Uwaga! Będzie ślisko!

  • 18.01.2021, 23:41
Uwaga! Będzie ślisko!
Ostrzeżenie przed oblodzeniem wydało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przy Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. Od dzisiejszego wieczora do godz. 11 we wtorek (19.01.2021 r.) termometry będą wskazywać od 0 st. C do plus 2 st. C. Ziemia jest zmarznięta. Meteorolodzy przewidują opady deszczu ze śniegiem. Spowoduje to zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Poniżej publikujemy treść komunikatu wraz z zaleceniami.

Uwaga mieszkańcy i osoby przebywające na terenie województwa zachodniopomorskiego!

Na podstawie komunikatu meteorologicznego przekazanego przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich – Wydział w Szczecinie, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed możliwością wystąpienia oblodzenia na obszarze 21 powiatów województwa zachodniopomorskiego (w tym powiatu gryfińskiego) od godz. 17:00 dnia 18.01.2021r. do godz. 11:00 dnia 19.01.2021 r. Prognozuje się miejscami wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu ze śniegiem i deszczu powodujących gołoledź. Marznące opady będą stopniowo przemieszczać się z zachodu na wschód. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.

 

W związku z powyższym zaleca się:

1. Obserwować zmiany pogody i śledzić komunikaty nadawane przez lokalne rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne.

2. Ograniczyć do niezbędnego minimum opuszczanie mieszkań lub miejsca pobytu, aż do ustąpienia zagrożenia.

3. Przebywając poza terenem zabudowanym, unikać wędrówki na przełaj, trzymając się tylko przetartego szlaku lub drogi. Udzielać pomocy osobom niesprawnym ruchowo, starszym i zniedołężniałym. Należy zwrócić szczególną uwagę na dzieci.

4. Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

5. Unikać podróżowania samochodem. Jeżeli podróż jest konieczna zatankować pojazd do pełna, zaopatrzyć się w koce i folię termoizolacyjną, ciepłą odzież, dodatkową żywność, gorące napoje, łopatę, telefon komórkowy z możliwością ładowania baterii oraz światło zastępcze.

6. Jeżeli podczas jazdy warunki pogodowe pogarszają się, dojechać do najbliższych siedzib ludzkich i przerwać podróż.

7. Szukając pomocy, wzywać straż pożarną (tel. 998), pogotowie ratunkowe (tel. 999), policję (tel. 997) lub korzystać z telefonu alarmowego „112”.

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mistrz kierownicy
mistrz kierownicy 18.01.2021, 23:59
Damy radę!

Pozostałe