Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 08:35
Reklama

Już wkrótce statuetki ,,Bociana" powędrują do najbardziej zasłużonych

Przed nami 13. już edycja konkursu pn. „Nagroda Starosty Gryfińskiego za promocję powiatu”. Laureatów poznamy 8 listopada, podczas uroczystej sesji Rady Powiatu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Zgłaszano kandydatów, którzy w okresie od 1 września ubiegłego roku do końca sierpnia br. poprzez swoją aktywność i osiągnięcia wspierali i przyczynili się do szeroko rozumianego rozwoju i promocji powiatu gryfińskiego w kraju i poza jego granicami. Wnioski przyjmowano do 30 września 2018 r.
Już wkrótce statuetki ,,Bociana" powędrują do najbardziej zasłużonych

Zgodnie z nowymi, przyjętymi w ubiegłym roku zasadami, nagrody zostaną przyznane w czterech kategoriach: kultura, sport, pro publico bono oraz przedsiębiorca roku.

Z wnioskiem o przyznanie nagrody wystąpić mogły: organizacje pozarządowe, instytucje, przedsiębiorstwa, laureatów nagrody z poprzednich edycji oraz osoby fizyczne (w grupie liczącej co najmniej 10 osób).

Wyboru nominowanych do nagrody i laureatów dokona kapituła powołana przez Zarząd Powiatu. I w pierwszym etapie głosowania wyłoniło się 12 nominowanych, którzy mają szanse na zdobycie statuetki „Bociana”

Do konkursu zgłoszono łącznie 18 kandydatów, którzy poprzez swoją aktywność i osiągnięcia w okresie ostatniego roku, wspierają i przyczyniają się do szeroko rozumianego rozwoju i promocji powiatu gryfińskiego. 

W skład tegorocznej kapituły weszli:

  • Henryk Kaczmar – członek Zarządu Powiatu jako przewodniczący

oraz członkowie

  • Roman Michalski (Przewodniczący Rady Powiatu)
  • Tomasz Obacz i Ryszard Kwapisz – przedstawiciele mediów lokalnych
  • Radosław Palus – laureat nagrody 5 i 9 edycji konkursu
  • Monika Baczyńska-Padjasek – inspektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Gryfinie.

Kandydaci do nagrody w kategorii KULTURA :

  • Gmina Cedynia

Od czterech lat jest głównym organizatorem polsko-niemieckiego Festiwalu „CeDynia na okrągło”, podczas którego prezentowana jest zdrowa kuchnia regionalna, głównie oparta na daniach z dyni, ale nie tylko.

  • Chór Sanctus w Moryniu

Działa od 2007 r. przy Parafii Świętego Ducha w Moryniu. W chórze śpiewa 18 osób, nie tylko z Morynia, ale także z Chojny, Mieszkowic i Cedyni. W swoim dorobku chór posiada ponad 250 utworów o różnej tematyce i formie muzycznej oraz wydane dwie płyty CD z  pieśniami pasyjnymi i kolędami.

  • Parafia pw. Chrystusa Króla w Lubanowie

Od trzech lat wraz z parafią pw. MB Wspomożenia Wiernych w Baniach organizuje Festiwal Papieski im Św. Jana Pawła II Totus Tuus, którego celem jest propagowanie pamięci o Wielkim Papieżu Polaku oraz zamiłowania do Jego twórczości. Festiwal to także promocja młodych talentów wokalnych z różnych zakątków naszego województwa, a także z lubuskiego i śląskiego

  • Fundacja Kościół Mariacki w Chojnie

Od początku istnienia fundacja organizuje lub współorganizuje rozmaite wydarzenia kulturalne we wnętrzu świątyni. Najważniejszym wydarzeniem są coroczne Dni Integracji i Ekumenizmu, podczas których odbywają się nabożeństwa celebrowane przez duchownych z Polski , Niemiec i Danii, panele dyskusyjne, wykłady oraz koncerty,  wystawy, przedstawienia teatralne i projekcje filmów.

  • Urszula Kwietniewska-Łacny

Wiceprezes Gryfińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która swoją empatią i pomysłami aktywizuje seniorów do uczestnictwa w życiu społecznym, do dokształcania się, a także do aktywności fizycznej i artystycznej. Jest także twórczynią niesamowitej wystawy miniaturowych izb w skali 1:10 zatytułowanej „Mój intymny mały świat”. Są to przede wszystkim miejsca przypominające jej dzieciństwo, które  poprzez wystrój, wyposażenie i miniaturowe przedmioty codziennego użytku oddają niezwykły charakter starego, powojennego Gryfina. Miniaturowe dzieła  prezentowane były m.in. w Gryfinie, Trzcińsku-Zdroju i Szczecinie.

  • Eliza Hołubowska

Prowadzi dwie grupy Teatru Tańca EGO VU. Każda z nich ma swój repertuar, który prezentowała w tym sezonie na festiwalach tanecznych i teatralnych. Jest animatorem działań artystycznych w Gryfinie. Od wielu lat organizuje coroczne Koncerty Premier Teatru Tańca EGO VU prezentujące prace nie tylko Elizy, ale i tancerzy zespołu. Jest także organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Małych Form Ruchowych JESIENNA SCENA TAŃCA.

Kandydaci do nagrody w kategorii SPORT:

  • Aleksandra Kwiecień

18-letnia zawodniczka sekcji lekkiej atletyki MKS Hermes Gryfino, specjalizująca się w skoku w dal i trójskoku. Obecnie staruje w kategorii juniorek (do lat 19). Jest członkiem kadry narodowej w trójskoku.

  • Agata Piekarz

Lekkoatletka, od 2012 r. zawodniczka MKS Hermes Gryfino.Trenuje bieg przez płotki i chód sportowy. Członek kadry narodowej.

  • Joanna Oleksiuk

Mieszkanka Gryfina, zawodniczka Klubu Sportowego Inwalidów „Start Szczecin”. Trenuje konkurencje lekkoatletyczne: pchnięcie kulą, rzut oszczepem i rzut dyskiem. Zdobyła wicemistrzostwo Europy i srebrny medal w pchnięciu kulą na Mistrzostwach Europy w Berlinie.

  • Daniel Pietras

Mieszkaniec Gryfina, lekkoatleta, od 2007 r. zawodnik Klubu Sportowego Inwalidów „Start Szczecin”. Zdobył  7 medali Mistrzostw Polski, w tym 2 srebrne i 5 brązowych. W 2018 r. na Mistrzostwach Polski zdobył brązowy medal w rzucie oszczepem.

  • ADK Szafir Krzywin

Działająca od czterech lat amatorska drużyna kobiet, angażująca do swojej działalności dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Drużyna jest organizatorem turniejów piłki nożnej i siatkowej oraz festynów o charakterze regionalnym i wojewódzkim. Na organizowane przedsięwzięcia pozyskuje środki z dotacji i programów pomocowych dla społeczności lokalnej. Zawodniczki uczestniczą w turniejach o charakterze ogólnopolskim.

Kandydaci do nagrody w kategorii PRO PUBLICO BONO:

  • Wspólnota Sant’Egidio w Chojnie

W Chojnie działa od 1993 r., a jej działaniom przyświeca idea braterstwa, solidarności i przyjaźni, która jest w stanie przezwyciężyć różnice i podziały (na młodych i starych, zdrowych i chorych, bogatych i biednych). Inspirowana przez Sant’Egidio młodzież podejmuje wiele mniejszych lub większych inicjatyw: zbierają nakrętki, pomagając chorym dzieciom, włączają się w szkolne i parafialne działania charytatywne, uczą się przyjaźni i życzliwości w życiu szkolnym.

  • Stowarzyszenie Ochrony Natury i Krajobrazu w Witniczce

Prowadzi kociarnię, w której schronienie znajdują porzucone koty w różnym wieku i stanie zdrowia. Zwierzęta są leczone, kastrowane/sterylizowane, a te które tego wymagają na nowo są uczone zaufania do człowieka

  • Gryfińskie Stowarzyszenie Ratownicze

Od trzech lat jest organizatorem Powiatowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy, których celem jest przeciwdziałanie uzależnieniom, nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także zapobieganie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

  • Klub Krótkofalowców SP1KZE Krajowego Związku Krótkofalowców w Chojnie

Działa od 1986 r. i jest jedynym klubem krótkofalarskim w powiecie gryfińskim. Bractwo chojeńskich krótkofalowców uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych i  rekreacyjnych organizowanych na terenie powiatu. Są członkami amatorskiej sieci ratunkowej i na mocy umowy z gminą Chojna mają zadanie czynnie wspierać działania służb ratunkowych.

Kandydaci do nagrody w kategorii PRZEDSIĘBIORCA ROKU:

  • Adam Cieślak

Szewc, mistrz rzemiosła, od 30 lat prowadzący zakład przy ul. Szczecińskiej w Gryfinie. Jest jedynym rzeczoznawcą w powiecie gryfińskim w zakresie obuwia. Oprócz szewstwa jego pasją jest zdrowy i aktywny styl życia. Często biega, bierze także udział w imprezach biegowych.W 2016 r. został odznaczony Srebrnym Medalem za Zasługi dla Rzemiosła

  • Jan Olszański

Od kilkunastu lat prowadzi przejęte po ojcu gospodarstwo pasieczne „Miody Jana”, położone w Klępiczu (gm. Moryń) w otulinie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Gospodarstwo należy do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.W 2014 r. pasieka Jana Olszańskiego otrzymała Perłę Kulinarną 2014 w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów w Poznaniu oraz Medal Targów Smaki Regionów 2014.

  • Przedsiębiorstwo Produkcji Rolnej ARMAROL sp. z o.o. w Lubiczynie

Firma rozpoczęła działalność w 1993 r. Obecnie gospodaruje na powierzchni 800 ha, z czego większość stanowi jej własność. Specjalizuje się w produkcji roślinnej i zwierzęcej, produkuje głównie pszenicę i rzepak oraz prowadzi hodowlę trzody chlewnej.Od lat chętnie i bezinteresownie uczestniczy w różnych przedsięwzięciach o charakterze społecznym, sponsoruje działalność stowarzyszeń i OSP, a także wspiera finansowo i organizacyjnie oraz patronuje małym i większym wiejskim i gminnym inicjatywom.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
oblowiony 08.11.2018 22:20
Sławiński podobno tyle kasy  dostał, że  tym roku robił relację za darmo.

Reklama
Reklama
Reklama