Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 07:34
Reklama

Nauczyciele z naszego regionu ponownie przetestowali się na SARS-CoV-2

Najpierw karetka podjechała przed Szkołę Podstawową nr 1 w Chojnie, następnie przyjechała do Morynia, gdzie testowano pedagogów także z gmin Cedynia i Mieszkowice. W niedzielę 7 lutego 2021 r. rozpoczęły się powtórne testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych. Podobnie jak styczniowe - są dobrowolne i bezpłatne. Potrwają do 12 lutego. Po nich rozpocznie się testowanie nauczycieli z przedszkoli. Dzisiaj z możliwości wykonania wymazu skorzystała większość uprawnionych pedagogów z gmin Gryfino, Widuchowa, Chojna, Cedynia, Moryń, Mieszkowice. Jednak ok. 1/4 zgłoszonych na badaniu się nie pojawiła.
Nauczyciele z naszego regionu ponownie przetestowali się na SARS-CoV-2

Powtórne testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i nauczycieli szkół specjalnych obejmują te osoby, które były już testowane w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych, otrzymały wynik negatywny i chcą się ponownie poddać badaniu. Osoby, które chorowały na COVID-19 i są ozdrowieńcami oraz pozostały personel szkół nie będą uczestniczyły w tym badaniu.

Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki procedury: zgłoszenie chęci badania, złożenie oświadczenia, powiadomienie o terminie i miejscu badania, wystawienie skierowania, są podobne do tych, które obowiązywały podczas badań styczniowych.

Wynik badania będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta. IKP to darmowa aplikacja Ministerstwa Zdrowia. Aby zobaczyć swój wynik, należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub podać swój PESEL.

Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2 muszą poddać się obowiązkowej 10-dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie osób z kontaktu.

Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą musiały starać się o uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma dostęp do tych danych z systemu informatycznego tzw. systemu EWP, udostępni je pracodawcy.

Akcja testowania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych potrwa do 12 lutego 2021 r.

W kolejną niedzielę - 14 lutego, rozpoczną się testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli przedszkoli, w tym pomocy nauczyciela i wychowawcy w przedszkolach.

Badanie nie obejmie pracowników pomocniczych np. obsługi administracyjnej, personelu sekretariatu, personelu odpowiedzialnego za funkcjonowanie techniczne placówki, personelu sprzątającego, a także personelu wykonującego bieżące prace naprawcze na terenie przedszkola.

Testowanie nauczycieli przedszkolnych potrwa do 19 lutego br.

Poprzednie badania przesiewowe nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i specjalnych na obecność wirusa SARS-CoV-2 poprzedziły powrót najmłodszych uczniów do nauki stacjonarnej w szkołach. Także wówczas badania były dobrowolne i bezpłatne. Były wykonywane testem PCR (na obecność genów wirusa). Mogli na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj. obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Testy przeprowadzono między 11 a 17 stycznia. Wymazy pobrano od ponad 136 tys. osób. Dzień po zakończeniu testów MEiN podało, że wyniki otrzymało około 134 tys. osób. Pozytywny test na obecność koronawirusa dotyczył 2591 osób tj. 2 proc. wszystkich wyników badań. Nauczyciele, którzy otrzymali taki wynik nie mogli wrócić do pracy stacjonarnej w szkole, ale musieli poddać się 10-dniowej izolacji.

Uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych 18 stycznia, zaraz po feriach zimowych, wrócili do nauki stacjonarnej. Wcześniej, przed feriami i przerwą świąteczną z okazji Bożego Narodzenia, uczyli się zdalnie. Na takie nauczanie przeszli 9 listopada.

Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od 26 października nadal uczą się zdalnie.

Jesienne zawieszenie zajęć stacjonarnych nie obejmowało przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego. Przedszkolaki do nauki stacjonarnej wróciły pod koniec maja ub.r. (PAP)

Współautorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Iwona 08.02.2021 00:47
Dobrze wiedzieć czy zdrowi uczą nasze dzieci.

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: pytanieTreść komentarza: Bez zmian to po co wybory?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 14:48Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem ChojnyAutor komentarza: jak w marcuTreść komentarza: A w Cedyni śnieg pada. Drobne płatki ale zawsze to śnieg.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 09:50Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem ChojnyAutor komentarza: DeutschTreść komentarza: Moje zdanie jest takie kto zadłużyli miasto tych burmistrzów i rafę miasta rozliczyć I tyle czemu ich tak dużo a jak przychodzi co do czego nikt za nic nie odpowiada swojim majątkiem czas to zmienić zobaczymy czy radni raweckiej bedzaka oraz oni sami będą pchali się na te koryta miasto chojna zero inwestycji firm nikt nie przyciąga kapitału parki skwerki kwiatuszki to badziew a gdzie inwestycje ale pensje biorą za nic nie odpowiadają jeszcze się panosza zapominają ze oni pracują dla nas za nasze pieniadzeData dodania komentarza: 22.04.2024, 06:39Źródło komentarza: Rawecka i Będzak. Będzie druga tura wyborów w ChojnieAutor komentarza: wiaraTreść komentarza: Gratulacje, a jutro będą kwiaty.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 01:57Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem ChojnyAutor komentarza: MyślacyTreść komentarza: Pozytywne jest to, że 2066 osób w Chojnie myśli samodzielnie i widzi o wiele więcej tzw. Świadomi, powodzenia w spełnianiu obietnic i nie zadłużaniu gminy P.BarbaroData dodania komentarza: 21.04.2024, 23:06Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem ChojnyAutor komentarza: Nie oddany głosTreść komentarza: Nie oczekuje na realizację obietnic, to jej ostatnia kadencja więc ma już na to wywalone. A jak bedzie robic to, co mowila to gmina utonie w długach dla następcy. Najwazniejsze dla niej że emerytura będzie lepsza. Dramat... Chojna zawiodła, nie poszli Ci co mogli zmienić skoro było źle.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 23:03Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem Chojny
Reklama
News will be here
Reklama