Przedstawiła dzieje Żydów na przestrzeni wieków w Chojnie, Cedyni i Moryniu

  • 13.09.2020, 23:14
  • Źródło: igryfino
Przedstawiła dzieje Żydów na przestrzeni wieków w Chojnie, Cedyni i Moryniu dr Anna Bartczak
Są tu od średniowiecza. Raz byli zapraszani, bo wpływali na rozwój gospodarczy, a innym razem oskarżani i przeganiani lub uśmiercani. Nawet jak Żyd się asymilował z miejscową społecznością, to ktoś mu przypominał, że nim jest. Aż do władzy doszedł Hitler i doszło do "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Jak przez wieki na terenie Pomorza Zachodniego i Nowej Marchii żyli Żydzi, przedstawiła dr Anna Bartczak. Wyświetlono też film pt. „Przywracanie pamięci – cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim” autorstwa Pawła Kulika i Michała Kulika.

To Muzeum Regionalne w Cedyni przygotowało w tym tygodniu spotkanie w ramach projektu realizowanego przez szczeciński Oddział Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Żydów w Polsce pod nazwą „Przywracanie pamięci – cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim”. Prowadzącą była Róża Król, przewodnicząca Szczecińskiego Oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów.

Poniżej pierwsza relacja filmowa ze spotkania:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Spotkanie, z udziałem młodzieży z cedyńskiej szkoły i kilku mieszkańców Cedyni, rozpoczęto od projekcji filmu pt. „Przywracanie pamięci – cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim” autorstwa Pawła i Michała Kulików. Obaj panowie dotarli do Cedyni i można było z nimi porozmawiać na temat filmu.

Swój wykład o Żydach na przestrzeni wieków na terenie Pomorza Zachodniego i części Nowej Marchii przedstawiła dr Anna Bartczak. Szczególny nacisk położyła na historię Żydów w Moryniu, Baniach, Cedyni, Trzcińsku-Zdroju, Chojnie, Moryniu czy Mieszkowicach.

Co dr Anna Bartczak powiedziała o historii Żydów na naszym terenie? Oto nagranie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Źródło: igryfino

Zdjęcia (9)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

turystka
turystka 16.09.2020, 22:05
Faktycznie fajnie tłumaczy, szkoda,że nie byłam.
Ami
Ami 13.09.2020, 23:54
Po dodaniu filmów to zupełnie inny materiał.

Pozostałe