Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 16 maja 2025 12:14
Reklama

Kolejne trojaczki

W szpitalu „Zdroje” porody trojaczków zdarzają się średnio dwa razy w roku. Jednakże ciąża pani Eweliny była szczególna, co też znalazło swoje odzwierciedlenie w późniejszym doborze imion dla dwójki chłopców - Fabiana i Kasjana.
Kolejne trojaczki

O cedyńskich trojaczkach pisaliśmy prawie dwa lata temu tu:

/artykul/1750,szczesliwi-roksana-i-lukasz-wrocili-z-trojaczkami-do-domu

Pierwsze trojaczki urodzone w tym roku w Szczecinie opuściły szpital „Zdroje”. Po sześciu tygodniach pobytu na Oddziale Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka Fabian, Kasjan i Marcel mogli wspólnie z rodzicami udać się do Radomyśla - wsi pod Szczecinkiem, gdzie z niecierpliwością wyczekiwał ich starszy brat Szymon.

Chłopcy przyszli na świat 23 lutego, zgodnie z planem w 33. tygodniu ciąży. W przypadku wieloraczków to wiek ciążowy, który uznaje się za bezpieczny i optymalny do jej rozwiązania. Pierwszy urodził się Fabian z masą urodzeniową 1.920 gr. Minutę później na świat przyszedł Kasjan ważący 1.750 gr. Jako ostatni urodził się Marcel, który ważył 1.790 gr. Chłopcy urodzili się w dobrym stanie. Tylko u jednego z nich wystąpiły zaburzenia oddychania wymagające wprowadzenia na kilka dni wspomagania oddechowego. Po kilku tygodniach pobytu na Oddziale Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka chłopcy zostali wypisani do domu w dobrym stanie, a masa każdego z nich przekroczyła 3 kg.

W szpitalu „Zdroje” porody trojaczków zdarzają się średnio dwa razy w roku. Jednakże ciąża pani Eweliny była szczególna, co też znalazło swoje odzwierciedlenie w późniejszym doborze imion dla dwójki chłopców - Fabiana i Kasjana. Rodzicom zależało, by pasowały one do siebie, gdyż chłopcy podczas ciąży byli w jednym worku owodniowym. To wyjątkowa sytuacja. Nawet w zwykłych ciążach bliźniaczych zaledwie w 2% przypadków płody rozwijają się w ten sposób, a u pani Eweliny oprócz bliźniąt jednojajowych w jednym worku owodniowym - w drugim rozwijał się jeszcze ich trzeci braciszek.

„Ciąża pani Eweliny była ciążą podwyższonego ryzyka z powodu tego, że była wielopłodową, a do tego bliźniaki, które były w jednym worku owodniowym, stanowiły dodatkowe zagrożenie dla jej przebiegu. Mogło dojść do zapętlenia ich pępowin i do obumarcia. To, o co walczyliśmy, to było doprowadzenie ciąży do takiego momentu, w którym nie będziemy narażać dzieci na powikłania związane z wcześniactwem, a z drugiej strony czas jej trwania będzie możliwie krótki, bo każdy kolejny dzień wiązał się z zagrożeniem wystąpienia kolizji pępowinowej. Ale się udało. Pacjentka nie musiała być hospitalizowana przez cały okres ciąży, a w szpitalu pojawiła się dopiero w ustalonym czasie planowego jej zakończenia.” - wyjaśnia dr Wojciech Halec, z-ca ordynatora Oddziału Położnictwa i Ginekologii szpitala „Zdroje” w Szczecinie.

Od 14. tygodnia ciąży przyszła mama pozostawała pod opieką specjalistów ze szpitala „Zdroje” - prof. Elżbiety Ronin-Walknowskiej, doświadczonego położnika specjalizującego się w ciążach wielopłodowych oraz dr. Wojciecha Halca, którego wsparcie psychiczne - jak podkreślają rodzice - było nieocenione.

„Gdy dowiedzieliśmy się, że zamiast bliźniąt, o których nam mówiono, spodziewamy się trojaczków byliśmy zaskoczeni, ale i przerażeni. Mieliśmy świadomość, że to ciąża wysokiego ryzyka. - mówi Ewelina Stawiszyńska, mama trojaczków - Gdy trafiliśmy do Szczecina do doktora Halca powiedział nam, że mamy cieszyć się ciążą, a on jest od tego, by się zająć dziećmi i mną. I tak doktor z panią profesor przejęli przysłowiowe stery, a my wreszcie odnaleźliśmy spokój i radość z oczekiwania na narodziny synków.”

W domu 4-letni Szymon od dawna wypytywał rodziców, kiedy wreszcie przytuli braciszków, o których zawsze marzył. Nie spodziewał się tylko, że od razu będzie miał ich trzech! Dzielnie pomagał rodzicom w przygotowaniu wszystkiego na ich przyjazd. Wnuków wyczekują także dziadkowie, którzy obiecali pomoc w opiece nad maluchami.

Od początku 2021 roku w szpitalu „Zdroje” na świat przyszło 600 noworodków. Wśród nich było 15 par bliźniąt.

Magdalena Knop, rzecznik prasowy, SPSZOZ „Zdroje”.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: OnaTreść komentarza: Ta pani powinna mieć stałą opiekę,jest chora i zagraża niebezpieczeństwu sobie i innym . Starość jest okropna . Rodzina powinna się postarać o opiekę albo dać do domu opieki żeby spokojnie żyć.Data dodania komentarza: 15.05.2025, 22:11Źródło komentarza: Niebezpieczna sytuacja na osiedlu w Cedyni - szczegóły i akcja służb ratunkowychAutor komentarza: Mieszkanka blokuTreść komentarza: Lokatorzy już od jakiegoś czasu obserwowali z zaniepokojeniem sąsiadkę ,od świat wielkanocnych dziwnie się zachowywała wyraźnie było widać ,że kobieta jest chora ,to nie pierwszy raz był jej wyczyn, trzy dni temu robiła totalne czystki na cmentarzu,tylko dziwne że będąc już w szpitalu stwierdzili że jest zdrowa , lokatorzy bąki się ,że może dojść do tragedii,długo nie trzeba było czekać,o mały włos doszło by do wybuchu kotła co ,współczuję Asi wszystko spadło na jej barki. Wreszcie pomogą kobiecie.Data dodania komentarza: 15.05.2025, 22:10Źródło komentarza: Niebezpieczna sytuacja na osiedlu w Cedyni - szczegóły i akcja służb ratunkowychAutor komentarza: co się dziejeTreść komentarza: W Cedyni straż miał pełne ręce roboty od rana. Zaczęło się od palącej się szopy...Data dodania komentarza: 15.05.2025, 21:43Źródło komentarza: Niebezpieczna sytuacja na osiedlu w Cedyni - szczegóły i akcja służb ratunkowychAutor komentarza: pikTreść komentarza: Będzie dobra droga na quada.Data dodania komentarza: 15.05.2025, 12:36Źródło komentarza: Ostatni etap budowy ścieżki pieszo-rowerowej. Co dalej?Autor komentarza: działkowiecTreść komentarza: Wreszcie pada. Deszcze jest bardzo potrzebnyData dodania komentarza: 15.05.2025, 12:28Źródło komentarza: Mało czasu na zdobycia zaświadczenia. Bez tego nie zagłosujesz poza miejscem zamieszkaniaAutor komentarza: :)))Treść komentarza: Może liczył od Stadionu Chojny ODraData dodania komentarza: 14.05.2025, 23:24Źródło komentarza: Ostatni etap budowy ścieżki pieszo-rowerowej. Co dalej?
Reklama
Reklama