Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 2 maja 2025 12:34
Reklama

Egzamin ósmoklasisty 2023 już we wtorek. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Egzamin ósmoklasisty to jeden z pierwszych poważnych sprawdzianów w życiu każdego ucznia. Jest obowiązkowy i decyduje o tym do jakiej szkoły ponadpodstawowej uczeń będzie mógł się dostać. W tym roku egzamin odbędzie się w dniach 23-25 maja i będzie obejmował trzy przedmioty: język polski, matematykę i język obcy nowożytny.
Egzamin ósmoklasisty 2023 już we wtorek. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest wyłącznie w formie pisemnej. Każdego dnia uczniowie zdają jeden przedmiot:

Pierwszego dnia (23 maja) odbędzie się egzamin z języka polskiego, który potrwa 120 minut. (180 min w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony). Na egzaminie będą zadania zamknięte i otwarte, które sprawdzają umiejętność czytania ze zrozumieniem, rozumienia i tworzenia różnych typów tekstów oraz znajomość podstawowych zagadnień z zakresu gramatyki i ortografii.

Drugiego dnia (24 maja) odbędzie się egzamin z matematyki, który potrwa 100 minut (150 minut). Na egzaminie będę zadania zamknięte i otwarte, które sprawdzają umiejętność rozwiązywania problemów matematycznych, stosowania właściwych działań i algorytmów oraz znajomość podstawowych pojęć i własności z zakresu arytmetyki, algebry, geometrii i statystyki.

Trzeciego dnia (25 maja) odbędzie się egzamin z języka obcego nowożytnego. Będzie trwał 90 minut (135 minut). Na egzaminie będą zadania zamknięte i otwarte, które sprawdzają umiejętność czytania ze zrozumieniem, słuchania ze zrozumieniem oraz pisania w języku obcym. Uczeń może wybrać jeden z następujących języków: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski.

Próbny egzamin odbył się w kwietniu 2023 roku i miał taką samą formę i czas trwania jak prawdziwy egzamin.

Nie ma progu zdawalności egzaminu ósmoklasisty. Nie można go nie zdać, ale jego wynik ma duży wpływ na dalszą edukację ucznia. Wynik ten decyduje o tym, ile punktów uczeń uzyska przy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Im lepszy wynik na egzaminie ósmoklasisty, tym większa szansa na dostanie się do wymarzonej szkoły.

Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystąpi do niego w dniach 12-14 czerwca 2023r.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca 2023 roku. Uczeń otrzyma informację o swoim wyniku procentowym oraz o wyniku na skali centylowej. Skala centylowa pokazuje odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający.

6 lipca 2023 roku każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Zaświadczenie to będzie potrzebne przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

MM 21.05.2023 01:33
Spokojnie, wszyscy zdadzą ;-)

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AdamTreść komentarza: To burmistrz jest księdzem, ze zaprasza na mszę? A co z niewierzącymi?Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:19Źródło komentarza: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja - wspólne świętowanie patriotyzmu i historiiAutor komentarza: programistaTreść komentarza: D... nie urywa.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:52Źródło komentarza: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja - wspólne świętowanie patriotyzmu i historiiAutor komentarza: widzTreść komentarza: Nawet ciekawe to było.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:05Źródło komentarza: Bitwa o Odrę – rekonstrukcja historyczna [FOTO, VIDEO]Autor komentarza: J.Treść komentarza: Burmistrza Cedyni nie widziałam na zdjęciach na uroczystościach.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 16:24Źródło komentarza: Bitwa o Odrę – rekonstrukcja historyczna [FOTO, VIDEO]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Kolejny amator łatwych cudzych pieniędzy....Data dodania komentarza: 30.04.2025, 16:23Źródło komentarza: Złodzieje kampera z narkotykami i pijany z zakazemAutor komentarza: Ryszard WiszniewskiTreść komentarza: Inscenizacja - przy odrobinie empatii to było piekło dla żołnierzy z wydarzeń sprzed 80 lat , śmierć była wszędzie , oglądałem to wydarzenie z ogromnymi emocjami , w forsowaniu Odry brał udział mój wujek Jan Wiszniowski , serce w gardle , łzy w oczach i wreszcie radość że ci chłopcy przeklęci przez paralityków umysłowych którzy kreują się na polityków są wreszcie znów docenieni , wielkie gratulacje dla uczestników inscenizacji i ukłon dla pana Michała dyrektora muzeum w GozdowicachData dodania komentarza: 29.04.2025, 18:24Źródło komentarza: Bitwa o Odrę – rekonstrukcja historyczna [FOTO, VIDEO]
Reklama
Reklama