Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 04:54
Reklama

Dzień Babci i Dziadka. Skąd wzięły się te święta?

Dzień Babci i Dziadka są to święta, które mają swoją stałą datę w kalendarzu polskich świąt. Obchodzimy je rokrocznie w tym samym terminie - 21 oraz 22 stycznia. Dzień Babci w tym roku wypada w poniedziałek, z kolei Dzień Dziadka we wtorek, dlatego wielu dorosłych wnuków zapewne odwiedzi swoich dziadków nieco wcześniej, bo w tej weekend.
Dzień Babci i Dziadka. Skąd wzięły się te święta?

Zarówno Dzień Babci, jak i Dzień Dziadka to święta, które w Polsce mają stosunkowo krótką tradycję. Dzień Babci zaczęliśmy obchodzić w latach sześćdziesiątych czyli w czasach PRL-u, kiedy pomysł utworzenia święta wszystkich babć został opublikowany na łamach popularnego wówczas tygodnika „Kobieta i Życie”w 1964 roku. Tropem redaktorów czasopisma poszła gazeta „Express Poznański”. Dwa lata później Dzień Babci został oficjalnie uznany jako święto. Dzień Dziadka jest świętem jeszcze młodszym - obchodzony jest od lat osiemdziesiątych XX wieku.

W przedszkolach i młodszych klasach szkolnych organizowane są dla babć i dziadków specjalne występy, dzieci śpiewają piosenki, mówią wierszyki, a także prezentują scenki. Jakie prezenty dzieciaki dadzą babciom i dziadkom w dniu ich święta? Przede wszystkim piosenki, wierszyki i laurki, a także tort i kwiaty.

Jeśli nie masz pomysłu jak złożyć życzenia swojej babci lub dziadkowi podsyłamy kilka propozycji w formie wierszyków, Możecie je też odśpiewać:

Dla Babci na 21 stycznia:

Wnuczka mała, więc pisać, liczyć
jeszcze nie umie, lecz umie życzyć!
I życzy Babci, składając dary:
zdrowia, spokoju, szczęścia bez miary!
 
Tyle lat minęło już, a ja wciąż z Tobą jestem tu.
Chcę złożyć ci życzenia, żeby spełniły się twe marzenia.
Zdrowia szczęścia pomyślności i wszelkiej godności!
 
Z okazji Dnia Dziadka życzę Tobie ciepłych kapci.
Niechaj uśmiech z ust nie znika A twa miłość nie przemyka.
Nie wierzę już w bajki, Ale pamiętam je wciąż, Bo czytałeś mi je zawsze.
Proszę zostań tu na zawsze.
 
Babciu. Tak wiele mnie nauczyłaś,
Tak wiele ze mną grałaś.
Więc ja dziś Tobie składam życzenia:
zdrowia, szczęścia, pomyślności oraz spełnienia marzeń.
 
Siadaj Babciu, siadaj blisko.
Zaraz ci opowiem wszystko.
Prawie całą noc nie spałam,
bo prezenty wymyślałam.
Na kanapie się kręciłam,
aż dla ciebie wymyśliłam:
z lodu broszkę i korale
i śniegowe cztery szale.
Dziesięć czapek w śnieżną kratkę
i lodową czekoladkę.
Jak nie będzie Ci smakować,
to mnie możesz poczęstować!
 

Dla Dziadka na 22 stycznia:

W dniu tak uroczystym,
w dniu Twojego święta,
składam Ci życzenia, o Tobie pamiętam.
By życie Twe było kwiatami usłane,
tak piękne i czyste jak letni poranek.
 


Redakcja chojnakulturalnie.pl składa wszystkim babciom i dziadkom życzenia z okazji  Waszego święta.

 


 

 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: J.Treść komentarza: Burmistrza Cedyni nie widziałam na zdjęciach na uroczystościach.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 16:24Źródło komentarza: Bitwa o Odrę – rekonstrukcja historyczna [FOTO, VIDEO]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Kolejny amator łatwych cudzych pieniędzy....Data dodania komentarza: 30.04.2025, 16:23Źródło komentarza: Złodzieje kampera z narkotykami i pijany z zakazemAutor komentarza: Ryszard WiszniewskiTreść komentarza: Inscenizacja - przy odrobinie empatii to było piekło dla żołnierzy z wydarzeń sprzed 80 lat , śmierć była wszędzie , oglądałem to wydarzenie z ogromnymi emocjami , w forsowaniu Odry brał udział mój wujek Jan Wiszniowski , serce w gardle , łzy w oczach i wreszcie radość że ci chłopcy przeklęci przez paralityków umysłowych którzy kreują się na polityków są wreszcie znów docenieni , wielkie gratulacje dla uczestników inscenizacji i ukłon dla pana Michała dyrektora muzeum w GozdowicachData dodania komentarza: 29.04.2025, 18:24Źródło komentarza: Bitwa o Odrę – rekonstrukcja historyczna [FOTO, VIDEO]Autor komentarza: Ryszard WiszniewskiTreść komentarza: Inscenizacja - przy odrobinie empatii to było piekło dla żołnierzy z wydarzeń sprzed 80 lat , śmierć była wszędzie , oglądałem to wydarzenie z ogromnymi emocjami , w forsowaniu Odry brał udział mój wujek Jan Wiszniowski , serce w gardle , łzy w oczach i wreszcie radość że ci chłopcy przeklęci przez paralityków umysłowych którzy kreują się na polityków są wreszcie znów docenieni , wielkie gratulacje dla uczestników inscenizacji i ukłon dla pana Michała dyrektora muzeum w GozdowicachData dodania komentarza: 29.04.2025, 18:23Źródło komentarza: Bitwa o Odrę – rekonstrukcja historyczna [FOTO, VIDEO]Autor komentarza: BogdanTreść komentarza: Szybkiego powrotu do zdrowia!Data dodania komentarza: 28.04.2025, 20:49Źródło komentarza: Mikołaj Sokołowski potrzebuje naszej pomocy, żeby wrócić do sprawnościAutor komentarza: co tam somsiedzieTreść komentarza: czyli co reszta swiata vs germance 1:0Data dodania komentarza: 27.04.2025, 21:47Źródło komentarza: Bitwa o Odrę – rekonstrukcja historyczna [FOTO, VIDEO]
Reklama
Reklama