Nauczyciel chęć zaszczepienia się zgłosi do dyrektora swojej szkoły

 • 04.02.2021, 16:48
 • Źródło: gov.pl
Nauczyciel chęć zaszczepienia się zgłosi do dyrektora swojej szkoły
W poniedziałek 8 lutego 2021 r. ruszy rejestracja na szczepienia dla nauczycieli. Pierwsze szczepionki zostaną podane pedagogom w piątek 12 lutego. Uprawnionych do szczepień w tej grupie jest ok. 430 tys. osób. O tym jak będzie wyglądał proces rejestracji i samych szczepień mówili dzisiaj podczas konferencji szef KPRM Michał Dworczyk, minister edukacji Przemysław Czarnek i minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Rząd chce jak najszybszego otwarcia wszystkich szkół i powrotu do nauczania stacjonarnego. Szansą na to są szczepionki, które chronią przed zachorowaniem, a w przypadku zakażenia – gwarantują uniknięcie ciężkich powikłań. Rozpoczynają się szczepienia nauczycieli. Rząd zachęca wszystkich uprawnionych do rejestracji. Szczepionki są dobrowolne i bezpłatne, ale dają ochronę zbiorową tylko wtedy, gdy przyjmie je duża grupa osób.
 
Kto może się zaszczepić?
 
W pierwszej grupie szczepionkę będą mogli przyjąć:
 • nauczyciele wychowania przedszkolnego,
 • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela,
 • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy,
 • nauczyciele klas I-III szkół podstawowych,
 • nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
 • nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,
 • pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno- pedagogicznych.
​​​​​​- To są wszyscy nauczyciele, którzy dziś pracują w systemie stacjonarnym – wyjaśniał Przemysław Czarnek. – Dziękuję za możliwość szczepienia tej grupy już teraz – dodał minister edukacji narodowej. W grupie zatrudnionych w placówkach oświatowych i uprawnionych teraz do przyjęcia szczepionki jest ok. 430 tys. osób.
 
- Apeluję do wszystkich Państwa, byście się zaszczepili. Wszyscy już bardzo chcemy wrócić do normalności – mówiła minister Marlena Maląg. – Narodowy Program Szczepień to światełko w tunelu na powrót do tej normalności – dodała minister.
 
- Mam nadzieję, że do końca lutego uda się nam zaszczepić nauczycieli i przejdziemy do szczepienia kolejnych grup z 1c, czyli służb mundurowych – informował Michał Dworczyk, szef KPRM.
 
Zgłoszenie na szczepienie – jak to zrobić?
 
Chodzi o to, żeby proces szczepienia nauczycieli przebiegał sprawnie i szybko. Dlatego wprowadzono specjalny system zgłoszeń dla tej grupy uprawnionych. Każdy, kto będzie chciał przyjąć szczepionkę przeciwko Covid-19:
 • zgłasza się do pracodawcy (dyrektora, kierownika placówki, w której jest zatrudniony);
 • pracodawca wypełnia przeznaczony do tego celu formularz i przekazuje go do szpitala węzłowego;
 • pracodawca ustala ze szpitalem węzłowym termin oraz formułę szczepienia;
 • pracodawca przekazuje nauczycielom termin oraz miejsce szczepienia.
 • WAŻNE! Jest ok. 600 szpitali węzłowych. Tylko w tych placówkach będą prowadzone szczepienia nauczycieli.
 
Rejestracja – dwa formularze
 
Rejestracja nauczycieli na szczepienie ruszy w poniedziałek 8 lutego o godz. 8:00. Pedagodzy będą zgłaszani przez pracodawcę za pośrednictwem dwóch formularzy. Dla pracowników żłobków oraz instytucji opieki na dziećmi do lat 3 dostępny będzie formularz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, dla pozostałych uprawnionych z tej grupy – SIO, czyli System Informacji Oświatowej.
 
Ważne! Formularze będą wypełniane przez dyrektorów/kierownictwo placówki, którzy przekażą dane do SIO. Dzięki temu system komputerowy wygeneruje e-skierowania, które dają uprawnienia do przyjęcia szczepionki.
 
Formularze będą dostępne dla wszystkich placówek od poniedziałku, od godz. 8:00.
 
Pierwsze szczepienia 12 lutego
 
Pierwsze szczepionki zostaną podane chętnym w piątek 12 lutego 2021 r. Działająca przez premierze Rada Medyczna rekomenduje, aby pedagodzy poniżej 60. roku życia korzystali ze szczepionek AstraZeneca, które dają 60% ochrony przed zachorowaniem, ale już 100% protekcji przed ciężkimi powikłaniami w przypadku zakażenia. Więcej na ten temat, także w kwestii bezpieczeństwa szczepionek AstraZeneca tutaj.
– Nie ma lepszych i gorszych szczepionek, wszystkie są bezpieczne i skuteczne – przekonywał minister Michał Dworczyk. - Apelujemy o odpowiedzialność jeśli chodzi o wypowiedzi publiczne. Oddajmy głos naukowcom, którzy potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki AstraZeneca – dodał szef KPRM.
 
W najbliższą sobotę do Polski trafi pierwsza partia szczepionek AstraZeneca. Będzie to 120 tys. dawek tej szczepionki. Do końca lutego trafić ma do nas ok. 1 mln dawek tego preparatu.
Źródło: gov.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe