Czy można nauczyć się angielskiego online?

  • 02.12.2020, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Czy można nauczyć się angielskiego online?
Nauka angielskiego online nie jest nowością. Z powodu pandemii koronawirusa zdecydowanie zyskała jednak na popularności jako bezpieczny sposób na uczestniczenie w zajęciach językowych. Wiele osób zastanawia się, czy jest to równie skuteczne jak lekcje stacjonarne. Pojawiają się również pytania, czy możliwa jest drogą internetową nauka języka od podstaw, czy też jest to raczej opcja dla osób, które kiedyś uczyły się już angielskiego? Odpowiedź brzmi: „to zależy”. Od czego?

Skuteczny angielski online, czyli jaki?

Sposobów na angielski online jest kilka. Niektórzy decydują się na naukę samodzielną na bazie dostępnych w sieci materiałów, ćwiczeń oraz filmów. To wariant ekonomiczny, ale na tym kończą się jego plusy. Wad jest znacznie więcej. Należą do nich:

  • brak programu nauczania, co powoduje, że treści nie są przyswajane w optymalny sposób i we wskazanej kolejności,

  • brak lektora czuwającego nad rozwojem umiejętności i poprawnością, a co za tym idzie – brak informacji zwrotnej,

  • brak możliwości konwersacji, gdyż nie sposób robić to jednoosobowo.

Skuteczny angielski online powinien więc opierać się na interakcji. Zakres tematyczny i stopień zaawansowania to kwestia potrzeb. Niektóre szkoły, jak na przykład noProblem, oferują między innymi: angielski online dla firm, dla początkujących czy wariant intensywnej nauki. Ciekawe są także lekcje z native speakerami przeznaczone dla osób, które opanowały język w stopniu średniozaawansowanym, ale mają kłopot z rozumieniem mowy oraz wysławianiem się.

Blisko klasyki

Kursy internetowe różnią się także środkiem komunikacji. Szczególną uwagę warto zwrócić na taki angielski online, który odbywa się na platformach e-learningowych, a nie w formie wideokonferencji na Skype czy Zoom. Dlaczego?

Można wyjaśnić to na przykładzie wspomnianej już szkoły noProblem. Jej słuchacze, uczestnicząc w zajęciach grupowych na profesjonalnej platformie, widzą i słyszą nie tylko lektora, ale siebie nawzajem. Prowadzący ma do dyspozycji cały szereg narzędzi, włącznie z wirtualną tablicą, dzięki czemu jest w stanie precyzyjnie wyjaśnić i zilustrować ważne kwestie. Ponadto korzystając z materiałów audio-video zarówno lektor jak i słuchacze słyszą i widzą materiał w tym samym czasie, a wszystko to bez konieczności instalowania dodatkowych programów.

Motywacja

Powody nauki angielskiego są różne. Dla niektórych to względy zawodowe, inni chcą poznać podstawy przed wyjazdem za granicę, a jeszcze inni – dla własnej satysfakcji i rozwoju. Angielski online chętnie wybierają osoby, które nie chcą poświęcać czasu na dojazdy lub komfortowo czują się w domowych warunkach. W dobie koronawirusa to po prostu opcja dla każdego, kto nie chce tracić kontaktu z językiem.

Niezależnie od motywacji o sukcesie decyduje samodyscyplina oraz systematyczna praca, także samodzielna. Nie sposób zaprzeczyć jednak, że odpowiednio dobrana metoda nauki i kompetentni lektorzy stanowią ważny element, także jeśli mamy na myśli angielski online. To, w połączeniu z dodatkowymi ćwiczeniami do zajęć, które udostępnia szkoła swoim słuchaczom na platformie oraz możliwością powtórki materiału z zajęć w formacie video co oprócz oczywistej korzyści w postaci dodatkowych informacji, których nie zdążyło się wynotować w trakcie zajęć, pozwala zyskać większą świadomość komunikacyjną i językową, przeanalizować swoje błędy, sprawia, że słuchacze szybciej robią postępy w nauce i są lepiej przygotowani do kolejnych zajęć. Wszystko to przekłada się na wzrost motywacji oraz zadowolenia ze swoich postępów.

Oczywiście, cała reszta pomocy dostępnych w internecie i aplikacje na smartfony znakomicie sprawdzą się pomocniczo. Znacznie lepsze efekty można jednak osiągnąć ze wsparciem profesjonalistów i dostępem do bazy materiałów.


 

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: