Odławianie śniętych ryb w Odrze trwa [ZDJĘCIA]

  • 14.08.2022, 11:35
Odławianie śniętych ryb w Odrze trwa [ZDJĘCIA] Fot. OSP Zielin, UMiG Gryfino, OSP Trzcińsko-Zdrój, UG Widuchowa, UM Cedynia
Ryb całe skupiska, smród i muchy. Ruby puchną, woda z Odry dostaje się do kanału. Tam jeszcze coś żyje. Jak długo, tego nie wie nikt - komentują sytuację Edyta i Rafał Ponomarenkow z gm. Cedynia. Gryfino, Bielinek, Osinów Dolny, Siekierki, Gozdowice, Widuchowa, Chojna - martwe ryby w Odrze. To smutny i tragiczny widok. Wciąż napływają martwe ryby. Strażacy, żołnierze, koła wędkarskie, Rybacka Spółdzielnia Regalica wyruszyli do pracy, oczyszczając teren gmin powiatu gryfińskiego. Akcje prowadzone są m.in. w gminach Mieszkowice (np. w Gozdowicach), Gryfino, Cedynia, Chojna, Widuchowa. Jak się dowiedzieliśmy, dzisiaj 14 sierpnia 2022 r. priorytetem jest oczyszczanie linii brzegowej na wysokości Ognicy i Widuchowej oraz w Bielinku. Na 15 sierpnia zaplanowano akcję w Piasku.
W Bielinku 13 sierpnia 2022 r. zebrano około 1 tony ryb. Nabrzeże przy zjeździe od kościoła, gdzie napłynęło najwięcej ryb, jest już uprzątnięte. Dzisiaj i w następnych dniach prowadzone będą dalsze działania. 
 
Strażacy OSP oraz trzydziestu podchorążych ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie wciąż odławiają śnięte ryby w Bielinku.
 
Pomoc Urzędu Marszałkowskiego dla OSP w regionie na usuwanie skutków skażenia Odry już trafiła do OSP Trzcińsko-Zdrój, które koordynuje akcję.
Sprzęt trafił do strażaków OSP z powiatu gryfińskiego, którzy gotowi są do akcji usuwania skutków zanieczyszczenia #odra . Marszałek Olgierd Geblewicz zdecydował o zakupie i przekazaniu im rękawic, fartuchów, wysokich kaloszy tzw. woderów.
 
Przypominamy o zachowaniu ostrożności. Zakazane są kąpiele, połów ryb, używanie wody z rzeki do podlewania ogrodów, pojenia zwierząt.
 
Od 13 sierpnia do 30 września 2022 r. obowiązuje całkowity zakaz amatorskiego połowu ryb na całym zachodniopomorskim odcinku rzeki Odry oraz na Jeziorze Portowym. To pilna uchwała Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.
Zakaz obejmuje cały odcinek rzeki Odry (obwody rybackie rzeki Odry – nr 3, 4, 5) na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz Jezioro Portowe.
 
Wojewoda Zachodniopomorski potwierdza przydatność wody do spożycia z ujęć wody znajdujących się przy Odrze.
 
Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry to największe w Europie Zachodniej i Środkowej fluwiogeniczne (czyli pochodzenia rzecznego) torfowisko niskie, na którym występują rośliny i zwierzęta niespotykane już w dolinach innych wielkich rzek. Cały obszar parku poprzecinany jest siecią starorzeczy, rowów, kanałów, których długość łącznie przekracza 200 km. Ze środowiskiem wodno-błotnym Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry związane jest bogactwo występujących na tym terenie zwierząt. Występuje tu ponad 170 gatunków ptaków, w tym unikalnych. Tu polują bieliki, zamieszkał puchacz Bubo-Bubo. Czy takim pozostanie?
_

Zdjęcia (31)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe