List otwarty w sprawie nadania imienia dla mostu w Siekierkach

  • 25.06.2021, 23:49
List otwarty w sprawie nadania imienia dla mostu w Siekierkach
Poniżej publikujemy treść listu otwartego wysłanego do marszałka Olgierda Geblewicza.

Szanowny Panie Marszałku!

W imieniu zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Cedyńskiej proszę o rozważenie sprawy dotyczącej nadania imienia mostu/mostom w Siekierkach.

Wsłuchaliśmy się w Pańską opinię w trakcie uroczystości oddania odnowionej wieży w Cedyni widokowej, przedyskutowaliśmy sprawę i mamy swoje stanowisko, które chcemy przedstawić.

Uważamy, że z nadaniem imienia powinniśmy poczekać. Po pierwsze inwestycja nie jest jeszcze skończona, ponieważ nie osiągnięto zamierzonego celu, czyli połączenia dróg rowerowych po wschodniej i zachodniej stronie Odry.

Po drugie jest to sprawa pogranicza polsko-niemieckiego i to mieszkańcy tego regionu powinni mieć możliwość wypowiedzenia się na ten temat. Uważamy, że należy oczywiście zapytać też o zdanie naszych sąsiadów za Odrą. Można np. dojść do porozumienia, że jedną cześć mostu nazywają sąsiedzi za Odrą, a drugą my. Lepiej jednak byłoby ustalić wspólną wersję. Most powinien łączyć.

Pragniemy zauważyć, że dobrym zwyczajem jest nazywanie swojej własności. Most niedawno w strukturach PKP ma być prawdopodobnie przekazany we władanie gminie na czas realizacji projektu. Tak czy inaczej partnerów do rozmów powinno być więcej... Jednak decyzja polityczna nie powinna zapadać w gabinecie w Szczecinie.

Abyśmy się dobrze zrozumieli. Nie mamy nic przeciwko proponowanej kandydaturze na patrona. Zacna to postać, ale nie mamy przekonania, czy ma bezpośredni związek z tym fragmentem nadodrza. Oddajmy inicjatywę lokalnej społeczności. Zapytajmy. Dajmy chociaż kilka możliwości do wyboru….

Zaznaczamy, że jako Towarzystwo Miłośników Ziemi Cedyńskiej nie mamy własnego pomysłu na nadanie konkretnego imienia dla mostu. Co więcej uważamy, że sam pomysł nazwania obiektu, który powstał w głównej mierze w czasach zimnej wojny, jest słuszny. Jednak nazwa powinna być wymyślona przez społeczność po dwóch stronach Odry, a nie tylko w samym Szczecinie. Uważamy, że powinny być uwzględnione konsultacje społeczne. Do zakończenia inwestycji – połączenia dwóch brzegów Odry - mamy przecież jeszcze czas.

Andrzej Kordylasiński

prezes TMZC

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Maz
Maz 04.07.2021, 16:43
Trzeba mieć własnà propozycję.
Bron.
Bron. 02.07.2021, 09:59
Most nie powinien mieć politycznego brzmienia tylko jakieś neutralne np. odroślinne czy odzwierzęce.
moim zdaniem
moim zdaniem 02.07.2021, 11:53
W nazwie najlepszy przymiotnik.
Przyrodnik z sąsiedztwa
Przyrodnik z sąsiedztwa 27.06.2021, 19:12
Proponuje Bubo Bubo, przyrodnicza i adekwatna do tego konkretnego mostu. Pozdrawiam wielbicieli regionu i jego naturalnych walorów.
Andrew
Andrew 28.06.2021, 23:56
Bubo bubo to łacińska nazwa... puchacza.
Czy będzie aktualna, gdy sowa odleci?
fisher
fisher 27.06.2021, 12:40
Czyby kolejna nasza typowa narodowa, nacjonalistyczna propaganda. Czy tutaj mogą być tylko idee z centrali, to co wymyślono w Szczecinie albo w Szczecinie zaakceptowano. I żadna lokalna kultura, a tym bardziej kultura poważająca się na dostrzeżenie, że to nawet nie było Pomorze Zachodnie nie będzie zabierać głosu. eden wódz, jedna partia, jedna kultura, jeden naród, jedna historia – a do tego najczęściej wymyślona.
nonsens
nonsens 26.06.2021, 19:43
Rzeczoznawca dobrzepisze. Po co nazywać most po 60 latach od powstania?
Milena
Milena 26.06.2021, 18:46
Może nazwa KRAJOBRAZOWY?
Tom
Tom 26.06.2021, 18:17
Powinna być nazwa bez polityki.
rzeczoznawca
rzeczoznawca 26.06.2021, 10:03
We wrocławiu czy w Szczecinie to można nazywać mosty. Ale jeśli na rzece są co kilkadziesiąt kilometrów to powinny się nazywać od miejscowości w których występują. Ten jest w Siekierkach. I każdy wie o który chodzi.
popieram rzeczoznawcę
popieram rzeczoznawcę 26.06.2021, 10:33
I to jest trzecia droga - wyjście z sytuacji
propozycja
propozycja 26.06.2021, 09:25
Niech będzie to most PRZYJAŹNI albo WSPŁÓPRACY

Pozostałe