Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 maja 2024 20:51
Reklama

Jak świętować lokalnie?

Zmiana władzy samorządowej to nie tylko zmiana osób sprawujących rządy, ale również szansa na rewitalizację obchodów najważniejszych świąt narodowych, czy lokalnych jak Dni Cedyni.
Jak świętować lokalnie?
Dni Cedyni sprzed kilku ładnych lat.

Autor: akor

Czy powinniśmy przyjrzeć się bliżej naszej tożsamości lokalnej i na nowo zdefiniować, jakim miasteczkiem i gminą chcemy być? Jak pragniemy być postrzegani przez siebie, ale i innych? Dopiero na bazie tych refleksji możemy opracować nowe, bardziej odpowiednie modele obchodzenia form świętowania w lokalnej społeczności.

Miniona rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, czy zbliżające się obchody 11 listopada, to wyjątkowe okazje do zadania sobie tych pytań. Święta te powinny być czasem radości i wspólnego świętowania, promującym naszą historię oraz wartości, którymi się kierujemy.

Pytanie o świętowanie to też pytanie o nadchodzące Dni Cedyni. Wcale nie jest oczywiste, że musimy je świętować częściowo pod Osinowem Dolnym. Bo dlaczego tam? Pomnik z orłem, tak często definiowany, de facto poświęcony jest zwycięstwom nad Odrą, a nie tylko bitwie cedyńskiej 972 r. A to jednak są Dni Cedyni, a nie Osinowa.

Kwestia świętowania niesie ze sobą także pytanie o to, czy społeczeństwo będzie miało możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie. Czy nowa władza otworzy się na dialog z organizacjami społecznymi i podejmie decyzje we współpracy z mieszkańcami, czy też narzuci swoją wizję? 

Czy będą konsultacje społeczne? Czasu jest mało, a nie wiadomo na razie kto teraz - po wyborach miałby te Dni Cedyni przygotowywać... Póty co nie ma dyrektora Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu…

W kontekście zmiany władzy warto także rozważyć aspekty wizualne takich uroczystości. Jakie logo powinno reprezentować nowe podejście do świętowania? Czy w ogóle gminę i samo miasteczko – Cedynię? Co jest symbolem gminy? Jakie jest nasze hasło? Co z istniejącymi lub potencjalnymi pomnikami, które mogą odgrywać ważną rolę w budowaniu tradycji?

Ewentualna zmiana formy uroczystości państwowych czy lokalnych otworzyć może nowy rozdział w naszym świętowaniu i budowaniu tożsamości lokalnej, ale i narodowej. Może nadszedł już czas, by podjąć te trudne pytania i wspólnie tworzyć obrazy naszej przyszłości, które będą godnie reprezentować naszą historię i nasze wartości?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
MM 05.05.2024 21:54
A kto jest teraz dyrektorem COKiS jak p. Karwan przeszła na emeryturę?

Ala 05.05.2024 21:36
Ciekawe co będzie w Chojnie?

Chojnianka 05.05.2024 21:34
Dni Cedyni w Osinowie to najlepsza impreza Każdy chce tam przyjechać. A jak raz miało nie być, to był szum w mediach na cały powiat.

cedynianka 05.05.2024 21:55
To dziwne bo kilkadziesiąt osób tam tylko przyjeżdża. Ile razy w kółko to samo można oglądać?

cfaniak 05.05.2024 19:14
Jak Chojna jest królewska, to Cedynia niech będzie cesarska!

poeta cedyński 05.05.2024 18:54
Lokalnie trzeba świętować spektakularnie.

pytacz 05.05.2024 18:10
Pytać zawsze można, ale czy będzie odpowiedź...

Reklama