Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 08:24
Reklama

Wieża w Cedyni na rowerowej trasie Pomorza Zachodniego [WIDEO]

Odnowiona, oświetlona, monitorowana, z zagospodarowanym teren wokoło – tak prezentuje się wieża widokowa w Cedyni, która ponownie stała się atrakcją Pomorza Zachodniego. Władze miasta z myślą o ochronie dziedzictwa kulturowego, jak i miłośnikach aktywnej turystyki, przeprowadziły rewitalizację zabytku. Na ratunek obiektowi górującemu nad najdalej na zachód położoną polską miejscowością przyszły eurofundusze Programu Regionalnego.
Wieża w Cedyni na rowerowej trasie Pomorza Zachodniego [WIDEO]

Autor: Fot. UM Cedynia

Z pomocą samorządu województwa i środków Unii Europejskiej władze Cedyni położyły kres postępującej dewastacji obiektu. Zabytek przeszedł gruntowny remont. Prace prowadzono od 2019 roku. Ma odnowioną elewację i jest pięknie oświetlony. Odrestaurowany obiekt jest monitorowany, a przylegający do niego teren został uporządkowany i wzbogacony o elementy małej architektury. Teraz miejsce zwycięskiej bitwy w 972 roku pod wodzą Mieszka I i jego brata Czcibora z margrabią Hodonem o ujścia Odry, zyskało atrakcyjną oprawę.

 

Cedynia ma przepiękne miejsce z fantastycznym widokiem na rozlewisko Odry. Odnowiona z pomocą eurofunduszy wieża widokowa to kolejna atrakcja, którą warto zobaczyć na Pomorzu Zachodnim. Inwestycja to przykład jak dbać o narodową tożsamości, ale także jak przyciągnąć turystów. Tu naprawdę można spędzić miło i aktywnie czas, do czego serdecznie wszystkich zachęcam – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

 

Wieża zbudowana została w 1895 roku jako pomnik dla uczczenia poległych w wojnach żołnierzy pochodzących z Cedyni. Zabytek o wysokości 14 metrów znajduje się na wzgórzu, skąd roztacza się wyjątkowa panorama miasta i widok na Żuławy Cedyńskie. W czasie II wojny światowej, w lutym 1945 roku, stanowił ważny punkt obserwacyjny. Następnie obiekt użytkowały Wojska Ochrony Pogranicza. Po 1956 roku został wyremontowany i udostępniony do zwiedzania. Po rewitalizacji wieża na pewno zyska jeszcze większą popularność wśród mieszkańców i turystów.

 

- Jest to perełka gminy. Bardzo zabiegaliśmy o realizację tej inwestycji. Panie marszałku, dziękujemy za ponad milion złotych – podkreśla burmistrz Cedyni Adam Zarzycki. - Z tej wieży widać nie tylko polską, ale również za Odrą niemiecką ziemię. To przepiękne okolice. Wieża na pewno będzie wielką atrakcją turystyczną.

 

Renowacja obiektu kosztowała blisko 1,3 mln zł. Aż 85% wydatków pokryła unijna dotacja Urzędu Marszałkowskiego. To prawie 1,1 mln zł, które zagwarantowała gminie Cedynia umowa podpisana w maju 2019 roku. Zadanie wpisało się w założenia 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.3 „Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności oraz obszarów miejskich i wiejskich”.

 

Oficjalne otwarcie punktu widokowego, po kompleksowym remoncie, odbyło się w środę, 28 kwietnia 2021 roku. W uroczystości wzięli udział burmistrz Adam Zarzycki, marszałek województwa Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Tomasz Sobieraj, wicestarosta gryfińska Ewa Dudar, radny województwa zachodniopomorskiego Artur Nycz, przewodniczący Rady Miejskiej w Cedyni Piotr Głowniak.

 

Poniżej materiał wideo z otwarcia wieży widokowej w Cedyni. Zachęcamy do obejrzenia:

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: pytanieTreść komentarza: Bez zmian to po co wybory?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 14:48Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem ChojnyAutor komentarza: jak w marcuTreść komentarza: A w Cedyni śnieg pada. Drobne płatki ale zawsze to śnieg.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 09:50Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem ChojnyAutor komentarza: DeutschTreść komentarza: Moje zdanie jest takie kto zadłużyli miasto tych burmistrzów i rafę miasta rozliczyć I tyle czemu ich tak dużo a jak przychodzi co do czego nikt za nic nie odpowiada swojim majątkiem czas to zmienić zobaczymy czy radni raweckiej bedzaka oraz oni sami będą pchali się na te koryta miasto chojna zero inwestycji firm nikt nie przyciąga kapitału parki skwerki kwiatuszki to badziew a gdzie inwestycje ale pensje biorą za nic nie odpowiadają jeszcze się panosza zapominają ze oni pracują dla nas za nasze pieniadzeData dodania komentarza: 22.04.2024, 06:39Źródło komentarza: Rawecka i Będzak. Będzie druga tura wyborów w ChojnieAutor komentarza: wiaraTreść komentarza: Gratulacje, a jutro będą kwiaty.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 01:57Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem ChojnyAutor komentarza: MyślacyTreść komentarza: Pozytywne jest to, że 2066 osób w Chojnie myśli samodzielnie i widzi o wiele więcej tzw. Świadomi, powodzenia w spełnianiu obietnic i nie zadłużaniu gminy P.BarbaroData dodania komentarza: 21.04.2024, 23:06Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem ChojnyAutor komentarza: Nie oddany głosTreść komentarza: Nie oczekuje na realizację obietnic, to jej ostatnia kadencja więc ma już na to wywalone. A jak bedzie robic to, co mowila to gmina utonie w długach dla następcy. Najwazniejsze dla niej że emerytura będzie lepsza. Dramat... Chojna zawiodła, nie poszli Ci co mogli zmienić skoro było źle.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 23:03Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem Chojny
Reklama
Reklama