. Czy zrobiła dobrze? Zdania są na pewno podzielone.

Andrew 14.11.2020 23:35
Panie przewodniczący, rozczarowuje mnie Pan kolejny raz. Przecież nie chodzi o treść napisu na tablicy, tylko o przyzwolenie na… zniszczenie pomnika. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym to do wyłącznej kompetencji rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawie pomników. Niech Pan po męsku weźmie odpowiedzialność na siebie, bo najwyraźniej nie docenia Pan swoich kompetencji.Nie zorganizował Pan żadnych konsultacji społecznych w sprawie ewentualnej zmiany cedyńskiego pomnika Krzyża Grunwaldu. Nie widać było aby przy analizowaniu uchwały kierował się Pan innymi opiniami poza tą wręcz obsesyjną, że Krzyż Grunwaldu to… znak komunizmu, więc należy go usunąć.Owszem, był Pan - zdaje ponad rok temu - na spotkaniu u burmistrza w sprawie obchodów świąt narodowych i m.in. pomnika, ale zapamiętałem, że bardziej interesował się Pan wówczas swoim telefonem i nie wyraził jasnego stanowiska, a potem wyszedł po zadzwonieniu komórki. Mówienie o jakimś kompromisie to nonsens. Nie znałem Pańskiego stanowiska aż do sesji, notabene o której Pan nas nawet nie poinformował (mimo wcześniejszych obietnic).Miał Pan kilka lat na działanie i przygotowanie ewentualnie swojego projektu uchwały, bądź wprowadzenie zmian do tego, który poddano głosowaniu. Co Pan w tym czasie zrobił? Jak wnioskuję, czekał Pan na projekt burmistrza. I bez szerszych dyskusji, bez społecznych konsultacji spowodował Pan zniszczenie Pomnika Orderu Krzyża Grunwaldu (specjalnie wymieniam nazwę, którą Pan pominął w uchwale).

Piotr Głowniak 15.11.2020 15:24
Jak najbardziej jestem współodpowiedzialny za każdą uchwałę podejmowaną przez Radę Miejską w Cedyni. Dotyczy to zarówno tej uchwały jak i uchwały rozpoczynającej proces reorganizacji SP w Piasku i każdej innej uchwały. To Rada jest odpowiedzialna za podejmowane uchwały w znacznie większym stopniu niż osoba podejmująca inicjatywę uchwałodawczą. Niezależnie od własnych przekonań co do ich treści, to radni są odpowiedzialni za podejmowane decyzje. To Rada Miejska jako jedno ciało podejmuje uchwały, a ja jako przewodniczący sygnuję je swoim podpisem. Co do moich praw i kompetencji, to interpretacje, które wciąż otrzymujemy od organów nadzorczych coraz bardziej je ograniczają. Wracając do tematu pomnika. Na ostatnim chyba spotkaniu radnych, na którym był poruszany, m.in. temat pisma z IPN (było to kilka, albo nawet kilkanaście miesięcy temu) powstała dyskusja, czy musimy podejmować stosowną uchwałę, czy tylko powinniśmy. Górę wzięła ta druga opinia I w związku z tym jeden z radnych, o ile mnie pamięć nie myli Pan Leszek Kopiecki złożył propozycję o pozostawienie pomnika w istniejącej formie, a być może w przyszłości należałoby rozważyć budowę nowego , niezależnego pomnika. Ta propozycja została zaakceptowana, chyba przez wszystkich obecnych radnych. Ta decyzja nie wymagała podejmowania żadnej uchwały, tym bardziej, że do Rady Miasta nie wpłynął żaden wniosek obligujący do tego. Temat wrócił nagle w postaci projektu uchwały. Został złożony zgodnie z obowiązującymi procedurami prawnymi, czyli wpłynął na 7 dni przed planowaną sesją. Więc trafił pod obrady. Czy Rada mogła go odrzucić? Oczywiście, że tak, ale tego nie zrobiła. Może to był błąd, może należało tak zrobić i rozpocząć dalszą dyskusję, może nie zdawaliśmy sobie sprawy, że spotka się to z takim odzewem, może……. . Nie sądzę, żeby ktokolwiek z nas, mam na myśli autorów projektu, jak i radnych, działał w złej wierze. Obecnie opracowywany jest nowy projekt statutu, który chcielibyśmy przedstawić jeszcze w tym roku. Rozszerza on organy uprawnione do inicjatywy uchwałodawczej, w tym inicjatywę obywatelską. Obecnie obowiązujący statut, opracowany jeszcze w poprzedniej kadencji, mocno ograniczał inicjatywę uchwałodawczą I był w tej kwestii niedoprecyzowany. Być może wpłynie w przyszłości pomysł przywrócenia pierwotnego kształtu pomnika i wykorzystania godła oraz tablicy na nowo wybudowanym? Czy taki pomysł uzyska akceptację Rady? Nie wiem. Wynik głosowania zależy od 15 radnych, a nie ode mnie. Nie ma takiej uchwały, której nie można zmienić.

Andrew 15.11.2020 21:42
Tłumaczy Pan swoje decyzje zawile i w dużej mierze nie na temat. Najpierw się myśli (mieliście na to 2 lata), a potem się robi. Musi pan też wiedzieć, że listy z IPN nie są w Polsce prawem, czy dyktatem i można je traktować jako głos w dyskusji.Z żalem stwierdzam, że nie wie Pan czym są społeczne konsultacje. Wtedy może nie dochodziłoby też do dziwnego, wprowadzonego przez Pana na sesji, procedowania w sprawie wspomnianej szkoły w Piasku.Jedyne co w tej sytuacji może Pan zrobić, to naprawić błąd, o którym sam Pan pisze.

hihi 15.11.2020 22:20
Oj zdenerwuje się pan Głowniak i będzie minusował z żoną.

katastrofa 16.11.2020 13:55
Okazuje się, że w sprawie pomnika my nie tylko jesteśmy w miejscu, gdzie kończą się plecy, a się tam rozgościliśmy.

Piotr Głowniak 15.11.2020 16:23
Co do napisu na pomniku. Proszę zwrócić uwagę na zgodność tablicy z treścią uchwały. Pozdrawiam

do wandala 15.11.2020 18:41
A kogo interesuje napis wandali na pomniku?

Andrew 15.11.2020 21:43
Należy to raczej traktować jako próbę zmiany tematu od głównego wątku – dewastacji pomnika.

nie radny 13.11.2020 21:41
Przewodniczący rady najwidoczniej nadepnął komuś na odcisk i teraz taki zmasowany atak na jego osobę, ale to są znane zwłaszcza w Cedyni sposoby, aby zdyskredytować kogoś w opinii publicznej.

taka jest prawda 13.11.2020 22:00
Przewodniczący taki fajtłapa, że sam sobie nadepnął na mózg i sam się zdyskredytował na własne życzenie.

heheszki 13.11.2020 12:24
Kto był na debacie ten wie, że art. powstał po to że nie przeszła propozycja AKOR tylko wybrano inne rozwiązanie. została zmieniona symbolika coś w tym złego dla mnie i tak obchodzenie jakiś wydarzeń przy tym tworze jest bez sensu. Powinno być to robione gdzieś indziej, teraz zakazała pandemia a co będzie w przyszłym roku ? ja wiem paraliż Cedyni zamknięte drogi dużo ludzi cała klika będzie jeść i pić za nasze pieniądze czyli jak to w kulturze bywa ZERO kultury w kulturze. Ale cóż ważne że pokaz będzie

Andrew 13.11.2020 13:04
heheszki, mijasz się z prawdą. Nie było żadnej innej propozycji, ponieważ nie toczyły się żadne rozmowy. W tym wypadku, tak jak w temacie oświaty, rada nie zorganizowała żadnej debaty. Przewodniczący nawet o sesji stowarzyszenia nie poinformował... A to, że w demokratycznym państwie różni ludzie i grupy społeczne mogą mieć swoje zdanie, swoje pomysły jest rzeczą jak najbardziej normalną. Nienormalna jest próba kneblowania ust. W państwie prawa nie powinno też dochodzić do dewastacji czy wandalizmu wytworów kultury. Co prawda dwa lata temu była propozycja Towarzystwa Miłośników Ziemi Cedyńskiej rozwiązania sytuacji z symbolami. Nigdy nie dotyczyła ona jednak zniszczenia obecnego pomnika! Tak naprawdę dokonaliście zniszczenia dzieła sztuki i nie ma ona nic wspólnego z obecną sytuacją związaną z pandemią, którą wspominasz.

??? 13.11.2020 09:48
A dlaczego nie?

Tłoczyński 13.11.2020 09:59
Pytasz, dlaczego? No bo tradycją nazwać niczego nie możesz. I nie możesz uchwałą specjalną zarządzić ani jej ustanowić. Kto inaczej sądzi, świeci jak zgasła świeczka na słonecznym dworze. Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza. Tradycja naszych dziejów jest warownym murem, to jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza… To jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to co dookoła powstaje, od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy.

Pytajnik 12.11.2020 19:10
Ależ Siekierki/ Stare Łysogórki to teren sąsiedniej gminy i tam wpływy waszej wspaniałej rady nie sięgają! Prawda????

hihrajka 12.11.2020 19:54
I bardzo dobrze bo by zrobili roz pier duchę jak na Pl. Wolności hihihi

cmentarna hiena 12.11.2020 17:32
Panie Głowniak! Kiedy jedziemy an groby do Siekierek

Piotr 12.11.2020 17:11
Uchwale przygotowal burmistrz a nie przewodniczacy wiec jego się czepiajcie. Po drugie IPN kazał.

Andrew 13.11.2020 00:44
Piotrze, zgodnie bowiem z art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy o samorządzie gminnym do wyłącznej kompetencji rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach m.in pomników. A skoro sprawy pomników należą do wyłącznej właściwości rady gminy, to w tych sprawach decydować nie może burmistrz. A ze przez tyle czasu rada nic w temacie nie robiła to przygotowali urzędnicy, a przewodniczący „twórczo” poprawił. IPN nie kazał zrobić tego co zrobiliście. To kolejne kłamstwo. Trzeba dokładnie przeczytać list. To przewodniczący przygotował treść tablicy. To radni przyjęli dokument będący podstawą do zniszczenia pomnika.

do łowcy pseudozmieniaczy rzeczywistości 12.11.2020 14:20
Zważywszy na to co się działo 11 Listopada w Warszawie, czyli na hołotę, demolującą własny w kraj w klubowej czapce czy bez, rzekomo w obronie jego honoru, po prostu nie można tego lepiej kreśliś niż patridioci. Stają w ramię w ramię z koronaidiotami, przez których coraz szybciej rozprzestrzenia się pandemia. Patrioidioci w imię źle pojętego patriotyzmu są tak naprawdę wandalami. Niestety bezradna jest policja, bezradni są normalni ludzie. 11 listopada Polska nie jest niepodległa, bo wtedy tych patridiotów jest zakładnikiem.

Prawda 12.11.2020 14:08
Artykul zawiera wiele klamstw. Po pierwsze uchwale przygotowal burmistrz a nie przewodniczacy, jest to w uzasadnieniu na bip cedynia. Po drugie przewodniczacy zwrocil uwage na bledy, ktore zostaly poprawione przez urzad. Nie wiem jaki cel na tym forum ma atak na przewodniczacego ? Prawda obroni sie sama. A te bezpodstawne ataki to zwykla podlosc.

Fałsz przewodniczącego 12.11.2020 14:19
Panie przewodniczący, a w którym fragmencie art. przeczytał pan kto przygotował projekt? Jeśli pan potrafisz czytać, ze zrozumieniem to jest tam o przedstawieniu uchwały. Dowodem jest film na którym przewodniczący wygłasza swoje "mądrości". Błędem to jest niszczenie pomnika, jeśli celowe to jest to zwykły wandalizm. I nie ma tu znaczenia, że wandale mają marynarki czy zielone mundurki i nie rozumieją co zrobili.

Andrew 13.11.2020 00:44
Jak mawiał śp. ks. Józef Tischner: są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i gówno prawda. I to jest właśnie to ostatnie określenie w odniesieniu do rzekomych kłamstw przedstawionych przez rzekomego Prawdę.

łowca pseudozmieniaczy rzeczywistości 12.11.2020 13:19
Takich jak przewodniczący i jemu podobnych to nazywa się dziś patridioci.

zasadnicze pytanie 12.11.2020 12:23
Dlaczego P. Głowniak nie posłuchał fachowców z IPN i zrobił samowolkę jeśli chodzi o treść tablicy?

Andrew 13.11.2020 00:48
Kolejny raz prawdopodobnie za bardzo słucha podpowiadaczy, zamiast zdać się na rozsądek i samodzielnie logicznie pomyśleć: skoro pomnik to symbol Krzyża Grunwaldu, to zmiana jego fragmentu nic nie daje, bo to nadal pomnik Krzyża Grunwaldu. Tak jak Lenin na pomniku z odłamaną bródką nadal przedstawia Lenina.

stowarzyszeniowiec 12.11.2020 11:27
Niszczenie dzieł sztuki to zwykły wandalizm.

Andrew 13.11.2020 00:49
Jeśli zrobili to świadomie...

wiejski cwaniak 12.11.2020 10:19
Kiedyś miałem poloneza, a szwagier mówi podrasujemy go. Nakleiliśmy kradzioną pacyfkę mercedesa na samochód w miejscu znaku FSO. Ale nie jeździł szybciej.

Andrew 13.11.2020 00:50
Takie magiczne myślenie, jak rady :-)

tak 12.11.2020 09:25
Załóżmy że wieża w cedyni była zbudowana na cześć żołnierzy radzieckich, po wymysłach IPN powinno się ją zburzyć i zbudować nową? czy zmienić tablice? Po co burzyć ten pomnik i budować jakiegoś potworka za grube pieniądze pokroju fontanny na rynku. Trochę więcej dystansu i pomyślunku życzę

nie 12.11.2020 10:14
Złe porównanie: Wieża to budowla a pomnik to dzieło sztuki. A p;omnik właśnie obudziliście. Nie należało go w ogóle ruszać. Ale można brnąć w absurdy. Powiedzmy, .że Monę Lizę namalowali przywołani żołnierze radzieccy. Czy można domalować jej modną fryzurę, zmienić makijaż i oddać kolczyk w nosie?

Andrew 13.11.2020 00:53
Z "tak" (komentarz o godz. 925) nie da się dyskutować, bo postawił błędną tezę i sam z nią próbuje polemizować. Przecież nikt nie chciał burzyć pomnika. De facto zniszczenie nastąpiło teraz, a jego inicjatorem był Piotr Głowniak. Historia jak go zapamięta, to jako tzw. burzymurka.

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: pytanieTreść komentarza: Bez zmian to po co wybory?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 14:48Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem ChojnyAutor komentarza: jak w marcuTreść komentarza: A w Cedyni śnieg pada. Drobne płatki ale zawsze to śnieg.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 09:50Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem ChojnyAutor komentarza: DeutschTreść komentarza: Moje zdanie jest takie kto zadłużyli miasto tych burmistrzów i rafę miasta rozliczyć I tyle czemu ich tak dużo a jak przychodzi co do czego nikt za nic nie odpowiada swojim majątkiem czas to zmienić zobaczymy czy radni raweckiej bedzaka oraz oni sami będą pchali się na te koryta miasto chojna zero inwestycji firm nikt nie przyciąga kapitału parki skwerki kwiatuszki to badziew a gdzie inwestycje ale pensje biorą za nic nie odpowiadają jeszcze się panosza zapominają ze oni pracują dla nas za nasze pieniadzeData dodania komentarza: 22.04.2024, 06:39Źródło komentarza: Rawecka i Będzak. Będzie druga tura wyborów w ChojnieAutor komentarza: wiaraTreść komentarza: Gratulacje, a jutro będą kwiaty.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 01:57Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem ChojnyAutor komentarza: MyślacyTreść komentarza: Pozytywne jest to, że 2066 osób w Chojnie myśli samodzielnie i widzi o wiele więcej tzw. Świadomi, powodzenia w spełnianiu obietnic i nie zadłużaniu gminy P.BarbaroData dodania komentarza: 21.04.2024, 23:06Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem ChojnyAutor komentarza: Nie oddany głosTreść komentarza: Nie oczekuje na realizację obietnic, to jej ostatnia kadencja więc ma już na to wywalone. A jak bedzie robic to, co mowila to gmina utonie w długach dla następcy. Najwazniejsze dla niej że emerytura będzie lepsza. Dramat... Chojna zawiodła, nie poszli Ci co mogli zmienić skoro było źle.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 23:03Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem Chojny
Reklama
Reklama