Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 17:04
Reklama

Dzień ten sprzyja budowaniu więzi rodzinnych i wspólnemu świętowaniu

Drugie święto Bożego Narodzenia w Kościele Katolickim jest to dzień poświęcony pierwszemu męczennikowi chrześcijańskiemu, który zginął z rąk prześladowców w obronie swojej wiary. Tradycje tego dnia się powoli zmieniają.
Dzień ten sprzyja budowaniu więzi rodzinnych i wspólnemu świętowaniu
Warto pamiętać, że to także okazja do wdzięczności za wszelkie dobro, które towarzyszy nam przez cały rok.

Autor: chojnakulturalnie

W naszej tradycji drugi dzień świąt Bożego Narodzenia odwiedzamy bliższych dalszych krewnych. Kiedyś bawiono się hucznie. Obecnie panuje zwyczaj spędzania tego czasu bardziej kameralnie. Jednakże warto przyjrzeć się temu, jak dawniej wyglądało świętowanie drugiego dnia Bożego Narodzenia.

Według tradycji chrześcijańskiej, drugi dzień świąt był poświęcony czci św. Szczepana, męczennika za wiarę chrześcijańską. Był on znany z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Drugi dzień świąt był okazją do hucznych i wesołych zabaw, które trwały dłużej niż w dzień pierwszy. Bawiono się przy suto zastawionym stole.

W dzisiejszych czasach, kiedy święta Bożego Narodzenia często są skoncentrowane głównie na rodzinie i odpoczynku, drugi dzień świąt staje się też czasem refleksji i przygotowywania do codzienności. Zamiast hucznego świętowania, wielu ludzi decyduje się na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i rezygnuje z nadmiaru alkoholu czy ciężkich posiłków.

Wybór spędzenia drugiego dnia świąt w taki sposób jest dla wielu ludzi atrakcyjną alternatywą. Może to być doskonały czas na relaks, zadumę nad minionymi dniami oraz na naładowanie baterii. Warto od czasu do czasu przerwać rutynę i celebrować święta w sposób, który odpowiada naszym aktualnym potrzebom i preferencjom. 

Święta Bożego Narodzenia, bez względu na tradycje i zwyczaje, są czasem wyjątkowym, który warto celebrować zgodnie z własnymi potrzebami i wartościami. Niech ten okres będzie okazją do spędzenia czasu z bliskimi, refleksji nad własnym życiem i cieszenia się drobnymi radościami dnia codziennego.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ja 26.12.2024 23:36
Święta, święta i po świętach.

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AdamTreść komentarza: To burmistrz jest księdzem, ze zaprasza na mszę? A co z niewierzącymi?Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:19Źródło komentarza: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja - wspólne świętowanie patriotyzmu i historiiAutor komentarza: programistaTreść komentarza: D... nie urywa.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:52Źródło komentarza: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja - wspólne świętowanie patriotyzmu i historiiAutor komentarza: widzTreść komentarza: Nawet ciekawe to było.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:05Źródło komentarza: Bitwa o Odrę – rekonstrukcja historyczna [FOTO, VIDEO]Autor komentarza: J.Treść komentarza: Burmistrza Cedyni nie widziałam na zdjęciach na uroczystościach.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 16:24Źródło komentarza: Bitwa o Odrę – rekonstrukcja historyczna [FOTO, VIDEO]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Kolejny amator łatwych cudzych pieniędzy....Data dodania komentarza: 30.04.2025, 16:23Źródło komentarza: Złodzieje kampera z narkotykami i pijany z zakazemAutor komentarza: Ryszard WiszniewskiTreść komentarza: Inscenizacja - przy odrobinie empatii to było piekło dla żołnierzy z wydarzeń sprzed 80 lat , śmierć była wszędzie , oglądałem to wydarzenie z ogromnymi emocjami , w forsowaniu Odry brał udział mój wujek Jan Wiszniowski , serce w gardle , łzy w oczach i wreszcie radość że ci chłopcy przeklęci przez paralityków umysłowych którzy kreują się na polityków są wreszcie znów docenieni , wielkie gratulacje dla uczestników inscenizacji i ukłon dla pana Michała dyrektora muzeum w GozdowicachData dodania komentarza: 29.04.2025, 18:24Źródło komentarza: Bitwa o Odrę – rekonstrukcja historyczna [FOTO, VIDEO]
Reklama
Reklama