Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 14 maja 2024 13:21
Reklama

Tradycje winiarskie nad Odrą

Festiwal Wina Pomorza Zachodniego to okazja aby poznać tradycje winiarskie. A te związane są w naszym regionie również z cysterkami. W średniowieczu na Pomorzu Zachodni cysterki gospodarzyły w Szczecinie, a w Brandenburgii, a konkretnie w Nowej Marchii - w Cedyni.
Tradycje winiarskie nad Odrą
Winnica Binowo

Autor: igryfino (arch.)

W Cedyni spuścizną po cysterkach jest jedno ze skrzydeł klasztoru, a w Szczecinie Baszta Panieńska. W średniowieczu mniszki zwano właśnie pannami. W tym okresie to właśnie klasztory nadawały kierunki i kształtowały charakter uprawy wina. 

Pierwsza winnica w Cedyni
Nie był to przypadek, że krzewy winne wędrowały z zakonnikami czy mniszkami. Wcale nie świadczyło to o pociągu zakonnic do trunku. Wino było ważnym elementem liturgii. Msze prowadził proboszcz z kościoła, który góruje nad Cedynią do dziś. 

Ściąganie wina z południa Europy było trudne i zapewne drogie. To czynniki, które pozwoliły rozwinąć lokalną produkcję trunku w wersji mszalnej. Co ciekawe produkcja wina była regulowana specjalnymi przepisami, kanonami. 

W Cedyni cysterki przywiozły z sobą krzewy winnej latorośli i założyły w regionie pierwszą winnicę. Jeszcze po II wojnie światowej na wielu wzgórzach rosły winogrona. Dziś coraz mniej winnej latorośli, ale jeszcze winogrona służą do domowej produkcji. 

Tradycja ma długie korzenie
Można przypuszczać, że tradycja uprawiania winorośli w Cedyni sięga już drugiej połowy XIII wieku. Zapoczątkował ją zakon cysterek, o którym pierwsza wzmianka pojawiła się w 1278 r. 

Na Pomorzu Zachodnim w ostatnich kilku latach powstało kilkanaście winnic. Obecnie funkcjonuje w regionie już ponad 20. W naszym powiecie są to winnice Binowo i Turnau (Baniewice). Niemal wszystkie zrzeszone są w Stowarzyszeniu Winnice Pomorza Zachodniego.

Zdobyć fachową wiedzę o winiarstwie
Wracając do początku artykułu, trzecia edycja Festiwalu Wina Pomorza Zachodniego odbędzie się w najbliższy weekend na dziedzińcach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Konkretnie impreza rozpocznie się w piątek o godzinie 17  i potrwa do godz. 23. W sobotę festiwalowe wydarzenia będą odbywały się od godz. 13 do 23. Natomiast w niedzielę trwać będzie w godz. 13-19.
Organizatorzy obiecują, że podczas wydarzenia będzie można zdobyć fachową wiedzę dotyczącą szeroko rozumianego winiarstwa i enoturystyki. W programie m.in. wykłady na temat historii winiarstwa na Pomorzu Zachodnim, wytwarzania wina czy serwowania go w odpowiednim połączeniu z potrawami. Liczba miejsc na prelekcje jest ograniczona – obowiązują bezpłatne wejściówki, które podczas festiwalu otrzymać można na stoisku stowarzyszenia.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Miki 20.04.2023 12:43
Jak będzie wino bezalkoholowe to jadę, bo jak miałbym wrócić po alkoholu?;-)

AA 20.04.2023 00:26
Tradycje alkoholizmu są głębsze.

Reklama