To już jesień

  • 22.09.2021, 06:00
  • bg
To już jesień
Rankiem 22 września 2021 roku witamy astronomiczną jesień. Pierwszy dzień tej pory roku to tak zwana równonoc jesienna.

 

 

Jesień astronomiczna to moment, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi, a promienie słoneczne padają prostopadle na równik. Od dziś Słońce mocniej będzie oświetlać drugą półkulę Ziemi. Podczas równonocy dzień i noc trwają tyle samo, czyli 12 godzin. Po dacie równonocy błyskawicznie skracające się godziny światła dziennego będą jeszcze bardziej krótkie. Ale równonoc jesienna to magiczny dzień. Ziemski krąg dobiega końca. Liście opadają, stada wędrowne odlatują, człowiek kończy swoje letnie zajęcia w ogrodzie i na polu, odkłada zapasy do stodoły i piwnicy i zajmuje się oceną tegorocznych zbiorów.

Czas równonocy jesiennej dla starożytnych Słowian był świętem plonów. Współczesne dożynki już za nami ale rytuały dziękczynne właśnie w czasie równonocy jesiennej mają niezwykłą moc. Chcecie wierzcie, chcecie nie wierzcie. Co wam szkodzi podziękować jeszcze raz?

Oto obrzędy na równonoc jesienną: Upiecz ciasto ze śliwkami, jabłkami, borówkami lub malinami. Zaproś rodzinę lub przyjaciół, napijcie się pachnącej herbaty z malinami i podziękujcie za cudowną wiosnę i dobre lato. Przypomnijcie sobie dziadków i babcie miłym słowem. Potem wyjdźcie z domu, zbierzcie opadłe liście i spalcie w rytualnym ognisku. Z każdym liściem wrzuconym do ognia niech spala się wszystko, co niepotrzebne.

Wybierzcie się na spacer w poszukiwaniu jarzębiny. Jarzębina przyda się w oknach domu by je stylowo ozdobić i jak wierzyli starożytni Słowianie – ochronić przed złem.

Gdy zapadnie wieczór zapalcie świece, i patrząc jak płonie pomyślcie o tym, co wydarzyło się od równonocy wiosennej do dziś. Odpuśćcie to, co odeszło z waszego życia.

Pozwólcie odejść temu co stare, niech opadnie cicho, jak żółty jesienny liść i zniknie. Podziękujcie za zdrowie, wiarę, przyjaźń, miłość, pomoc i za ochronę. Wdychajcie gasnące światło lata i zatrzymajcie je w sobie. Przygotujcie się na nadejście zimnych i ciemnych dni, robiąc duży, wewnętrzny zapas dobroci i szczęścia. Na tym polega święto równonocy jesiennej, słowiańskie święto plonów. Dobrej jesieni życzymy.

bg

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kalendarz
kalendarz 23.09.2021, 00:05
Ale astronomiczna bo kalendarzowa 2 dni później.

Pozostałe