Niemcy: koniec z wyjazdami na zakupy. Zmiana zasad w małym ruchu granicznym z Polską

  • 15.12.2020, 18:19
Niemcy: koniec z wyjazdami na zakupy. Zmiana zasad w małym ruchu granicznym…
No i stało się! Premier landu Brandenburgia na wschodzie Niemiec, Dietmar Woidke, zapowiedział zmiany w małym ruchu granicznym z Polską w związku z sytuacją epidemiczną. Od środy krótsze niż doba wyjazdy nie będą już zwolnione z obowiązku 10-dniowej kwarantanny - ogłosił.
Od środy 16.12.2020 r. w Brandenburgii, podobnie jak w całych Niemczech, zaostrzone będą środki ochrony przed zakażeniami koronawirusem. "Sytuacja w Brandenburgii jest dramatyczna" - powiedział cytowany przez portal rbb24 Woidke na konferencji prasowej w poniedziałek wieczorem.
 
Pobyty do 24 godzin w ramach tzw. małego ruchu granicznego generalnie nie będą już zwolnione z obowiązku odbycia 10-dniowej kwarantanny - podkreślił. Dotyczy to szczególnie osób, które wyjeżdżają do Polski na zakupy lub zatankować samochód.
 
Sprzedaż materiałów pirotechnicznych zostaje w Brandenburgii zabroniona. Na konferencji prasowej w poniedziałek wieczorem premier Brandenburgii zaznaczył, że również petardy i rakiety z Polski nie mogą być wwożone do Niemiec.
 
Istnieją jednak wyjątki dotyczące ruchu granicznego z ważnych powodów - osoby dojeżdżające do pracy oraz uczniowie i studenci uczęszczający do placówki oświatowej w sąsiednim kraju nie muszą być odbywać kwarantanny. Kwarantanna nie obowiązuje także przy odwiedzinach najbliższej rodziny (I stopnia) – do 72 godz.
 
Podobne restrykcje obowiązują też w innych krajach związkowych, tj. Meklemburgia-Pomorze Przednie oraz Saksonia.
 
Uwaga dotycząca Berlina: bez kwarantanny możliwe wjazdy/wyjazdy na czas do 24 godzin, a odwiedziny najbliższej rodziny (I oraz II stopnia) do 72 godz.
 
Tranzyt przez Niemcy jest dozwolony bez wcześniejszej rejestracji i bez kwarantanny. Tranzyt powinien odbywać się bez zbędnych postojów oraz noclegów.
 
Szczegółowe informacje na temat przejazdu przez Niemcy są dostępne na portalu Polska w Niemczech w zakładce Tranzyt (przejazd) przez Niemcy.
 
W ciągu ostatnich siedmiu dni 118 osób w Brandenburgii zmarło z powodu koronawirusa.
 
Od środy 16 grudnia 2020 r. do 10 stycznia 2021 r. w Niemczech obowiązywać będzie twardy lockdown. Zamknięte zostaną m.in. sklepy z wyjątkiem tych z artykułami pierwszej potrzeby oraz szkoły.
 
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

tutejsza
tutejsza 16.12.2020, 12:24
Dziś pogrzeb Państwa Noworolników.
kumasz
kumasz 16.12.2020, 00:17
Wielu Polakow moze podziekowac tym" niedobrym Niemcom", że zabezpieczyli byt im oraz ich rodzinom na najbliższe miesiące wypłacając zasiłek o nazwie kurzarbeitgeld. Wesołek od raegee - Kamil Bednarek stwierdził na insta, że skoro płaci uczciwie zus i podatki to pomoc od ministra kultury z pieniedzy podatników w wysokości 500.000 złotych sie mu nalezała. Podobnie tenor 1000-lecia, Zenon.
:(
:( 15.12.2020, 21:41
Idzie bieda.
szkoda
szkoda 15.12.2020, 20:00
Chociaż żeby jeszcze tydzień!

Pozostałe