Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 15:53
Reklama

Szczególny patron mostu w Siekierkach. Władysław Bartoszewski: symbol polsko-niemieckiego pojednania

Pomorze Zachodnie chce uhonorować zmarłego sześć lat temu Władysława Bartoszewskiego, nadając Jego imię historycznemu mostowi na Odrze między miejscowościami Siekierki i Neurüdnitz. O inicjatywie poinformowano już niemieckie władze regionalne. - Pamięć o Władysławie Bartoszewskim trwa nie tylko w Warszawie i Berlinie, ale również na pograniczu, wśród społeczności Pomorza Zachodniego i Brandenburgii – tłumaczy marszałek Olgierd Geblewicz.
Szczególny patron mostu w Siekierkach. Władysław Bartoszewski: symbol polsko-niemieckiego pojednania

Autor: Fot. WZP

Władysław Bartoszewski, wybitny polityk i historyk, więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz, uczestnik Powstania Warszawskiego, działacz demokratycznej opozycji, minister spraw zagranicznych RP jest symbolem polsko-niemieckiej współpracy. I odbudowy dobrych relacji mimo okrucieństw wojny i tragicznej przeszłości. Przez lata działał na rzecz integracji europejskiej, angażował się w inicjatywy Trójkąta Weimarskiego, a już w czasach PRL współpracował z uniwersytetami w Monachium, Augsburgu, Eichstӓtt-Ingolstadt. W 2001 r. za działalność na rzecz pojednania pomiędzy Polakami, Niemcami i Żydami został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Otrzymał również najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej – Order Orła Białego.

 

- Pamięć o Władysławie Bartoszewskim trwa nie tylko w Warszawie i Berlinie, ale również na pograniczu, wśród społeczności Pomorza Zachodniego i Brandenburgii – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Najdłuższy most na Odrze symbolizuje długą drogę do przyjaznych relacji między Polską a Niemcami. Chcielibyśmy, by ta dawna kolejowa przeprawa, po remoncie i z nowymi funkcjami, była i atrakcją turystyczną, i znakiem historii. By przypominała, że tu gdzie kiedyś były druty kolczaste i szlabany, teraz jest przyjazne, otwarte, bezpieczne miejsce. A jego patronem niech będzie Władysław Bartoszewski, który budował właśnie symboliczne, ale trwałe mosty między narodami – podkreśla marszałek województwa.

 

Ilustrująca tę ideę Międzynarodowa Nagroda Mostu / Internationale Brückepreis der Europastadt Gӧrlitz-Zgorzelec została przyznana Władysławowi Bartoszewskiemu w 2002 r. Polski dyplomata angażował się w wiele społecznych, kulturalnych i edukacyjnych inicjatyw. Został zapamiętany jako jeden z promotorów Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i Collegium Polonicum w Słubicach. Wielokrotnie gościł na pograniczu i w stolicy Niemiec. Był lubiany i szanowanych przez samorządowców. Stąd inicjatywa Pomorza Zachodniego, by w wyjątkowy sposób uhonorować zmarłego 24. kwietnia 2015 roku polityka.

 

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zwrócił się już w tej sprawie do władz Kraju Związkowego Brandenburgia.

 

Znajdujący się w Siekierach most kolejowy od kilkudziesięciu lat nie jest eksploatowany. A historia tej przeprawy sięga 1892 roku! Był to ważny szlak transportowy do i z Berlina. W 1945 r. konstrukcja została zniszczona przez wycofujące się wojska niemieckie. Po wojnie most odbudowano, ale był on wykorzystywany sporadycznie, podczas manewrów wojskowych. Od 2004 roku, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, zaczęto mówić o otwarciu tej transgranicznej trasy. Pomysły zamieniły się w konkrety, kiedy obiektem zajął się Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. W 2018 r. ZPKWZ podpisał umowę z niemiecką gminą Barnim – Oderbruch i rozpoczęła się modernizacja mostu. Powstała tam ścieżka pieszo-rowerowa, miejsca odpoczynku dla turystów, platforma widokowa. Praca po polskiej stronie już się zakończyły. Niemiecka część inwestycji powinna być gotowa do końca tego roku.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Walesa 23.04.2021 23:59
Jestem za a nawet i przeciw.

rowerzysta 23.04.2021 15:18
Jestem "za"

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ŻenadaTreść komentarza: Zwykłe kpiny jak nie było wyborów to nie organizowali spotkań nie pytali co trzeba załatwić zwykli demagodzy a ciemny naród to łykaData dodania komentarza: 29.03.2024, 11:53Źródło komentarza: Dwa spotkania wyborcze w jednej miejscowości [FOTO, WIDEO]Autor komentarza: kogośTreść komentarza: Zwłaszcza że jest od Konarskiego czyli tego od fatalnych powiatowych dróg.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:41Źródło komentarza: Dwa spotkania wyborcze w jednej miejscowości [FOTO, WIDEO]Autor komentarza: szokTreść komentarza: A co ona tu jeszcze szuka?? Co zrobiła dla gminy przez ostatnie 5 lat? By się wstydziła aby upominać się o głosowanie jak przez tyle czasu w d. nas miała.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 00:07Źródło komentarza: Dwa spotkania wyborcze w jednej miejscowości [FOTO, WIDEO]Autor komentarza: cedyniankaTreść komentarza: Wczoraj po Cedyni chodził pan Piotr Byli w 3. Była też ta *** Kotowicz. Panie Głowniak jak pan z nią chodzi to niech pan na głos ode mnie nie liczy.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:55Źródło komentarza: Dwa spotkania wyborcze w jednej miejscowości [FOTO, WIDEO]Autor komentarza: cha chaTreść komentarza: No i bomba a kto nie był ten trąba :)))))Data dodania komentarza: 28.03.2024, 22:38Źródło komentarza: Dwa spotkania wyborcze w jednej miejscowości [FOTO, WIDEO]Autor komentarza: odp.Treść komentarza: Trzy, ale jeszcze zrobi.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 21:57Źródło komentarza: Równoległy pojedynek Zarzyckiego z Głowniakiem [WIDEO]
Reklama
Reklama