Za śmieci będzie drożej. Naliczą od zużycia wody

  • 30.10.2019, 23:53
Za śmieci będzie drożej. Naliczą od zużycia wody
Związek Gmin Dolnej Odry chce, żeby od przyszłego roku więcej płacić za wywóz śmieci. Ze „śmieciowego związku” ma zamiar wyjść kilka gmin, a organizację trzeba utrzymać. Planuje się nowe metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Mają być one uzależnione od zużycia wody – im wyższe ono będzie, tym więcej zapłacimy za wywóz śmieci.

Na dzisiejszą ( 30 października 2019 r.) sesję Rady Miejskiej w Cedyni przybyły władze Związku Gmin Dolnej Odry. Przedstawiono nowy pomysł naliczania opłat od mieszkańców. Przedstawiciel ZGDO odpowiadał też na pytania.

Radni Rady Miejskiej w Cedyni debatowali także nad uchwałą w sprawie wniesienia sprzeciwu w stosunku do Uchwały nr 12/2019 Zgromadzenia Związku Gmin Dolnej Odry z dnia 2 października 2019 roku w sprawie wprowadzenia zmian do Statutu Związku Gmin Dolnej Odry. Wniosek nie uzyskał większości głosów.

_

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (31)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pita
Pita 05.11.2019, 14:51
Podwyżka co najmniej o 100 procent!
miki
miki 03.11.2019, 16:28
Wyszło mi po obliczeniach że będę płacił za śmieci 120 procent więcej jak zmienią obliczanie wg wody a nie ilości osób. Za takim drastycznymi podwyżkami jest pan, panie przewodniczący rady miejskiej w Cedyni Piotrze Głowniak?
fiki
fiki 06.11.2019, 08:47
Z tego co słyszę, czytam i obserwuję wynika, że pan przewodniczący Piotr Głowniak krytykuje sposób naliczania opłat uzależniony od zużycia wody, jego argumenty są mocne i dobitne, to władze gmin zasiadające w ZGDO podjęły taka decyzję i to do nich należy kierować wszystkie uwagi, Pan Piotr podał jak wzrastają wydatki na administrację ZGDO od 8 % w 2015 r do 14% w 2018 r i między innymi tu należy szukać oszczędności, a nie w kieszeniach mieszkańców, czy to tylko moja opinia ? Popieram w pełni pana Głowniaka.
D.J.
D.J. 06.11.2019, 08:50
Pewno dużo wody zużywa i mu ten system nie pasuje, ale w Cedyni jest on sprawiedliwy.
Piotr Głowniak
Piotr Głowniak 05.11.2019, 19:58
Proszę jeszcze raz przeczytać moje komentarze i zastanowić się, czy Pana/Pani pytanie jest na miejscu. W każdej z moich wypowiedzi, aż bije krytyka uchwały dotyczącej zmiany systemu naliczania. 120%? Są osoby, które musiałyby zapłacić ponad 500% więcej
Tomek
Tomek 03.11.2019, 17:58
Podwyżki i tak muszą być. Jakbyś nie zauważył to po polityce rządu prawie wszytko idzie w górę. Podziękuj panu jarosławowi z PiS!
z Piasek
z Piasek 01.11.2019, 20:12
Oglądałem sesję w internecie i najbardziej protestowali sołtysi!
Piotr Głowniak
Piotr Głowniak 01.11.2019, 16:54
W opisywanej uchwale Zgromadzenia ZGDO, kontrowersje budzi nie tylko sam fakt naliczenia opłaty za odpady komunalne na podstawie zużycia wody. Ogromne wątpliwości radnych wzbudził również sposób określenia tegoż zużycia. Opłata ma być naliczana na podstawie poboru wody w roku poprzedzającym okres opłaty za śmieci. Bez wątpienia uderzy to we wszystkich, którzy wykorzystywali wodę w rolnictwie, czy ogrodnictwie, w tych którzy podlewali ogródki, czy trawniki. Stąd zaproszenie przedstawicieli ZGDO na sesję i próba nagłośnienia problemu przez radę.
W najbliższym czasie należy spodziewać się kolejnego spotkania Zarządu ZGDO z radnymi i sołtysami, na które zapraszamy już teraz mieszkańców. Termin jeszcze nie został ustalony.
podatnik
podatnik 01.11.2019, 20:26
W pełni popieram wpis pana Piotra, ZGDO za swoją nieudolność w windykacji i zadłużeniu zamierza obciążyć uczciwie płacących, a ja myslę, że ci co nie płacili dalej płacic nie będą i ta rzesza wzrośnie. Z opinii mieszkańcow wnioskuję, ze najlepszym rozwiązaniem jest wystapienie z tego związku. On nie ma zadnej przyszlosci, a generuje co roku większe koszty, już 5 gmin chce wystąpić. Coś to chyba oznacza ? gratuluję dobrego samopoczucia dyrekcji i zarządowi ZGDO- mieszkańcy są waszym postepowaniem oburzeni. Mam nadzieję, że ten związek juz długo nie przetrwa, trzeba rozwodu, bo jestescie za daleko od ludzi i ich problemów, a koncentrujecie sie na swoich wydatkach administracyjnych, które co roku rosną jak wykazał na sesji pan Piotr z 8 % do 14 w ubiegłym roku !!!
z zgdo
z zgdo 01.11.2019, 19:39
Drogi Panie, a jak inaczej można inaczej stwierdzić pobór wody? Trzeba przedstawić rachunki za miniony okres. Można oczywiście dyskutować, czy za ostatnie 10 miesięcy, czy np. 3, kiedy to ogródków się raczej nie podlewa.
Piotr Głowniak
Piotr Głowniak 01.11.2019, 20:36
Opłata za śmieci dotyczy roku 2020 więc pobór wody należy określić w tym samym okresie. Można na podstawie rozporządzenia ministra, można na podstawie deklaracji weryfikowalnych po jakimś okresie, np co pół roku. Wówczas przeliczyć wyrównanie i określić nadpłatę lub niedopłatę. Pozwala to mieszkańcom dostosować się do zmienionych przepisów, chociażby poprzez zainstalowanie wodomierzy na wodę używaną poza lokalem mieszkalnym. Zmuszacie ludzi do ponoszenia kosztów związanych z nowymi instalacjami wodnymi i nowymi umowami na dodatkowe wodomierze, to możecie też trochę popracować. Nie jest to takie trudne, wymagałoby jednak czegoś więcej niż pierdzenia w stołek. W ten sposób osiągnięcie jakikolwiek punkt wyjścia. Takie podejście będzie posiadało przynajmniej zachowanie pozorów uczciwości i przyzwoitości.
Kalkulując stawkę opłaty przyjęliście przecież jakieś średnie zużycie wody, bo chyba nie wzięliście jej z sufitu?
z zgdo
z zgdo 02.11.2019, 11:13
Drogi Panie, skoro już Pan mówi o pierdzeniu w stołek, to zapytam jaki Pan ma pomysł? Co Pan, jako cedyńska władza zrobił aby płacili ci, z których musi płacić reszta? A ten pomysł z woda pozwoli wyeliminowac kombinatorów.
Piotr Głowniak
Piotr Głowniak 02.11.2019, 18:41
Pomysł na określenie punktu zero, jeśli już chcemy opierać się na wodzie, przedstawiłem powyżej.
Pomysłów zresztą znalazłoby się więcej, jeśli będzie inicjatywa do rozmowy.
Przyznaję, że nie śledzę pomysłów zgromadzenia, bo zwykle dowiaduje się o nich po fakcie, zresztą nie tylko ja. Może przy okazji planowanych spotkań powstanie platforma porozumienia i możliwość wypracowania konsensusu.
z zgdo
z zgdo 03.11.2019, 13:05
Tylko że do tego trzeba zatrudnić armię ludzi która będzie to weryfikowała. Skąd Pan weźmie na to pieniądze? Czy wygospodaruje Pan takich pracowników w Urzędzie?
Piotr Głowniak
Piotr Głowniak 03.11.2019, 15:59
Będzie potrzeba dokładnie tyle samo osób, co w styczniu, ale zajmie to co najwyżej 2 razy więcej czasu. Chyba, że nie zamierzacie weryfikować styczniowych deklaracji. Można też połączyć dwie metody, można zmienić metodę określenia ilości mieszkańców, itp.
Nie sądzę jednak, żeby portal internetowy był najlepszym miejscem na taką wymianę poglądów.
Piotr Głowniak
Piotr Głowniak 01.11.2019, 21:18
Dopiero w kolejnych latach można prognozować zużycie wody na podstawie roku poprzedzającego.
Odnoszę wrażenie, że nawet nie wysililiście się, żeby samodzielnie przygotować projekt uchwały, a jedynie dość nieumiejętnie przerobiliście uchwałę obowiązującą w jakiejś gminie.
Nie zmienia to mojej opinii, że wybraliście najmniej dostosowaną do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich metodę naliczenia opłat.
z zgdo
z zgdo 02.11.2019, 11:16
Panie Przewodniczący, przecież Wy jako Rada możecie przygotować dowolny projekt. Pamiętajcie jednak, że tu nie chodzi o personalne przepychanki, tu chodzi o nasze wspólne dobro.
Piotr Głowniak
Piotr Głowniak 02.11.2019, 18:55
Właśnie o to wspólne dobro chodzi, dlatego nie znajdzie Pan/Pani w moich wpisach spontanicznych pomysłów typu: opuścić ZGDO, czy rozwalić, a takich pomysłów jest pełno, nawet tutaj. Doskonale sobie zdaję sprawę, że należy znaleźć jak najuczciwszą , ale też najmniej bolesną dla pewnych grup społecznych, metodę wyliczenia należności.
Problem jednak polega też na tym, że zdecydowaliście się na jakiekolwiek konsultacje dopiero po uchwaleniu i opublikowaniu uchwały. Wiem, że te pretensje powinienem kierować głównie do przedstawiciela naszej gminy w zgromadzeniu.
z zgdo
z zgdo 03.11.2019, 13:09
Panie Głowniak, za śmieci trzeba zapłacić bo ich odbiór kosztuje. Teraz koszty ponoszą ci, którzy uczciwie płacą, a wielu cwaniaków na tym korzysta. Ta metoda nie jest doskonała ale pozwala rozłożyć koszty w miarę sprawiedliwie.
Radny Szperka
Radny Szperka 31.10.2019, 17:42
Głosowałem przeciw podwyżkom, ale niestety się nie udało.
Przepraszam Wyborców.
Nie tak miało być ;)
Cedyniak
Cedyniak 01.11.2019, 16:44
Rada Miejska nie głosowała nad żadną uchwałą związaną z podwyżkami, także nie mógł Pan głosować przeciw. Na przyszłość proponuję się zorientować w jakiej sprawie wciska pan guziczek na pilocie do głosowania.
zagubiony
zagubiony 01.11.2019, 20:30
Niestety ale mam wrażenie, ze pan radny nie jest zorientowany w tym, że to jego burmistrz Zarzycki jest we władzach ZGDO jako przedstawiciel gminy i to zarząd przedstawił tą niekorzystną dla mieszkańców zmianę naliczania opłat za śmieci. W mojej ocenie tą sprawę powinien zbadać prokurator, jak może m3 wody kosztować 3,90 zł, a m3 śmieci 7,10 skąd taka stawka, to chore co się dzieje ?
Mateusz
Mateusz 01.11.2019, 23:04
Faktycznie jesteś zagubiony że nie wiesz że my wszyscy mieszkańcy należymy do ZGDO.
koleś
koleś 31.10.2019, 15:06
A konkretnie ile zapłacimy? Jaki jest przlicznik za wodę?
emerytka
emerytka 31.10.2019, 17:26
Ja sam zużywam prawie 10 metrów wody to razy 7 coś to wychodzi ponad 70 zł. To kilka razy więcej niż płaciłem do tej pory.
300 procent
300 procent 31.10.2019, 08:34
Obliczyłem i jeśli za wodę ponad 7 zł to opłaty za śmieci wzrosną mi trzykrotnie!
do pijusa
do pijusa 31.10.2019, 11:42
Nie pij tyle wody :)
Fruzia
Fruzia 31.10.2019, 07:51
Więc będziemy się kąpaç raz w miesiącu.Zaoszczędximy na wodzie bo jak tu można inaczej myśleć.To jest chory pomysł.Co ma piernik do wiatraka.Brawo dla was radni za to że przyklaskaliście to.Nie po to was wybraliśmy.
Cedyniak
Cedyniak 01.11.2019, 16:41
Droga Fruziu.
Reprezentantem Gminy Cedynia w Zgromadzeniu ZGDO jest Burmistrz i tylko on mógł brać udział w głosowaniu nad uchwałą zmieniającą zasady naliczenia opłat za śmieci. Jest nawet wiceprzewodniczącym zarządu tego zgromadzenia.
Radni niczemu nie przyklasnęli, a wręcz przeciwnie. Jako jedyni w gminie przeciwstawili się tej uchwale i zdecydowali się problem nagłośnić.
Aaa
Aaa 31.10.2019, 07:31
A ich to już nie po***o ?
Marek
Marek 31.10.2019, 00:05
Niestety wszystko drożeje.

Pozostałe