Wieża w Cedyni na rowerowej trasie Pomorza Zachodniego [WIDEO]

  • 02.05.2021, 19:58
Wieża w Cedyni na rowerowej trasie Pomorza Zachodniego [WIDEO] Fot. UM Cedynia
Odnowiona, oświetlona, monitorowana, z zagospodarowanym teren wokoło – tak prezentuje się wieża widokowa w Cedyni, która ponownie stała się atrakcją Pomorza Zachodniego. Władze miasta z myślą o ochronie dziedzictwa kulturowego, jak i miłośnikach aktywnej turystyki, przeprowadziły rewitalizację zabytku. Na ratunek obiektowi górującemu nad najdalej na zachód położoną polską miejscowością przyszły eurofundusze Programu Regionalnego.

Z pomocą samorządu województwa i środków Unii Europejskiej władze Cedyni położyły kres postępującej dewastacji obiektu. Zabytek przeszedł gruntowny remont. Prace prowadzono od 2019 roku. Ma odnowioną elewację i jest pięknie oświetlony. Odrestaurowany obiekt jest monitorowany, a przylegający do niego teren został uporządkowany i wzbogacony o elementy małej architektury. Teraz miejsce zwycięskiej bitwy w 972 roku pod wodzą Mieszka I i jego brata Czcibora z margrabią Hodonem o ujścia Odry, zyskało atrakcyjną oprawę.

 

Cedynia ma przepiękne miejsce z fantastycznym widokiem na rozlewisko Odry. Odnowiona z pomocą eurofunduszy wieża widokowa to kolejna atrakcja, którą warto zobaczyć na Pomorzu Zachodnim. Inwestycja to przykład jak dbać o narodową tożsamości, ale także jak przyciągnąć turystów. Tu naprawdę można spędzić miło i aktywnie czas, do czego serdecznie wszystkich zachęcam – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

 

Wieża zbudowana została w 1895 roku jako pomnik dla uczczenia poległych w wojnach żołnierzy pochodzących z Cedyni. Zabytek o wysokości 14 metrów znajduje się na wzgórzu, skąd roztacza się wyjątkowa panorama miasta i widok na Żuławy Cedyńskie. W czasie II wojny światowej, w lutym 1945 roku, stanowił ważny punkt obserwacyjny. Następnie obiekt użytkowały Wojska Ochrony Pogranicza. Po 1956 roku został wyremontowany i udostępniony do zwiedzania. Po rewitalizacji wieża na pewno zyska jeszcze większą popularność wśród mieszkańców i turystów.

 

- Jest to perełka gminy. Bardzo zabiegaliśmy o realizację tej inwestycji. Panie marszałku, dziękujemy za ponad milion złotych – podkreśla burmistrz Cedyni Adam Zarzycki. - Z tej wieży widać nie tylko polską, ale również za Odrą niemiecką ziemię. To przepiękne okolice. Wieża na pewno będzie wielką atrakcją turystyczną.

 

Renowacja obiektu kosztowała blisko 1,3 mln zł. Aż 85% wydatków pokryła unijna dotacja Urzędu Marszałkowskiego. To prawie 1,1 mln zł, które zagwarantowała gminie Cedynia umowa podpisana w maju 2019 roku. Zadanie wpisało się w założenia 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.3 „Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności oraz obszarów miejskich i wiejskich”.

 

Oficjalne otwarcie punktu widokowego, po kompleksowym remoncie, odbyło się w środę, 28 kwietnia 2021 roku. W uroczystości wzięli udział burmistrz Adam Zarzycki, marszałek województwa Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Tomasz Sobieraj, wicestarosta gryfińska Ewa Dudar, radny województwa zachodniopomorskiego Artur Nycz, przewodniczący Rady Miejskiej w Cedyni Piotr Głowniak.

 

Poniżej materiał wideo z otwarcia wieży widokowej w Cedyni. Zachęcamy do obejrzenia:

 

 

_

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe