ZSP w Chojnie uczcił pamięć patronów szkoły

  • 18.04.2021, 15:21
ZSP w Chojnie uczcił pamięć patronów szkoły Fot. Starostwo Powiatowe w Gryfinie
Co roku 16 kwietnia Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie obchodzi święto patronów, którymi są Bohaterowie spod Siekierek oraz ppor. Ryszard Kulesza. Położenie Chojny w Rejonie Pamięci Narodowej, miejscu szczególnej martyrologii polskiego żołnierza, zadecydowało o patronach szkół wchodzących w skład Zespołu.
Zarządzeniem Ministra Oświaty z 12 października 1965 roku, szkole zawodowej i technikum nadano imię ppor. Ryszarda Kuleszy, a 4 lutego 1970 roku kurator oświaty, na wniosek władz szkolnych, nadał Liceum Ogólnokształcącemu w Chojnie imię Bohaterów spod Siekierek. Te zaszczytne imiona zobowiązują całą
społeczność szkolną do szczególnej pamięci o poległych młodych polskich żołnierzach, którzy na siekierkowskiej ziemi złożyli Ojczyźnie ofiarę ze swego życia.
 
Siekierkowska bitwa, nazywana forsowaniem Odry, była jedną z ostatnich wielkich bitew II wojny światowej otwierającą drogę do zdobycia Berlina i zakończenia wojny. 76 lat temu, 16 kwietnia, około 4 nad ranem rozpoczął się ostrzał artyleryjski, a jako pierwsi rzekę zaczęli forsować żołnierze 1 Dywizji Piechoty z okolic Siekierek.
Kwietniowa aura, lodowata woda, rozlewiska Odry tworzące liczne płycizny i grzęzawiska nie pomagały żołnierzom w żaden sposób, a otwarta przestrzeń wystawiała ich na łatwy cel.
Forsowanie Odry zakończyło się 20 kwietnia 1945 r. rozbiciem niemieckich wojsk. Obrona niemiecka została złamana i wojska zaczęły się wycofywać. Droga
do Berlina była otwarta. Jednakże cena tego zwycięstwa była wysoka. W nurtach rzeki straciło życie ponad 2 tys. Polaków, głównie mieszkańców Wileńszczyzny.
 
- Święto Szkoły jest dla nas czasem zadumy nad losem poległych polskich żołnierzy, jednak nie ubolewaniem, ale pamięcią oraz zobowiązaniem, aby ich marzenia i nadzieje, które pochłonęła wojna, o życiu w wolnej, tolerancyjnej, pięknej i szczęśliwej ojczyźnie, realizować w czasie teraźniejszym - mówi dyrektor Zespołu Szkół w Chojnie Adriana Salamończyk.
 
Dziś szkoła w Chojnie jest certyfikowanym realizatorem współpracy międzynarodowej w ramach programu "Erasmus plus". Edukacja tu jest szansą na dobrą pracę dla młodych ludzi.
_

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe