Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 02:29
Reklama

Niemcy przywracają bezpłatne testy na Covid-19 i wprowadzają obostrzenia dla niezaszczepionych

Minister zdrowia Jens Spahn stwierdził w piątek, że w Niemczech "liczba infekcji jest zbyt wysoka, a odsetek szczepień wciąż zbyt niski". Dlatego przywraca ogólnokrajowe bezpłatne testy na obecność Covid-19. Rozporządzenie o bezpłatnych testach ma obowiązywać już od soboty 13 listopada 2021 r. Natomiast w Berlinie od poniedziałku 15 listopada 2021 r. obowiązywać będą nowe regulacje, dotyczące walki z pandemią. Senat postanowił o kompleksowym wprowadzeniu reguły 2G (geimpfte, genosene – zaszczepieni i wyleczeni) w większości miejsc, włączając w to mecze piłki nożnej – informuje „Tagesspiegel”.
Niemcy przywracają bezpłatne testy na Covid-19 i wprowadzają obostrzenia dla niezaszczepionych
Berlińczycy, którzy do tej pory się nie zaszczepili, muszą liczyć się z kolejnymi ograniczeniami – pisze „Tagesspiegel”. W środę po południu senat Berlina podjął decyzję o dużym rozszerzeniu obowiązywania zasady 2G. Od poniedziałku w związku ze znacznie zwiększającą się ilością zachorowań w Berlinie, dostęp do restauracji, kin i teatrów będzie wówczas możliwy tylko dla osób z grupy 2G - zaszczepionych i ozdrowieńców. Nie będą już brane pod uwagę testy.
 
„Zasada 2G pokazuje jasno: osoby spoza grupy zaszczepionych i ozdrowieńców będą miały niewygodniej i bardziej skomplikowanie” – zadeklarował na początku tygodnia burmistrz Berlina Michael Mueller (SPD).
 
Wprowadzana od poniedziałku w Berlinie zasada 2G będzie dotyczyć wszystkich dorosłych. ”Wyjątkiem będą osoby poniżej 18 r.ż. i te, które nie mogą być zaszczepione np. z powodów medycznych - te grupy będą potrzebowały codziennego negatywnego wyniku testu wszędzie tam, gdzie obowiązuje zasada2G. „Tylko pod takim warunkiem otrzymają dostęp do tych miejsc” – wyjaśnia „Tagesspiegel”.
 
Zasada 2G, czyli dostęp tylko dla osób zaszczepionych i rekonwalescentów, będzie obowiązywać w restauracjach (z wyłączeniem ogródków na zewnątrz lokalu), we wszystkich instytucjach kulturalnych (kluby, teatry, opery), podczas wycieczek autokarowych. Dotyczyć będzie też miejsc rozrywki (parki rozrywki, salony gier), obiektów sportowych (kryte baseny, studia fitness i tańca), wszystkich sportów halowych, a także wszelkich imprez w zamkniętych halach.
 
Tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy będą mieli dostęp do imprez plenerowych z udziałem powyżej 2 tys. osób - dotyczy to również meczów piłki nożnej.
 
Zasada 2G znajdzie również zastosowanie w ogrodach zoologicznych i parkach zwierząt, ale tylko w częściach z pomieszczeniami zamkniętymi (terraria, akwaria), na teren zewnętrzny będą mogły wchodzić nadal osoby niezaszczepione.
 
Także w usługach, gdzie jest bliski kontakt fizyczny (manicure, fryzjer, kosmetyczka) będzie obowiązywać reguła 2G. Niezaszczepieni pracownicy w tych miejscach będą musieli codziennie wykonywać testy. Przestrzeganie regulaminu spoczywać będzie na operatorach obiektów.
 
Z nowych przepisów pozostanie wyłączony handel detaliczny, nie zmienią się też zasady dotyczące podróżowania komunikacją publiczną (autobusy, pociągi) – w tych miejscach nadal obowiązywać będzie noszenie masek.
 
Senat nie wprowadza również zasady 2G na uniwersytetach i w bibliotekach – tu pozostanie aktualna reguła 3G (dostęp dla osób zaszczepionych, ozdrowieńców lub przetestowanych), dodatkowo wprowadzono również wymóg noszenia maski.
 
W hotelach i pensjonatach goście będą musieli w dniu zameldowania uzyskać negatywny wynik testu na koronawirusa, a następnie ponawiać test co trzeci dzień pobytu.
 
Jeśli chodzi o biura i miejsca pracy, nie wprowadzono obowiązku home office. Senat wydał tylko zalecenie odnośnie biur, aby tam gdzie to możliwe, zajmowane było tylko co drugie miejsce.
Natomiast w miejscach pracy, gdzie konieczna jest fizyczna obecność, pracodawcy muszą zapewnić swoim pracownikom tygodniowo dwa bezpłatne testy na Covid-19.
 
Marzena Szulc (PAP)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
wilk 14.11.2021 01:34
Ostro się biorą za antyszczepionkowców.

Reklama
News will be here
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: potwierdzamTreść komentarza: Są jeszcze bilety. Warto...Data dodania komentarza: 24.04.2024, 11:48Źródło komentarza: Szkło Kontaktowe Live&Touch: Teatralna odsłona kultowego programu telewizyjnegoAutor komentarza: brownieTreść komentarza: Śmieszne to jest.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 22:41Źródło komentarza: Szkło Kontaktowe Live&Touch: Teatralna odsłona kultowego programu telewizyjnegoAutor komentarza: pytanieTreść komentarza: Bez zmian to po co wybory?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 14:48Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem ChojnyAutor komentarza: jak w marcuTreść komentarza: A w Cedyni śnieg pada. Drobne płatki ale zawsze to śnieg.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 09:50Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem ChojnyAutor komentarza: DeutschTreść komentarza: Moje zdanie jest takie kto zadłużyli miasto tych burmistrzów i rafę miasta rozliczyć I tyle czemu ich tak dużo a jak przychodzi co do czego nikt za nic nie odpowiada swojim majątkiem czas to zmienić zobaczymy czy radni raweckiej bedzaka oraz oni sami będą pchali się na te koryta miasto chojna zero inwestycji firm nikt nie przyciąga kapitału parki skwerki kwiatuszki to badziew a gdzie inwestycje ale pensje biorą za nic nie odpowiadają jeszcze się panosza zapominają ze oni pracują dla nas za nasze pieniadzeData dodania komentarza: 22.04.2024, 06:39Źródło komentarza: Rawecka i Będzak. Będzie druga tura wyborów w ChojnieAutor komentarza: wiaraTreść komentarza: Gratulacje, a jutro będą kwiaty.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 01:57Źródło komentarza: Barbara Rawecka burmistrzem Chojny
Reklama
Reklama