Kościół Mariacki w Chojnie powoli odzyskuje dawny blask

  • 01.01.2021, 18:42
Kościół Mariacki w Chojnie powoli odzyskuje dawny blask Fot.: WUOZ w Szczecinie
Zachodniopomorski wojewódzki konserwator zabytków 29 grudnia 2020 r. odebrał część prac konserwatorskich wykonanych na elewacji południowej kościoła Mariackiego w Chojnie.
Zgodnie z opracowanym programem prac konserwatorskich wykonano prace polegające na:
🔷wzmocnieniu osłabionych elementów ceramicznych oraz pierwotnych spoin, oczyszczeniu powierzchni cegły i kamienia, likwidacji mikroorganizmów, usunięciu wtórnych zapraw i cementowych napraw oraz silnie zniszczonych i zasolonych kształtek ceramicznych, uzupełnieniu wątku ceglanego, rekonstrukcji szkliwienia ceramiki , uzupełniano także fragmenty wimperg oraz przeprowadzono rekonstrukcję wimperg, które przytwierdzono zgodnie z historyczną techniką budowlaną stosowną w XV w;
🔷we wnętrzu świątyni w kaplicach południowych wykonano prace konserwatorskie polegające na oczyszczeniu, zabezpieczeniu a także uzupełnieniu XV i XIX w. polichromii.
 
Prace prowadzone były ze wsparciem finansowym m.in. Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w Warszawie.
 
Późnogotycki kościół Mariacki należy do najcenniejszych obiektów architektury sakralnej na Pomorzu Zachodnim. Mury monumentalnej budowli były wznoszone w trzech etapach od 3 ćwierci XIII wieku do końca XV stulecia, a ukształtowanie jej wschodniej części jest łączone z działalnością warsztatu znakomitego budowniczego Heinricha Brünsberga ze Szczecina. Kościół zachował oryginalną bryłę i bogaty wystrój elewacji wraz z czytelnymi nawarstwieniami stylowymi kolejnych faz budowlanych.
 
Podczas walk w lutym 1945 r. kościół uległ zniszczeniu. Prace porządkowe polegające na odgruzowaniu przeprowadzono w 1950 r. Opracowano wówczas projekt zabezpieczenia budowli w formie trwałej ruiny. W latach 1960- 1962 opracowano dokumentację historyczno - architektoniczną kościoła wraz z inwentaryzacją jego murów. Prace zabezpieczające zostały przeprowadzone w latach 1967-1969. Na przełomie lat 80/90 XX w. powstała idea odbudowy monumentalnej świątyni jednocząca szerokie grono społeczne złożone z mieszkańców Chojny, historyków, konserwatorów zabytków i architektów. Fundusze pozyskane z fundacji polsko-niemieckiej, funduszu kościelnego i Rady Gminy w Chojnie pozwoliły na rozpoczęcie procesu odbudowy kościoła. Po latach odbudowy (1990 - 2012) sylweta miejskiej fary uzupełnia historyczną panoramę miasta.
 
Kościół położony w centrum miasta, na południowy wschód od rynku (ob. placu Konstytucji 3 Maja). Orientowany. Późnogotycki, wzniesiony na rzucie wydłużonego prostokąta (55,50 x 28 m) z siedmiobocznym zamknięciem od wschodu. Korpus nawowy podzielony na trzy nawy, o siedmiu przęsłach, ze wschodnim przęsłem nawy środkowej na rzucie trapezu otoczonym obejściem i wieńcem kaplic pomiędzy przyporami wciągniętymi do wnętrza. Do elewacji południowej przylega prostokątna dwuprzęsłowa kaplica Mariacka, zakrystia i kruchta wysunięte poza lico murów obwodowych. Przy elewacji zachodniej w odległości ok. 40 cm dostawiona jest wieża zbudowana na planie kwadratu o wymiarach 10,59 x 10,59 m.
 
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wykonanych prac.
_

Zdjęcia (17)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

John
John 02.01.2021, 23:03
Super

Pozostałe