Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 2 maja 2025 10:34
Reklama

Ostatni dzień kampanii! Kiedy dokładnie zaczyna się cisza wyborcza? Czy wiecie jakie są kary za jej złamanie?

Wybory samorządowe 2018 odbędą się 21 października (I tura) i 4 listopada (II tura). Kiedy kandydaci w wyborach samorządowych muszą skończyć działania agitacyjne? Jak długo trwa cisza wyborcza i jaka kara grozi tym, którzy ją złamią? Odpowiedzi znajdujemy w Kodeksie wyborczym.
Ostatni dzień kampanii! Kiedy dokładnie zaczyna się cisza wyborcza? Czy wiecie jakie są kary za jej złamanie?

Jak długo trwa cisza wyborcza?

W Polsce cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania. Oznacza to, że kandydaci w wyborach samorządowych 2018 mogą prowadzić kampanię wyborczą do północy w piątek 19 października. Zakaz agitacji wyborczej trwa do momentu zakończenia głosowania, a więc do godziny 21:00 w niedzielę 21 października.

 

Czego nie można robić w trakcie trwania ciszy wyborczej?

W świetle zasad ustalonych w Kodeksie wyborczym, za agitację wyborczą uznawane są wszelkie działania mające na celu promocję któregoś z kandydatów. Oznacza to, że kandydat i komitety wyborcze nie mogą w tym czasie zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów czy manifestacji, wygłaszać przemówień oraz rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Cisza wyborcza dotyczy także mediów. Kodeks wyborczy mówi, że na 24 godziny przed dniem głosowania aż do zakończenia głosowania – czyli od do północy w piątek 19 października do godz. 21:00 w niedzielę 21 października – zabrania się podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży przedwyborczych.

Jaka jest kara za złamanie ciszy wyborczej?

Złamanie ciszy wyborczej to wykroczenie, które podlega karze grzywny – mówi o tym art. 498 Kodeksu wyborczego. Wysokość tej grzywny nie jest jednak określona w tym dokumencie, a w Kodeksie wykroczeń. Znajdujemy tam informację, że za złamanie ciszy wyborczej można zostać ukaranym karą grzywny w wysokości od 20,000 złotych do 50,000 złotych. Za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej grozi kara grzywny w wysokości od 500 000 do 1 000 000 złotych.

Państwowa Komisja Wyborcza przygotowała spot :

Kliknij aby odtworzyć

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

nie przedszkolak 20.10.2018 17:38
Opowiem wam, jak omijałem ciszę wyborczą w sensie dostępu do wyników sondaży przed punktami wyborczymi (nie dotyczy to omijanie naszych lokalnych wyborów, bo raczej nikt nie robi sondaży przed lokalami wyborczymi): wchodze na konta twitterowe znanych dziennikarzy, np. Janeckiego, Ziemkiewicza, Warzochy, a oni przekazują takie dziwne informacje (przykład z czasu wyborów prezydenckich w 2015 r.):" A co na bazarku? bigos kosztuje 48 zł, budyń zwyżkuje do 52 zł." -Polecam wszystkim, bo spora część przepisów wokół nas jest taka, hmmm... socjalistyczna, jakbyśmy żyli w wielkim przedszkolu, gdzie przedszkolanki chcą nas uchronić przed komarem i grubym słowem robotnika na budowie.

sokowirówka 19.10.2018 18:20
To co? Wyłączycie o północy komentarze. Jak to będzie?

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AdamTreść komentarza: To burmistrz jest księdzem, ze zaprasza na mszę? A co z niewierzącymi?Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:19Źródło komentarza: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja - wspólne świętowanie patriotyzmu i historiiAutor komentarza: programistaTreść komentarza: D... nie urywa.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:52Źródło komentarza: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja - wspólne świętowanie patriotyzmu i historiiAutor komentarza: widzTreść komentarza: Nawet ciekawe to było.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:05Źródło komentarza: Bitwa o Odrę – rekonstrukcja historyczna [FOTO, VIDEO]Autor komentarza: J.Treść komentarza: Burmistrza Cedyni nie widziałam na zdjęciach na uroczystościach.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 16:24Źródło komentarza: Bitwa o Odrę – rekonstrukcja historyczna [FOTO, VIDEO]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Kolejny amator łatwych cudzych pieniędzy....Data dodania komentarza: 30.04.2025, 16:23Źródło komentarza: Złodzieje kampera z narkotykami i pijany z zakazemAutor komentarza: Ryszard WiszniewskiTreść komentarza: Inscenizacja - przy odrobinie empatii to było piekło dla żołnierzy z wydarzeń sprzed 80 lat , śmierć była wszędzie , oglądałem to wydarzenie z ogromnymi emocjami , w forsowaniu Odry brał udział mój wujek Jan Wiszniowski , serce w gardle , łzy w oczach i wreszcie radość że ci chłopcy przeklęci przez paralityków umysłowych którzy kreują się na polityków są wreszcie znów docenieni , wielkie gratulacje dla uczestników inscenizacji i ukłon dla pana Michała dyrektora muzeum w GozdowicachData dodania komentarza: 29.04.2025, 18:24Źródło komentarza: Bitwa o Odrę – rekonstrukcja historyczna [FOTO, VIDEO]
Reklama
Reklama